Oceania

Gumboot Capital of the World

Siedząc w środku Taihape, małego miasteczka o powierzchni 1640 w Nowej Zelandii, spoczywa gigantyczny żelazny but. Ten wielobarwny, wspinający się gumboot może początkowo wydawać się losowy, ale w rzeczywistości jest on wynikiem fikcyjnej postaci, która jest pojedynczym twierdzeniem Taihape’a o sławie.

John Clarke, satyryk z Nowej Zelandii, często grał w swoich szkicach telewizyjnych fikcyjną postać o nazwisku „Fred Dagg”. Dagg reprezentował stereotypowego rolnika z Nowej Zelandii, lub, według słów Clarke’a, „faceta z Kiwi”. Podobnie jak wielu rolników w regionie, Dagg nosił gumowe buty na nogach.

Clarke musiał wybrać miasto rodzinne dla Dagga i zdecydował się na Taihape. Małe miasteczko zyskało 15 minut sławy, aby w pełni wykorzystać jego możliwości. Taihape wkrótce został nazwany „Gumbootową Stolicą Świata” i, począwszy od dziesięciu lat po pierwszym pojawieniu się Dagga, miasto zaczęło obchodzić „Gumboot Day” we wtorek po Wielkanocy każdego roku.

Począwszy od 1985 roku i stale zyskuje na popularności, Gumboot Day obraca się wokół rzutu Gumboot, gdzie setki zawodników rzucają mężczyznom rozmiar ośmiu gumbootów na tyle, na ile są w stanie, mając nadzieję na ustawienie rekordu świata Gumboot Toss. Inne zawody w Gumboot Day to najlepiej ubrany gumboot i konkurs „strzelaj w pętlę”.

Dziwaczna atrakcja Gumboot Taihape’a całkowicie ukształtowała miasto. Lokalny sklep z kołdrami nosi teraz nazwę „Pikowany gumboot”, herbaciarnie znajdują się w „Dworze Gumboot”, a gigantyczne żelazne gumboot spoczywa w centrum miasta.

Jeśli nie odwiedzasz Taihape w Dzień Gumboot, nie martw się! Nadal można rzucać gumboots każdego dnia w roku, odwiedzając „The Outback”, siedzibę oficjalnego pasa do rzucania gumbootami, znajdującego się bezpośrednio za głównym centrum handlowym w Taihape.

Muzeum Hokonui Moonshine

Od końca XIX wieku do połowy XX wieku wzgórza Hokonui w regionie Southland w Nowej Zelandii były bardziej niż owcami. Ukryte pod bulgoczącymi strumykami ziemi i popychane do wąwozów były nielegalnymi destylatorami whisky i beczkami do prania, które służyły do ​​przechowywania i przechowywania bimbru z podpisu tego obszaru.

W XIX wieku towarzystwa wstrzemięźliwości rozpoczęły lobbing na rzecz zakazu spożywania twardych napojów alkoholowych. Jednak ich wysiłki w niewielkim stopniu powstrzymały Nowozelandczyków od potajemnego zrzucania okazjonalnego dram. Przez około 100 lat bimber wciąż był rozprowadzany po całym kraju, chociaż region wokół Gore na południowej wyspie kraju był punktem zapalnym dla osób wciąż szukających alkoholu do nielegalnego wchłaniania.

Hokonui Moonshine trafił na czarny rynek, gdy wdowa o imieniu Mary McRae przeprowadziła się do tego obszaru po opuszczeniu rodzinnej Szkocji w wyniku Wyżyn Highland. Mary, już wyszkolona destylarnia, postanowiła wykorzystać jej pochodzenie. Murdoch McRae, najstarszy z siedmiu synów Marii i starszy gorzelnik rodziny, widział destylowaną whisky jako przedłużenie rolnictwa.

Ludzie faworyzowali bimber McRae nad butelkami zakrwawionymi ze Szkocji i Australii, które zostały rozcieńczone tak dużą ilością wody, że stały się prawie zbyt słabe, by je tolerować. Bimber McRae był – i nadal tradycyjnie jest – bladym napojem, choć ma wyraźny zapach whisky i rzekomo schodzi raczej gładko. Miód został użyty, aby nadać mu lekki odcień. McRae kupił cukier i drożdże z lokalnych sklepów i zdołał kupić słód z browarów.

