Oceania

Gadao’s Cave

Spośród wielu legend starożytnego ludu Chamorro z Guam ciężko jest pokonać ten o Wodzu Gadao i wodzu Malaguaña. Jaskinia Gadao na plaży Zatoki Inarajan zawiera około 20 piktogramów, a jeden z nich ma przedstawiać tych dwóch potężnych przywódców.

Piktogramy nie zawsze są łatwe do wykonania, ale zdjęcia w Gadao’s Cave mogą mieć nawet 800 lat. Jest kilka różnych motywów, ale najbardziej znany to dwóch mężczyzn, z których jeden nosi coś pod pachą (kokos?). To jeden z dwóch przywódców legendy Chamorro.

Historia wygląda mniej więcej tak: szef Malaguaña zawsze uważał się za najsilniejszego mężczyznę na Guam, dopóki nie dowiedział się o innym szefie Inarajana, który mógłby być jeszcze silniejszy. Wyruszył więc kajakiem, by go odnaleźć, rzucić mu wyzwanie i uporządkować zapis. Kiedy Malaguaña dotarł do Inarajan, pierwszą osobą, którą spotkał, był sam Gadao, który ukrywał swoją tożsamość przed Malaguañą, aby mógł się trochę pochwalić. Malaguaña odbył tak długą podróż, Gadao zaprosił go na obiad, zanim zabrał go na „spotkanie z wodzem”. Przygotowując posiłek, Gadao wycisnął z gołymi rękami mleko z kokosów, coś, czego nawet potężna Malaguaña nie mogła zrobić. Malaguaña pomyślał: „Jeśli ten koleś był tak silny, jego” szef „musi być jeszcze silniejszy,” ale rywalizacja została przegrana, zanim jeszcze się zaczęła. Gadao nigdy nie ujawnił swojej prawdziwej tożsamości, więc eskortował Malaguañę z Inarajanu, pomagając mu wyprowadzić kajak z powrotem na morze. Dwaj mężczyźni wiosłowali tak mocno o siebie, że podzielili kajak na dwie części.

Piktogramy Gadao zostały wytrawione białą limonką i rozproszone wzdłuż dwóch kamiennych ścian. Tak więc, ukochana jest legenda i wizerunek dwóch wodzów, że został przyjęty na całym Guam jako ikona ich starożytnego dziedzictwa, pojawia się w broszurach turystycznych, firmach, projektowaniu biżuterii, a nawet logo lokalnego gimnazjum.

Z miejscowości Inarajan idź na północ wzdłuż Trasy 4 i skręć w prawo na małym znaku z napisem „Gadao’s Cave”. Jaskinia jest krótką wędrówką od drogi, ale znalezienie punktu początkowego ścieżki może być nieco trudne. Zobacz stronę internetową, aby uzyskać szczegółowe informacje o ścieżce.

Baza Sił Powietrznych Andersen

Amerykański Departament Rolnictwa połączył siły z Departamentem Obrony, aby chronić mieszkańców Guam przed szalejącą inwazją węży i ​​pająków. Ich rozwiązanie? Pocisk martwych myszy splecionych z Tylenolem. Oczywiście.

Terytorium Stanów Zjednoczonych Guam znajduje się w sytuacji, w której występuje sytuacja slithery. Inwazyjny wąż z drzewa brązowego dokonał spustoszenia na temat ekologii i gospodarki małej wyspy. Rodzimy wąż południowo-pacyficzny został przypadkowo wprowadzony na wyspę po II wojnie światowej, a od tego czasu działał jako dominujący drapieżnik na wyspie, pożerając 10 z 12 miejscowych gatunków ptaków Guam. Ptaki, jak się okazało, nie tylko śpiewały i ćwierkały po wyspie. Stanowiły one główną obronę przed populacją pająków Guama, która w pełni wykorzystała zagładę swoich byłych owadożernych skrzydlatych drapieżników. Wyspa jest teraz domem dla czterdziestokrotnie większej liczby pająków niż podobne obszary leśne. Podczas gdy rzadko spotyka się społeczność zakamuflowanych pająków, spacer po lesie spowoduje twarz pełną sieci.

