Turnagain Arm Bore Tide

Prawie codziennie fale wysyłają fale uderzające o prąd w Turnagain Arm, droga wodna w pobliżu Anchorage na Alasce. Po skrajnie niskich falach fala czasami będzie rozciągać się do 10 stóp wysokości.

Fala jest pływowym otworem, zjawiskiem grawitacyjnym, które pojawia się, gdy pełny lub nowy księżyc szarpie pływy, powodując, że wloty takie jak Obrotowe Ramiona opróżniają się do zatoki nawet bardziej niż zwykle, przed wysłaniem wody z powrotem w kierunku brzegu. Otwór jest szczególnie silny podczas jesiennej i równonocy wiosennej.

Latem mieszkańcy Alaski wykorzystują niezwykłe wzory wody wlotu. Choć jest to nieco niebezpieczne, wędrują oni po mulistach z wyciągniętymi deskami surfingowymi. Następnie wiosłują i wskakują na deski, aby rejsować na falach z prędkością do 15 mph, na tle ośnieżonych szczytów.

Nie musisz być surferem, aby cieszyć się wodnym spektaklem. Wiele punktów wzdłuż drogi, która wije się wzdłuż ramienia Turnagain, ma punkty widokowe, które pozwalają obserwować falę z dużej odległości. Miej oko na dzikie zwierzęta, takie jak foki i wieloryby beluga. W szczególnie zimne dni, nadchodzący otwór wyrzuca zamarzniętą słoną wodę i wysyła duże kawałki lodu wirujące przez wlot w prawdziwym pokazie siły natury.

http://www.americanbar.pl/
http://100mb.pl/
http://www.cpenergia.pl/
http://podrozetv.pl/

Dodaj komentarz