Rodzina potajemnie sprzedawała swoje zapasy profesjonalistom, takim jak lekarze i prawnicy, a nawet ci mieszkający poza południowym regionem zaczęli pożądać ich stworzenia. Niestety, rodzina przyciągnęła również uwagę władz zdecydowanych, by zaatakować te sprzeczne z prawem zakazy. Ale rodzina McRae była sprytna i udało jej się udaremnić oficerom śledczym, ukrywając whisky domową i omawiając lokalizacje ich odosobnionych destylarni w szkockim gaelicku, ich ojczystym języku.

Oryginalna receptura bimbru Murdocha McRae jest nadal uwielbiana przez dzisiejszych ludzi, dekady po oficjalnym zakończeniu zakazu w tym kraju. Muzeum Hokonui Moonshine w Gore świętuje zaangażowanie regionu w tworzenie niegdyś nielegalnego napoju i wkład rodziny McRae w sprawę. Niewielki budynek jest wypełniony sprzętem ofiarowanym przez lokalne rodziny, takimi jak fotosy z whisky, a także ustne historie i repliki całego procesu tworzenia bimberów. Zwróć uwagę na odręczny list, w którym Murdoch McRae wyszczególnia oryginalny przepis swojej rodziny.

Maorysów i Muzeum Kolonialne

To muzeum znajduje się zaledwie 12 mil na północny wschód od Akaroa, w tym muzeum znajduje się jedna z największych i najlepiej zachowanych kolekcji tradycyjnych artefaktów Māori w tym kraju, co czyni go wartym obejścia uroczym portowym miastem.

Podczas gdy wystawa kolonialna ma przyzwoitą gamę europejskich pionierskich artefaktów, prawdziwą atrakcją muzeum jest szeroki zbiór artefaktów Māori. Zawiera szeroką gamę ważnych przedmiotów w niezwykłym stanie, sięgającym 1400 roku.

Najważniejsze elementy kolekcji to replika wharenui (sala zebrań), ręcznie rzeźbione, obserwujące wszystkie tradycje Maorysów i Tapu (duchowy kod), używając oryginalnych materiałów z innych domów spotkań. Istnieje również ręcznie rzeźbione waka (canoe wojenne) z 1867 roku, a także kamienne narzędzia i osobiste ozdoby.

Muzeum mieści się w starej fabryce serów Okains Bay, która została przekształcona i otwarta jako muzeum publiczne w 1977 roku. W ciągu dziesięcioleci odkąd kolekcja została skategoryzowana i rozszerzona, staje się imponującym spojrzeniem na to, jak wyglądało życie na Półwyspie i czasy kolonialne. Na głównym dziedzińcu zachowały się budynki z epoki kolonialnej, w tym działający warsztat kowalski z początku XX wieku.

W muzeum odbywa się również doroczne wydarzenie w dniu 6 lutego w dniu Waitangi, w którym odbywają się pokazy tradycyjnego tańca maoryskiego, maoryskiego hāngi (tradycyjna metoda pieczenia potraw z użyciem podgrzanych kamieni zakopanych w piecu w jamie ustnej) oraz imponujący pokaz waka w rzeka.

Okains Bay znajduje się na półwyspie Banks, zaledwie godzinę drogi od Christchurch i kilka minut jazdy przez wzgórze od Akaroa, która jest popularnym miejscem turystycznym, z zapierającym dech w piersiach widokiem na port.

Cmentarz Waikumete

28 listopada 1979 r. Lot TE1901 Air New Zealand rozbił się na Antarktydzie. Erebus, zabijając wszystkie 257 osób na pokładzie. Misja odzysku rozpoczęła się następnego dnia i trwała do 10 grudnia.

Cokolwiek zostało znalezione, odleciało z powrotem do Nowej Zelandii. Po tygodniach analiz zespół medyczny z powodzeniem zidentyfikował 213 ofiar. Ciała, których nie dało się zidentyfikować, umieszczono w 16 szkatułach i pochowano na cmentarzu Waikumete w West Auckland 22 lutego 1980 roku. Miejsce grobu oznaczono pamiątką z nazwiskami tych 44 osób. W pobliżu posadzono wiśniowe drzewo, aby uczcić 24 pasażerów przybyłych z Japonii.

Co roku w miejscu pamięci znajduje się wieniec. W 2009 r. Społeczność zorganizowała uroczystość z okazji 30. rocznicy katastrofy.

Główne wrota są na Great North Road z innymi bramami położonymi przy Awaroa Road, Glenview Road, Sunhill Estate i Waikumete Road.