Oprócz zubożenia wizerunku Guama jako atrakcyjnego miejsca turystycznego, od 2 do 3 milionów węży powoduje również liczne awarie zasilania, kiedy przesuwają się na siatkę elektryczną wyspy. Na szczęście węże rzadko wchodzą w kontakt z ludźmi, a ich ukąszenia nie są śmiertelne. Mimo to władze martwią się, że wąż Guama nie jest zagrożony, a perspektywa może zostać nieumyślnie przeniesiona na inne wyspy. Badanie przeprowadzone przez National Wildlife Research Center w 2010 r. Szacuje, że inwazja węża na Hawaje może kosztować od 593 milionów do 2,14 miliarda dolarów strat. Naukowcy opracowali schemat, który oczyści populację węży, zatrzyma niekontrolowany wzrost pająków i wzmocni żyjące na wyspie ptaki.

Acetaminofen – powszechnie znany jako Tylenol – jest przypadkowo zabójczy dla Węża z Drzewa Brązowego. Naukowcy planują wstrzyknięcie martwym myszom trucizny przed zrzutem powietrza z helikopterów na silnie zainfekowane obszary węża. Myszy zostaną przymocowane do kawałków tektury i wyposażone w pływające serpentyny, które będą łapać gałęzie drzew, gdzie żyją węże. Gdy populacja węża spadnie, naukowcy mają nadzieję na ponowne wprowadzenie rodzimych gatunków ptaków, które wcześniej sprawdziły pająki.

Chciałbym tylko powtórzyć: Plan polega na tym, aby spuścić myszy OD’d do lasów, gdzie węże zjedzą je i umrą, pozwalając populacji ptaków zwiększyć i zjeść pająki, które opanowały Guam. Niech zaczną się koszmary.

Cactus Dome

W latach 1946-1966 armia amerykańska przeprowadziła 105 atmosferycznych testów jądrowych nad „Pacific Proving Grounds”, eufemizmem dla Wysp Marshalla i kilku innych pobliskich atoli południowego Pacyfiku.

Pod koniec lat siedemdziesiątych, próbując oczyścić radioaktywne szczątki pozostawione przez te eksplozje, rząd Stanów Zjednoczonych wykopał 111,000 metrów sześciennych ziemi z atoli Bikini i Rongelap i zdeponował go na Runit Island. Miejsce spoczynku znajdzie się w szerokim na 350 stóp kraterze, utworzonym dwie dekady wcześniej przez 18-kilotonowy test jądrowy o nazwie kodowej Cactus.

Zasłonięcie tej gigantycznej, radioaktywnej kopalni kosztowało rząd prawie ćwierć miliarda dolarów i trwało trzy lata. Rezultat: ogromna, gruba na półtora metra kopuła o powierzchni 100 000 stóp kwadratowych składająca się z 358 gigantycznych płyt betonowych. Pomimo znaków ostrzegających odwiedzających, nadal możliwe jest lądowanie na Runit i tupnąć przez Cactus Dome. Przynieś licznik Geigera.

Atol Bikini

Jego nazwa przywołuje na myśl piękne kobiety w maleńkich strojach kąpielowych w tropikalnym raju w wodzie, a jego lokalizacja odzwierciedla sentyment. Niestety tak nie jest.

Atol Bikini jest łańcuchem wysp Mikronezji położonym w połowie drogi między Hawajami i Australią i jest tym, co powinno być niebiańskim miejscem na Ziemi. Jednak jego mieszkańcy zostali przymusowo przesiedleni, gdy Stany Zjednoczone opanowały wyspy w 1946 roku, aw ciągu następnych 12 lat Stany Zjednoczone wysłały 23 bomby atomowe padające na ten kawałek raju, czyniąc go nieprzystosowanym do dnia dzisiejszego.