Miasto umarłych

Tuż za centralnym egipskim miastem Minya leży cmentarz Zawiyyet al-Mayyiteen. Nazywany „miastem umarłych” uważany jest za jeden z największych cmentarzy na świecie. Jest to naprawdę ogromna nekropolia, ale ważniejsza niż jej wielkość jest prowokujące piękno.

Składająca się z niezliczonych białych kopuł stożkowych, które rozciągają się na szerokiej równinie, nekropolia wydaje się podobna do fal na morzu. Każda z kilkuset ceglanych mauzolei nekropolii zwieńczona jest kopułą. Cmentarz rozciąga się na kilka kilometrów i był używany zarówno przez muzułmanów, jak i koptyjskich chrześcijan.

Na skraju miejsca znajduje się kilka skalnych grobowców ze Starego Królestwa, a także niewielka piramida schodkowa z wczesnej dynastii III. Piramida jest niezwykła, ponieważ jest to jedyna piramida zbudowana na wschodnim brzegu Nilu.

Nekropolia jest szczególnie zachwycająca o wschodzie i zachodzie słońca. Jednak odwiedzający powinni być świadomi, że jest to działający cmentarz i powinien być pełen szacunku i skromnie ubrany.