Santa Rosa Blue Hole

Usytuowany tuż przy słynnej Route 66 w suchym klimacie Nowego Meksyku to Santa Rosa Blue Hole, naturalna dziura do pływania, która ma ukryty system podwodnych jaskiń, które nie zostały zbadane do 2013 roku.

Podobnie jak wiele naturalnych basenów tego rodzaju, Santa Rosa Blue Hole to niewielka ilość wody, która wydaje się wypełniać zaskakująco głęboko dziurę w ziemi szokująco czystą wodą. Podczas rozkwitu rodzin podróżujących drogą w dół Route 66, otwór do pływania był popularną oazą na nieprzerwanej pustyni. Głęboka dziura była ulubionym miejscem dla płetwonurków, dopóki dwóch młodych nurków nie zostało uwięzionych w ciasnych podwodnych jaskiniach. Po ich śmierci w 1976 roku wejście do jaskiń pokryto metalową kratą i zapomniano.

Jednak w 2013 roku grupa śmiałych nurków z AD Exploration Foundation została dopuszczona poza ruszt z zamiarem odwzorowania systemu nieodkrytych jaskiń. Ich wstępne badanie zostało zahamowane przez dziesięciolecia gruzu i zbyt ciasne przejścia, ale wykopaliska kontynuowane są z ostrożnym spojrzeniem w kierunku bezpieczeństwa, aby dalsze zgony nie zamykały tajemniczych jaskiń przez dziesięciolecia. Wciąż nie jest jasne, jak daleko sięgają jaskinie.

http://www.grajcarnia.pl/
http://www.faberfaber.pl/
http://www.pandasc.pl/
http://www.planszowadabrowa.pl/