Oceania

Nazwany Wzgórzem Zamkowym, obszar ten jest wysoką stacją wiejską – stacja jest obszarem o dużej farmie przeznaczonym do wypasu owiec i bydła – na Wyspie Południowej Nowej Zelandii. Wyglądając jak ruiny zamku, a stąd nazwa, wzgórze jest popularnym miejscem wspinaczki i boulderingu dla alpinistów z Nowej Zelandii.

W 2002 r. Dalajlama odwiedził południową wyspę Nowej Zelandii. Najwyraźniej nie lubił energii w pobliskim mieście Christchurch (którego kościół zbudowany jest ze skał wydobywanych z głazów) i został zabrany na pole głazów. Został tak pochłonięty przez krajobraz, a jego duchowe doświadczenie nazwał obszar „duchowym centrum wszechświata”.

Obszar ten zyskał światową ekspozycję, kiedy pobliska stacja Flock Hill została użyta do filmowania kulminacyjnych scen bitewnych z filmu z 2005 roku, The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe.

Wzgórze znajduje się na wysokości 700 metrów, w pobliżu Autostrady Stanowej nr 73 między Darfield i Arthur’s Pass. Jest na terenie prywatnym.

Lake Tekapo

W dużym basenie połącz 100 części wody z jednym kawałkiem pyłu skalnego utworzonego przez lodowce. Mieszaj przez miliony lat i pozwól osiedlić się, aż ludzki gatunek zamieszka na Wyspie Południowej w Nowej Zelandii.

Ten prosty przepis stworzył piękno tak rzadkie i krajobraz tak uderzający, że opróżnia płuca w momentach przybycia na jego brzegi.

Lake Tekapo to idylliczne alpejskie miejsce u podnóża góry Mt. John, na Południowej Wyspie Nowej Zelandii. Kolor wody jeziora naprawdę odróżnia ją od innych jezior. To piękny turkusowy błękit stworzony przez mąkę skalną z okolicznych lodowców. Lodowce w górnym biegu Jeziora Tekapo mielą skałę w drobny pył podczas podróży w kierunku jeziora. Ta mączka jest zawieszona w wodzie i powoduje wspaniały turkus.

Niesamowity kolor jeziora na tle ośnieżonych szczytów i dzikich kwiatów sprawia, że ​​jezioro Tekapo jest niezwykle dramatyczne i trzeba je zobaczyć podczas podróży do Nowej Zelandii. Najlepsze widoki można podziwiać ze szczytu Mt. John, w którym mieści się Obserwatorium Mt John University of Canterbury.

Te Waikoropupu Springs

Położone w Złotej Zatoce na Wyspie Południowej Nowej Zelandii, Źródła Te Waikoropupu („Pupu Springs”) znane są zarówno z czystości wody, jak i objętości wypuszczanej wody.

Pozioma widoczność wody w okolicy została zmierzona na średnim poziomie 63 metrów, co jest rekordem światowym dla wody słodkiej. Wartość ta, zweryfikowana przy użyciu specjalistycznych przyrządów optycznych, zbliża się do teoretycznego maksimum dla optycznie czystej wody.

Sprężyny charakteryzują się ilością wody odprowadzanej z ośmiu głównych otworów, zaliczanych do największych na świecie. Szacuje się, że 14 000 litrów wody powstaje na sekundę, w przybliżeniu na tyle, by wypełnić 40 wanien. W dokumencie telewizyjnym z 1974 roku zauważono, że będzie to wystarczająca ilość wody do zaopatrzenia miasta wielkości Bostonu w stanie Massachusetts.

Podłoga jeziora pokryta jest białym piaskiem. Wody wyrzucane z niektórych mniejszych otworów przenoszą piasek w górę. Te otwory są znane jako tańczące piaski, które dla nielicznych płetwonurków, które uzyskały pozwolenie na nurkowanie w źródłach, są jednym z głównych punktów podwodnego zwiedzania.

Przy wejściu do chodnika do źródeł, Departament Ochrony w Nowej Zelandii umieścił znak: „Te Waikoropupu Springs to taonga (skarb) i waahi tapu (święte miejsce) dla Maorysów, zarówno lokalnie jak i narodowo. Legendy Te Waikoropupu opowiadane są w opowieściach o Huriawie, jej taniwha (duchu opiekuńczym). W tradycji Maoryskich Źródła są wairou, najczystszą formą wody, którą jest wairua (duchowa) i fizyczne źródło życia. Źródła dostarczają wody do uzdrawiania, aw przeszłości były miejscem uroczystych błogosławieństw w chwili urodzenia i śmierci oraz odejścia i powrotu podróżnych „.

Fox Glacier

8,1 mil lodowca Fox w nowozelandzkim parku narodowym Tai Poutini w Westland tworzy nieustannie zmieniający się obszar lodowych jaskiń i lodowcowy terminal, który graniczy ze wszystkich stron przez lasy deszczowe i góry.

Wraz z sąsiednim Lodowcem Franciszka Józefa jest to jedno z najbardziej dostępnych lodowców na świecie do zwiedzania, a regularne wycieczki z przewodnikiem są dostępne. Lodowiec rozwija się od 1985 roku po dziesięcioleciach cofania się, a wraz z całym ruchem i topnieniem ogłuszane jaskinie lodowe zostały odkryte.

Jakkolwiek wspaniałe jest to, samotna wędrówka nie jest dozwolona, ​​ponieważ istnieje niebezpieczeństwo pęknięć lodu i skał, które w przeszłości okazały się śmiertelne.

Musisz wziąć wycieczkę; nie można uzyskać do niego dostępu bez latania samolotem, który może wylądować na lodzie lub lądować helikopterem. Wycieczka do punktu widokowego jest łatwa i wciąż imponująca. Gorąco polecam lepszy widok lodowca przez punkt widokowy, obok parkingu.

Elektron

Cewki Tesli zawsze odgrywały szczególną rolę w oznaczaniu „szalonego” naukowca. Stworzony przez wielką ikonę szalonej nauki, Nikola Tesli, cewki od dawna są ulubieńcami hobbystów wysokiego napięcia. Jednak największa na świecie istniejąca cewka Tesli nie została zamówiona ani jako dzieło naukowe, ani jako podpora do filmu, ale jako dzieło sztuki.

Ten czteropiętrowy cewk Tesli, znany jako Electrum, został zamówiony przez znanego nowozelandzkiego mecenasa sztuki, Alana Gibbs’a i założony na jego farmie poza Auckland w kwietniu 1998 roku. Zbudowany przez zmarłego artystę Erica Orra i Inżynier wysokiego napięcia Greg Leyh, olbrzymia cewka emituje ponad 3 miliony woltów, wystarczającą do zerwania elektronów z otaczających cząsteczek powietrza.

Szczególną rozkoszą Electrum jest pusta kulista klatka na górze, gdzie Greg Leyh często siedzi podczas pokazów wyładowczych. Łuki z cewki natychmiast zabiją każdego, kogo trafią, ale Leyh jest bezpieczny w klatce Faradaya stworzonej przez kulę. Oczywiście, gdyby włożył rękę do klatki, natychmiast zostałby porażony prądem.

Choć Electrum jest obecnie największą cewką, nie jest ona największą kiedykolwiek stworzoną. Ten tytuł należy do 18-piętrowego cewki zbudowanej w 1903 roku przez samego Nikola Tesli w Wardenclyffe na Long Island. Niestety, został zerwany z powodu braku funduszy, zanim jeszcze został w pełni uruchomiony. Ale Leyh, współtwórca Electrum, ma zamiar wskrzesić marzenie Tesli o gigantycznej cewce – razy dwa.