Oceania

Mount Sunday

Kiedy J.R.R. Tolkien pisał swój opis Edoras, stolicy / twierdzy królestwa Rohanu, najprawdopodobniej nie miał pojęcia, że ​​zasadniczo opisuje Nową Zelandię na Górze Niedzieli.

Położona w Canterbury Plains of the South Island, Mount Sunday czuje, że świat jest oddalony od cywilizacji. Ale w rzeczywistości to majestatyczne miejsce znajduje się zaledwie dwie godziny na południowy zachód od Christchurch. Niska góra znajduje się pośrodku wysokich Alp na płaskiej równinie rzeki, nadając jej samotny, ekspansywny charakter.

Z powodu wizji reżysera Petera Jacksona świat Tolkiena został w końcu ożywiony w filmie, wykorzystując jako tło naturalny krajobraz Nowej Zelandii. Kiedy nadszedł czas sfilmowania części The Two Towers, która rozgrywa się w siedzibie Rohana, Jackson ujrzał odległe piękno odosobnionego szczytu Mount Sunday jako idealne miejsce dla domu władców koni. Całe miasto Edoras zostało zbudowane na górze, łącznie z wielką wielką salą, a wszystko to zostało zdjęte pod koniec filmowania.

Każdy zagorzały fan Władca Pierścieni wie, że żadna podróż do Nowej Zelandii nie byłaby kompletna bez zatrzymania się tutaj. Ale wizyta w Mount Sunday nie jest tylko dla fanów LOTR. Jeśli nie masz dużo czasu, aby odwiedzić wszystkie malownicze miejsca, które ma do zaoferowania Południowa Wyspa, Góra Niedziela i tereny, które ją otaczają, możesz w mgnieniu oka dostrzec naturalne piękno okolicy bez konieczności podróżowania zbyt daleko.

Najlepszym sposobem, aby się tam dostać, jest zarezerwowanie wycieczki z Christchurch. Idź z firmą, która naprawdę dobrze zna okolicę, ponieważ znajduje się na terenie prywatnym i nie jest to najłatwiejsze miejsce w zależności od pory roku.

Rere Rockslide

Tuż pod miastem Gisborne w Nowej Zelandii jest niesamowita przejażdżka po wodzie, która nie jest połączona z żadnym rodzajem parku rozrywki. Jest to wyłącznie wynik naturalnego przepływu rzeki Wharekopae i jest całkowicie darmowy.

Rere Rockslide, poza Wharekopae Road, to płaska płyta skalna o długości prawie 200 stóp (60 metrów), która schodzi pod kątem 30 stopni do głębokiego basenu. Woda płynąca po skale wygładziła ją przez wieki, dzięki czemu można bezpiecznie zjechać zjeżdżalnią na jakimś pływającym urządzeniu (lub, choć nie jest to zalecane, na brzuchu).

Na zjeżdżalni zjeżdża się wszelkiego rodzaju rzeczy, w tym paski z tektury, deski boogie, opony, nadmuchiwane materace, nadmuchiwane krzesła, maty do jogi, baseny kiddy i dętki. Każda z nich zapewnia inne doświadczenie: nadmuchiwane przejażdżki materacami wydają się być bardziej relaksujące, deski boogie są bardziej ekscytujące. Jakkolwiek szybko idzie, basen na dnie chroni cios, gdy jazda się kończy.

The Rere Rockslide bywa zajęty prawie cały dzień, ale wcześnie rano można go znaleźć puste i spokojne. Pobliski wodospad Rere, choć nie tak ekscytujący, może być także zabawą dla poszukiwaczy przygód. Ludzie mogą chodzić za kurtyną wodną (ostrożnie, ponieważ skały są śliskie) i chociaż nie można jej przesuwać, niektórzy uważają za zabawę wskakiwanie do basenu u podstawy góry. W pobliżu znajduje się także Arboretum Eastwoodhill, które jest idealnym miejscem na spacer.

Parking znajduje się przy drodze Wharekopae. Rada okręgowa Gisborne opiekuje się skałą, ale od gości oczekuje się, że będą mogli się pozbyć wszelkich przedmiotów, które ze sobą zabrali. Odwiedzający są informowani za pomocą znaków, że choć skafandra jest bezpieczna dla osób w większości wieków, może to być niebezpieczne, jeśli nie jesteś ostrożny. Przynajmniej jedna osoba utonęła przy Rere Rockslide.

Little Paradise Lodge

Spacer po ogrodzie w Little Paradise Lodge jest jak wejście do kapryśnego świata fantasy, otoczonego południowymi Alpami. Pięcioakrowe tereny nad jeziorem są wypełnione tysiącami kwiatów i mnóstwem zabawy.

Podczas parkowania stajesz przed gigantyczną, realistyczną siecią pajęczą wykonaną ze sznurka, która została zanurzona w kleju, a następnie potoczona w piasku i pozostawiona do wyschnięcia. Dziwaczne bramy i kręte ścieżki prowadzą cię do zobaczenia kolejnych cudów, takich jak posąg człowieka walczącego z boa, zaatakowanym przez orła Haasta.

Występują tu częste cechy wody, a nawet miejsce piknikowe z oryginalnymi, oryginalnymi meblami. Nieco dalej znajdziesz staw ze znakiem na jego brzegu, który masz przeczytać czytając odbicie w wodzie. Najprawdopodobniej miniecie wędrownego whio, niebieskie kaczki, które są endemiczne dla Nowej Zelandii.

Sam domek jest równie ekscentryczny jak ogród, a każdy pokój wypełniony jest wyjątkowymi meblami. Pamiętaj, aby sprawdzić łazienkę dla gości, aby przywitać się z rybami pływającymi w zbiorniku tuż nad toaletą.

Przejazd z Queenstown na wschodni brzeg jeziora Wakatipu w kierunku Glenorchy. Little Paradise Lodge znajduje się po prawej stronie po około 10 milach. Jest to wyraźnie podpisane.

Toalety Hundertwassera

Ostatnim projektem słynnego artysty Friedensreicha Hundertwassera był zestaw publicznych toalet w małym nowozelandzkim miasteczku Kawakawa, w którym spędził ostatnie lata, a toalety te są nadal otwarte na „biznes”.

Pokryte charakterystycznymi dla artysty wielobarwnymi kolażami i pofałdowanymi liniami, toalety przypominają jego inne dzieła architektoniczne, po prostu w miniaturze. Obiekty te zostały otwarte w 1999 roku i przyciągają fale fotografii szczęśliwych turystów i miłośników sztuki, którzy chcieli nie tylko ulżyć sobie, ale także nagrać doświadczenie. Recyklowane butelki i płytki są wbudowane w beton obiektów, aby stworzyć psychodeliczne projekty. Oprócz standardowych męskich i damskich straganów, w centrum toalety znajduje się żywe drzewo, które rośnie przez dach pawilonu i miesza się z rodzimymi trawami, które rosną na dachu.

Hundertwasser zmarł w 2000 r. Wkrótce po otwarciu toalet, co uczyniło je ostatnim dziełem sztuki, które wyprodukował za życia. Mogą to być łazienki pracujące, ale jego pozytywnie pulchracja publicznych potties zapewnia trochę piękna, spełniając ich obowiązek.

Podniebna Wieża

Niczym wielki ojciec Seattle Space Needle, Sky Tower w Auckland oferuje odwiedzającym możliwość obejrzenia całego miasta.