Oceania

Hobbiton

Skromne gospodarstwo już nigdy nie będzie postrzegane w ten sam sposób po tym, jak zostanie wybrane jako plan filmów Władcy Pierścieni i Hobbita.

Jeszcze zanim został on doposażony w kilka hobbitowych otworów, aby zagrać rolę Hobbitona w adaptacjach klasycznej tolkienowskiej książki Petera Jacksona, ta owcza farma wydawała się idealnym miejscem dla słynnego fikcyjnego „Shire”, domu wszystkich hobbitów.

Rzeczywiście, jego naturalne podobieństwo jest niewątpliwie powodem, dla którego Jackson i jego producenci wybrali lokalizację – z jedyną inną kwalifikacją, że znajduje się w Nowej Zelandii, nieoficjalnym położeniu Tolkiena w Śródziemiu.

Ferma jest nadal aktywną hodowlą owiec, ale zwiedzający mogą zwiedzać obszar wykorzystywany na planie. Większość otworów Hobbit Holes jest odgrodzona i nie można do nich wejść, ale jedna z nich została zaprojektowana specjalnie z myślą o odwiedzinach i eksploracji. Przewodnicy wycieczek są zatrudnieni, aby wyjaśnić, gdzie w filmach pojawia się każdy obszar – Bag End jest atrakcją, wraz z The Green Dragon, kapryśny pub starego świata. W rzeczywistości, Zielony Smok jest teraz otwarty dla biznesu, a pod koniec wycieczki możesz wypić drinka.

Zestaw jest bardzo szczegółowy, a otwory hobbita są celowo wykonane tak, aby wyglądały tak, jakby były tam od lat, wraz ze szczegółami, takimi jak fałszywy mech i wiele innych drobnych elementów.

Drzewo w „Bag End” jest sztucznym drzewem, które ma chronić wygląd obszaru, tak jak to było w filmie, mimo że występujący w „Władcy Pierścieni” był prawdziwy. Wersja filmowa została wycięta i umieszczona w filmie. Zmarł, zanim zdecydowali się nakręcić film „Hobbit”, więc w jego miejscu znajduje się sztuczne drzewo z ręcznie malowanymi liśćmi, dokładną repliką oryginału.

Wspaniała lokalizacja ułatwia zrozumienie, dlaczego został wybrany do The Shire. Farma znajduje się pośrodku wsi, wciąż pozornie ukryta przed współczesnym światem. GPS jest pomocny w jego zlokalizowaniu, ponieważ nie ma żadnych znaków kierujących do celu.

Alternatywnie, ciekawi fani filmu mogą zatrzymać się w mieście Matamata i wziąć autobus do zestawu.

Waitomo Glowworm Caves

W 1887 r. Angielski geodeta Fred Mace i lokalny wódz Maorysów Tane Tinorau postanowili zbadać jaskinie Waitomo. Weszli do systemu jaskiń na maleńkiej tratwie, gdzie strumień schodził do podziemi, a przy świecach ostrożnie przepuszczali strumień przez jaskinie. W ciemności zauważyli gwiezdne światła rozrzucone po głowach nad głowami.

Tysiące ryjkowców wisiało spokojnie nad ich głowami, tworząc wspaniały bioluminescencyjny kosmos.

Żarowiec to nazwa dla wszystkich bioluminescencyjnych larw różnych gatunków. Larwy chrząszczy świetliki (Lampyridae), larwy chrząszcza (Phengodidae) i Arachnocampa, rodzaj grzyba komunikują całą bioluminescencję. To właśnie te komary grzybów można znaleźć w ogromnych ilościach w jaskiniach Waitomo. Larwy komarów grzybów przywierają do skał i polują długimi sznurami lepkiego śluzu. Widziane w dużych grupach są naprawdę zdumiewające.

Uszczęśliwiony z radości, obaj mężczyźni wracają wiele razy, aby dalej eksplorować. Na niezależnej wycieczce Tinorau znalazł wejście do lądu, które jest tym samym wejściem, z którego korzystają dziś turyści z całego świata. Turyści zaczęli odwiedzać w 1889 roku, kiedy Tinorau i jego żona zaczęli prowadzić wycieczki. Dzisiaj wielu przewodników jaskiniowych jest potomkami Tinorau i jego żony, a komary grzybów, z długimi strużkami kleistego śluzu, wciąż pięknie się świecą.

Milford Sound

U wybrzeży Nowej Zelandii, na Morzu Tasmańskim, ogromne granitowe urwiska wznoszą się na wysokość 3,900 stóp i więcej, a zanurzają się pod powierzchnią wody na wysokość 300-1500 stóp. Te górzyste struktury, wyrzeźbione przez starożytne lodowce, to fiordy z Milford Sound.

Milford Sound jest domem dla jednych z najbardziej unikalnych na świecie flory i fauny. Starożytne małże zwane ramienionogami są chowane pod podłogą fiordu i nie musiały ewoluować przez ponad 300 milionów lat. Największa na świecie populacja czarnych koralowców również żyje pod powierzchnią. W związku z ukwiałami okresy życia kolonii koralowych wynoszą ponad 4000 lat i należą do najstarszych stale żyjących organizmów na naszej planecie. W Milford Sound jest około siedmiu milionów kolonii. Czarne drzewa koralowe można zobaczyć za pośrednictwem Milford Discovery Centre i Underwater Observatory.

Delfiny, nowozelandzkie foki i pingwiny z Fjordland często występują również w wodach. Szczęśliwi goście zobaczą od czasu do czasu wieloryba, który wędruje do fiordu z Morza Tasmana. Delfiny pływają obok Statków Milford Sound Cruise Ship i pochwalają się dla swoich gości. Grupy pingwinów pojawiają się i znikają z wody, a na niskich skałach spoczywają foki.

Fjord ma ponad 20 stóp opadów rocznie, zasilając dwa stałe wodospady. Dobra pogoda jest trochę długa, ale deszcze służą tylko do stworzenia setek tymczasowych wodospadów, które sporadycznie pojawiają się na każdym klifie. Jeśli słońce zdecyduje się wyjrzeć z chmur, spodziewaj się tęczy na dole każdego zamglonego wodospadu.

Milford Sound jest najpopularniejszym fiordem Nowej Zelandii, ponieważ jest jedynym, do którego można dojechać samochodem. Droga Milford Road jest stroma, pięć godzin jazdy od Queenstown, ale zdeterminowani podróżni przekonają się, że oszałamiająca sceneria i zabytki Lord of the Rings sprawiają, że podróż jest równie urocza, jak cel podróży.

Podróż do Milford Sound zajmie co najmniej 12 godzin, w tym czas podróży i zwiedzanie. Najlepszym sposobem, aby zobaczyć dziką przyrodę i podziwiać krajobraz, jest rejs trwający 1 ½-2 godziny przez 16 km fiordu. Kajakarstwo to także dobry sposób na zbliżenie się do przyrody. Dla bardziej ekstremalnych gości jest nurkowanie, skakanie i wspinaczka górska. Dla tych, którzy mają więcej czasu, 4-dniowa wycieczka z Te Anau do Milford jest warta spaceru.

Castle Hill: Duchowe centrum wszechświata

Nowa Zelandia jest znana ze swojego naturalnego piękna, ale w 2002 roku szczególny zaszczyt otrzymał konkretny obszar rolniczy. Stało się „duchowym centrum wszechświata”.