Oceania

Galeria Zaginionych Cyganów

Podróżując na południe z Dunedin w kierunku Invercargill, wybierz się na wycieczkę przez Catlins do sennej wioski Papatowai. Tam zatrzymaj się w Galerii Zaginionych Cyganów, gdzie artysta Blair Sommerville spędził prawie dwie dekady majstrując przy przypadkowych ciekawostkach, by stworzyć swoją interaktywną ekspozycję.

Obfitość gadżetów i gadżetów sprawia, że ​​wydaje się, że jest to niekonwencjonalne laboratorium jakiegoś szalonego mechanika z zamiłowaniem do przekształcania przedmiotów codziennego użytku w dziwne kreacje.

Wejdź do zielonej karawany, która jest pełna uroczych doohickeysów, takich jak rzeźby kinetyczne, zautomatyzowane urządzenia i inne majstrujące zabawki i technologie. Na zewnątrz znajdziesz ogród pełen gadżetów zasilanych wodą lub wiatrem wykonanych z przedmiotów znalezionych, takich jak monety, muszle i drut.

Obracaj uchwyt, aby żelazny wieloryb wyglądał tak, jakby pływał w powietrzu lub wskakuj na motocykl, aby włączyć telewizor. Upewnij się, że wpisałeś The Sorting The Thoughts Theatre of Sorts, by sprawdzić odnowioną staroświecką suszarkę do włosów, w której dźwięki kakapo wypełnią twoje uszy.

Na miejscu jest nawet fajna karawana z kawą, więc możesz wziąć szybką filiżankę czegoś gorącego i kofeiny, by przepchnąć cię przez resztę drogi.

Big Dog and Sheep

Małe miasteczko Tirau w Nowej Zelandii jest domem dla kilku olbrzymich zwierząt. Duża owca i wielki baran, zapędzany przez dużego psa, z radością strzegą autostrady przez metropolię z populacją poniżej 800.

W Big Dog znajduje się Centrum Informacji i-SITE (znane również jako Centrum Informacji o Dużym Psie), podczas gdy Wielka Owca zajmuje w żołądku sklep z wełną i rzemiosłem. Oba zostały zbudowane w latach 90., ale owce były pierwsze i kiedy nadszedł czas na zbudowanie centrum dla zwiedzających, zaprojektowano je tak, aby pasowały. Miejscowy rzemieślnik Steven Clothier stworzył swoją głowę.

Ostatnio dodanym członkiem klanu falistej żelaza jest duży baran, który został ukończony w 2016 roku.

Znajdziesz budynki z blachy falistej w całej Nowej Zelandii, a także wiele „wielkich rzeczy”. Ale w Tirau, skromny materiał jest obchodzony jako urządzenie rzeźbiarskie. Oprócz psa i owiec, jest też krowa z wózkiem na zakupy, pasterz przed kościołem i modliszka.

Linton Mosaic Sculpture Garde

Mozaiki rzeźb artystki Josie Martin otaczają historyczny wiktoriański dom.

Galeria Lanyop

Gdy słońce zachodzi na główną ulicę Dunedin, George Street, Galeria Lanyop otwiera swoje drzwi i zaprasza gości do spaceru przez maleńką galerię sztuki, oświetloną tylko świecami, podczas gdy właściciel galerii gra kilka wybranych melodii na swoim fortepianie.

Obsługiwany z maleńkiego mieszkania za barem Mou, Lanyop został stworzony, aby zapewnić odwiedzającym nowy sposób doświadczania sztuki. Przy wejściu, które można znaleźć tylko ustnie, ponieważ nie ma formalnego wyróżnienia, odwiedzający otrzymują świece i są zaproszeni do przejścia przez galerię.

Wystawy regularnie się zmieniają, czasem ukazują pracę uznanych nowozelandzkich artystów, a innym razem pokazują dzieła nieznanych rzemieślników, których dziwaczna praca pasuje do atmosfery galerii. Wejście do galerii jest całkowicie bezpłatne i wynika z idei Lanyopa, która jest słowem Cajun oznaczającym „coś za nic”.

W lutym 2011 r., Próba jego legendarnego właściciela Larry’ego Matthewsa, została odrzucona przez Trybunał ds. Wynajmu w Dunedin, a obecny stan prawny galerii jest dość mglisty.

Odp: START Mall

Pierwsza część historycznego centrum miasta Christchurch, która zostanie ponownie otwarta po trzęsieniu ziemi w lutym 2011 r., Które potępiło większość centrum miasta, Re: START Mall to dwupiętrowy odcinek starego centrum handlowego City Mall, skupiającego sklepy i restauracje przebudowane kontenerów statków towarowych.

Re: START został całkowicie zbudowany w niecałe sześć miesięcy i został otwarty 29 października 2011 roku, w czasie, gdy większość centrum miasta była jeszcze całkowicie niedostępna ze względu na niebezpieczeństwo upadku muru z mocno zniszczonych drapaczy chmur. Zakotwiczony przez jedyny zachowany dom towarowy Christchurch, Ballantynes, uruchomił centrum handlowe z 29 sklepami i kawiarnią zbudowaną z kontenerów wysyłkowych, dzięki czemu jest jednym z jedynych na świecie centrów typu pop-up.

Statua Riff Raff

Wzdłuż Victoria Street w Hamilton, wśród wielu kawiarni, butików i antykwariatów, natkniesz się na osobliwy, ale niezwykły placyk. To strona, która z pewnością ucieszy miłośników kultowego filmu „Rocky Horror Picture Show”.

Prace powstały w dawnej siedzibie sklepu fryzjerskiego, w której pochodzący z Hamilton, Richard O’Brien, twórca filmu, wyciął włosy w późnych latach 50. i wczesnych 60-tych. Tam znajdziesz naturalnej wielkości figurę Riffa Raffa (granego przez O’Briena) w pełnych obcych regalach, od czasu kiedy wypacza się z fikcyjnej planety Transseksualista.

Ci, którzy poświęcą czas na bliższe przyjrzenie się kolorowym otoczeniu, znajdą też coś innego. Wraz z posągiem są instrukcje, jak zrobić kultową „Time Warp” (ponownie). Instrukcje tańca znajdują się przed kamerą, więc ludzie mogą przeskoczyć w lewo i krok w prawo, dopóki nie będą mogli dłużej rzucać mew, a wszystko to podczas transmisji przez Internet.

Jens Hansen Jewellery Workshop

Jak opowiada historia słynnego J.R.R. Tolkielska trylogia, Czarny Pan Sauron, wykuł Jedyny Pierścień, aby rządzić nimi wszystkimi w tajemnicy, w ogniu Góry Przeznaczenia w Mordorze. Prawdziwym sekretem jest to, że magiczny pierścień widziany na ekranie w filmach Petera Jacksona został wykuty w skromnym warsztacie na skromnym rogu ulicy w Nelson w Nowej Zelandii.

Warsztat Jensa Hansena został zainicjowany przez duńskiego złotnika trzeciego pokolenia, Jensa Hansena, który zlecił wykonanie 15 pierścieni o różnych rozmiarach w filmach Lord of the Rings, w tym przewymiarowany zespół widziany podczas otwarcia filmów.

Niestety, Hansen zmarł w 1999 roku, wkrótce po stworzeniu pierwszych prototypów. Dzieło zostało przekazane jego synom, Halfdanowi i Thorkildowi, którzy prowadzili sklep, w którym powstał Jeden Pierścień. Repliki są dostępne zarówno w sklepie, jak i na stronie internetowej sklepu (która zawiera również wiele informacji na temat tworzenia słynnego pierścienia) i są wysyłane na cały świat.