Oceania

Obszar ten po raz pierwszy stał się popularny wśród turystów pod koniec 19 wieku, kiedy ludzie przybyli do obszaru, aby odpocząć w miejskiej łaźni, obecnie domem Muzeum Sztuki i Historii. Gorące źródła termalne muszą być niewiarygodnie atrakcyjne, ponieważ odwiedzający wciąż przychodzą, mimo częstego zgniłego zapachu jajka, który przenika miasto.

Rotorua jest obsługiwana przez State Highways 5, 30 i 30A oraz trasę turystyczną Thermal Explorer Highway, a State Highway 33 i 36 kończą się na obrzeżach miasta.

Głazy Moeraki

Według lokalnej legendy Maorysów, Głazy Moeraki są pozostałościami koszy węgorza, kumarami i kalabasami, które wypłynęły na brzeg po wraku Arai-te-uru, dużego żaglowca. Skaliste łachy wydostające się z Matakaea (Shag Point) reprezentują skamieniały kadłub łodzi, mówią Maorysi, a pobliski skalisty cypel reprezentuje ciało kapitana.

Głazy Moeraki są w rzeczywistości rodzajem ogromnego kamienia, który jest rozpoznawalny jako wysoce sferyczny. Można je znaleźć rozproszone po plaży Koekohe niedaleko Moeraki, małego miasteczka na wybrzeżu Otago w Aotearoa (Nowa Zelandia). Ta część plaży została chroniona przez rząd jako rezerwa naukowa. Głazy Moeraki nie są jedynymi skałami tego rozmiaru i kształtu; istnieją ogromne kuliste głazy formowane przez miliony lat na innych wybrzeżach Aotearoa.

Ważące po kilka ton głazy Moeraki pierwotnie powstały około 60 milionów lat temu podczas wczesnego paleocenu. Niektóre mogą mieć wymiary do 9 stóp szerokości. Przez miliony lat głazy leżały zakopane pod ziemią, z czasem zakryte. Powoli pojawiły się, gdy fale zmywają muł.

Hipnotyzujące jak głazy są oszałamiające pokłady wodorostów, bezkręgowców, muszli, mszywiołów i ascidian (podajniki filtrujące, które przesypują cząstki jedzenia z wody) i gąbki wyrzucone na plażę. Jedna trzecia spośród 850 gatunków wodorostów pochodzących z Aotearoa nie występuje nigdzie indziej na świecie.

Pinakle Putangirua

Ogromne kamienne filary starożytnego żwiru zajmują dolinę w pobliżu najbardziej wysuniętego na południe punktu Północnej Wyspy Nowej Zelandii. Fascynują mieszkańców od niepamiętnych czasów.

W ciągu ostatnich siedmiu do dziewięciu milionów lat siły wiatru, deszczu i powodzi spowodowały erozję tych ciekawych formacji geologicznych w imponującą kolekcję wysokich iglic. Każdy szczyt (lub „hoodoo”) jest pokryty umocnioną warstwą mułu i skały, chroniąc żwir bezpośrednio pod nim, ale umożliwiając erozję wokół niego. Niektóre z nich mają nawet „fluting” lub długie pionowe grzbiety biegnące po bokach spowodowane przez deszczówkę podczas szczególnie gwałtownych burz. Łącznie efekt jest taki, że kilka oddzielnych kamiennych prętów zostało zgrupowanych razem, chociaż czapki sprawiają, że wyglądają zaskakująco fallicznie.

Pinnacles od dawna są ulubionym miejscem natury, ale osiągnęły prawdziwą sławę, gdy pojawiły się w trzecim filmie Władca Pierścieni, Powrót króla. Zbliżające się kolumny wznoszą się wokół Aragorna, Legolasa i Gimliego, gdy idą Ścieżkami Umarłych, zanim spotkają Umarłych Ludzi z Dunharrow.

Jako jeden z najlepszych przykładów erozji badlands na świecie, Pinakle Putangirua to obowiązkowy punkt widzenia dla każdego geologa, a także dla każdego maniaka Tolkiena. Tylko pamiętaj, aby nie obawiać się, że będziesz ostatnim w linii królów, jeśli spotkasz gniewną armię duchów wśród wysokich, kamiennych penisów.

Frying Pan Lake

W czerwcu 1886 roku trzęsienia ziemi wstrząsnęły rejonem Rotorua w Nowej Zelandii, a góra Tarawera eksplodowała w tym, co miało stać się znane jako największa wulkaniczna erupcja w Nowej Zelandii.

Katastrofa była rozległa: wsie zostały zniszczone, zginęło ponad sto osób, a słynne różowe i białe tarasy wyspy zniknęły pod wodami jeziora Rotomahana.

Z tego zniszczenia wyrosło powstanie obszaru znanego dziś jako Waimangu Volcanic Rift Valley i jednego z największych na świecie źródeł termalnych. Jezioro Frying Pan Lake o prostym nazwie zajmuje 38.000 metrów kwadratowych w części krateru wulkanicznego. Płytkie wody mają średnio zabójczą temperaturę 110-130 stopni Fahrenheita. Większość jeziora ma tylko około 18 stóp głębokości, ale w otworach wentylacyjnych jego część spada do 60 stóp.

Niektóre źródła podają, że Frying Pan Lake to największe gorące źródło na świecie, podczas gdy inne preferują Boiling Lake na Dominice, Lesser Antilles; Glenwood Springs w Kolorado; lub Grand Prismatic Spring w Parku Narodowym Yellowstone.

Baldwin Street

Dzięki pewnym skrupulatnym planom miejskim Dunedin, mieszkaniowa ulica Baldwin w Nowej Zelandii stała się znana jako najbardziej stroma ulica na świecie i wygląda na to, że gdyby była bardziej stroma ulica, byłaby to ściana.

Kiedy miasto Dunedin zostało po raz pierwszy zaplanowane, zrobili to projektanci miejscy z Londynu, którzy po prostu uderzyli uporządkowanym układem siatki na mapie bez uwzględnienia faktycznej topografii. Spowodowało to liczne ulice, które wylądowały na bardzo stromych wzgórzach. Zamiast skalować stromiznę, drogi były po prostu zbudowane w zaskakująco stromym stopniu. Ulica Baldwina okazała się najcięższą ofiarą tego odległego miasta, zdobywając rekord świata Guinnessa na najbardziej stromą ulicę na świecie.

Ulica zdaje się być dumna ze swojej reputacji. Każdego roku na ulicach odbywa się wiele imprez charytatywnych, w tym zabawa w celu promowania fitnessu, w którym ludzie podbiegają, a potem w dół szokująco pracowitym tysiącem metrów od ulicy i jeszcze dziwniejszym wydarzeniem, w którym sferyczne, pokryte czerwoną warstwą czekoladowe cukierki odbijają się w dół. ulica w wyścigu na odległość.

Niektórzy twierdzą, że ulice twierdzą, że są najbardziej strome na świecie, ponieważ na całym świecie jest wiele innych, ostro nachylonych dróg. Ale na razie Baldwin wciąż jest panującym mistrzem.

Lake Rotomahana

W epoce wiktoriańskiej jezioro Rotomahana było znane na całym świecie ze spektakularnego „ósmego cudu świata” – trawertynowych trawników różowych i białych, które spływały kaskadą do wód.

Długo myśl zagubiona w katastrofalnej wulkanicznej eksplozji Góry Tarawera w 1886 roku, zachowane fragmenty tarasów zostały odkryte 200 stóp pod powierzchnią jeziora przez naukowców w 2011 roku.