Oceania

Dziś Point Venus jest domem dla malowniczej latarni z epoki wiktoriańskiej i pomnika dla załogi Bounty, który również wylądował w Venus Point. Obecnie nie ma pomników Cooka, ani znaczników związanych z twierdzą lub obserwacjami astronomicznymi z 1679 roku.

Najnowsze tranzyty Wenus miały miejsce w 2004 r., A 5 czerwca 2012 r. Następny tranzyt odbędzie się w 2117 r.

Grób Paula Gauguina

Ten wyjątkowy grób na Cmentarzu Kalwaryjskim w Atuona jest ostatnim miejscem spoczynku światowej sławy artystycznego Paula Gauguina.

Urodzony w 1848 roku Paul Gauguin był postimpresjonistą, francuskim artystą, którego ciekawość, poczucie przygody i dziki, miłosny duch zaprowadził go z jego życia we Francji – gdzie żył jako zepsutego bohemy – do dekadenckiego, ekspatrianta życia na Tahiti. W 1901 r. Chory i wyczerpany Gauguin osiedlił się na małej wyspie Hiva Oa w Polinezji Francuskiej.

Jego ucieczka od grzecznego europejskiego społeczeństwa do pozornie prostszego i mniej ograniczonego życia kolonialnej Polinezji znalazła odzwierciedlenie w jego artystycznym ujęciu tak zwanego „Primativism”, szkoły sztuki, której przykładem był Pablo Picasso. Ale jego poszukiwania miejsca wolnego od europejskich wpływów i moralności okazały się daremne. W 1903 r. Gaugin próbował ujawnić niekompetencję francuskich urzędników rządzących Hivą Oa. Nie udało mu się, został ukarany przez miejscowego sędziego i skazany na trzy miesiące więzienia (nie przeżyłby kary). Zdrowie Gauguina zaczęło się pogarszać niepokojąco. W swoim bólu zwrócił się do morfiny i prawie całkowicie nie był w stanie malować. Zmarł rankiem 8 maja 1903 r. W „Masion du Jouir”, jego piętrowym domu z strzechą. Został pochowany następnego dnia na miejscowym cmentarzu katolickim.

Obecnie dziedzictwo Gauguina jest silne w Polinezji Francuskiej. Gauguin nadal ma potomków żyjących w kraju, potomstwo licznych przydziałów z miejscową woaliną – kobiet, które towarzyszyły mu jako żony, muzyczki i modelki. MS Paul Gauguin to mały statek wycieczkowy, który zabiera ludzi wokół Polinezji Francuskiej, z Papeete do Bora Bora, a także do bardziej odległych Marquesas. W Hiva Oa znajduje się także Centrum Kultury Paula Gauguina, w którym znajduje się rekonstrukcja Maison de Jouir. Na Cmentarzu Kalwarii możesz oddać hołd jego niespokojnemu duchowi w tym uroczym grobie, który często jest ozdobiony jaskrawymi tropikalnymi kwiatami, które tak bardzo namalował.

Atol Teti’aroa

Oszałamiający Atol Teti’aroa u wybrzeży Tahiti długo był podziwiany za tropikalną piękność, ale nie zyskał sobie na popularności, dopóki aktor Marlon Brando nie kupił całej cholernej rzeczy jako osobistego miejsca na wakacje.

Składający się z około 12 małych wysepek pokrytych piaszczystymi plażami i tropikalną zielenią, atol był niegdyś miejscem wakacyjnym dla królewskiej rodziny Tahiti Pōmare. Wykorzystaliby wyspę do odpoczynku i relaksu, a czasem nawet do ukrycia skarbu. Ostatecznie wysepki zostały przekazane do jedynego dentysty na Tahiti, który przekazał ziemię rodzinie.

Brando potknął się o wyspy, szukając miejsca w filmie i zdecydował, że to jego. Kupił atol od potomków dentysty i uczynił go swoim osobistym ucieczką. Spędził tam tyle czasu, na ile mógł sobie pozwolić, nawet jeśli ludzie z Tahiti nie byli zachwyceni jego hollywoodzkim przejęciem ich wysp. Brando zbudował nawet mały hotel na jednej z większych wysp.

Dzisiaj planuje się budowę jeszcze większego kompleksu wypoczynkowego na atolu, zwanego The Brando. Ale to nie wszystkie luksusowe wakacje. Co najmniej jeden badacz korzysta z wysp, wprowadzając sterylne komary jako procedurę zapobiegawczą. Być może za kilka lat Atol Teti’aroa będzie bardziej znany z leczenia chorób niż z nudów Brando.

Stara japońska latarnia morska

Stara japońska latarnia morska wychodzi na miasto Saipan w Garapan i zachodnie wybrzeże Oceanu Spokojnego, idealne na zachody słońca. Sama latarnia jest przykryta graffiti i nie jest reklamowana jako cel turystyczny, zamieszkały tylko przez tych, którzy wiedzą.

Latarnia została zbudowana w 1934 roku, aby pomóc statkom płynącym do portu Tanapag na zachodnim wybrzeżu Saipan. Jest to jedna z niewielu zachowanych budowli cywilnych sprzed II wojny światowej zbudowanych przez Japończyków. Teraz opuszczony, latarnia morska znajduje się na szczycie Navy Hill, Saipan. Został poważnie uszkodzony podczas bitwy pod Saipanem, a następnie został tymczasowo naprawiony przez Seabees, aby służyć jako centrum komunikacyjne dla amerykańskiego wojska.

Latarnię porzucono po wojnie, aż do początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to przekształcono ją w restaurację. Latarnia morska została ponownie opuszczona po wyjściu z interesu w 1994 roku. Latarnia pokryta graffiti została przemalowana w 2007 roku. Dziś pokryta graffiti i zarośniętą trawą, wspaniałe widoki z góry to nie tylko port, ale cały obszar Garapan, Managaha Wyspa i Mt. Tapochao do tyłu.

Bird Island Beach

Większość turystów widzi tę piękną wyspę z góry, ale możesz postawić stopę na samej wyspie.

Znana atrakcja turystyczna na wyspie Saipan, Bird Island Sanctuary jest domem dla tysięcy ptaków i innych gatunków morskich. Schodząc w dół po schodach z parkingu, znajdziesz się na wysokim klifie z widokiem na rozległy niebieski ocean i Wyspę Ptaków. Ale zamiast oglądać tę atrakcję z góry, możesz zobaczyć ją z poziomu ziemi.