Jezioro Retba

Przywołując wizje fantazji Candylandu, różowe wody księżniczki jeziora Retba są zwodniczo zachęcające.

Białe plaże i piaszczyste wydmy wzywają turystów, ekipy filmowe, a nawet grają na linii mety Rajdu Dakar. Choć kuszące wydaje się, mimo swojej popularności, i fakt, że często widzicie ludzi brodzących przez różowe fale, jezioro Retba nie jest najbardziej przyjazne dla wód, a biały piasek to głównie sól.

To wyjątkowe jezioro, znane również jako „Lac Rose”, leży na północ od półwyspu Cap Vert w Senegalu, na północny wschód od Dakaru. Jego zawartość soli konkuruje z zawartością Morza Martwego, co przyczynia się do zwiększenia pływalności człowieka, a także do intensywnego przemysłu soli. Kolektory soli przybywają codziennie nad jezioro, pokryte masłem shea, aby chronić skórę przed ostrym zasoleniem, i spędzają siedem godzin dziennie, zbierając cenny minerał z jeziora.

Woda w jeziorze Retba nieustannie zmienia odcienie, ale najpiękniejszy różowy odcień pojawia się w porze suchej. Podczas wietrznej pogody i podczas krótkiej pory deszczowej kolor jeziora nie jest uderzająco różowy z powodu deszczu, który osłabia zasolenie. Kochający sól mikroorganizm Dunaliella salina, w połączeniu z wysokim stężeniem minerałów i intensywnością letniego słońca, są producentami wody w kolorze waty cukrowej. Z poziomem soli sięgającym 40% jezioro może czasem przybrać bardziej złowrogi odcień, wyglądając na krwistoczerwony, o wiele mniej pocieszające miejsce, w którym wyobraźnia może pójść, patrząc na surrealistyczny widok.

Jezioro znajduje się 40 km na północ od stolicy Senegalu, Dakaru. Podróż samochodem zajmie Ci mniej niż godzinę.

http://www.grykubusia.pl/
http://www.faberfaber.pl/
http://kzpr.pl/
http://podrozetv.pl/