Karaiby

Muzeum Cemi

Dla prekolumbijskich Indian Taino z Puerto Rico cemi, mały fetysz, który zwykle miał około trzech punktów, był reprezentacją ich kosmologii i był wykonany z kamienia i innych materiałów. Punkt centralny reprezentował szczyt górski, na którym siedzi Yaya, Stwórca. Punkt przypominający usta przedstawia Coabey, krainę umarłych. W końcu przeciwny punkt przedstawia kraj żyjących. Budynek Muzeum Cemi ma kształt jednego z tych świętych symboli i oglądając strukturę na tle otaczających gór łatwo dostrzec, jak ten symbol ewoluował jako stylizowane lustro topografii.

W małym muzeum znajduje się niewielka wystawa Taino cemis i artefaktów, w tym rzeźbiony, szpiczasty drewniany język depresor używany w rytualnych ceremoniach wymiotnych. Istnieje również mural przedstawiający serię petroglifów, które według Taino stworzyły.

Aby zobaczyć petroglify Taino na miejscu, wróć w dół Trasa 144 do La Piedra Escrita, głazu pośrodku Rio Saliente, który ma piękne spirale i kreskówkowe twarze rzeźb kamiennych Taino.

Capilla del Santo Cristo

Schowany w rogu starego, otoczonego murami miasta San Juan to maleńka kaplica, jeden z najpiękniejszych i najodleglejszych zabytków starej stolicy. Został zbudowany na szczycie starożytnych kamiennych murów, które chroniły stolicę Puerto Rico w 1753 roku, aby uczcić cud. Od tego czasu dziesiątki tysięcy wiernych Portorykańczyków przybyło do tej skromnej kaplicy, aby modlić się o cudowne uzdrowienia.

Historia mówi, że podczas obchodów San Juan Bautista w 1753 r., Jeźdźca w tradycyjnym wyścigu konnym, Baltazar Montanez stracił kontrolę nad swoim koniem, pogrążając się w klifach poniżej. Patrząc na dramat rozgrywający się na pobliskim balkonie, hiszpański sekretarz rządu Don Mateo Pratts. Rozumie się, że krzyczał: „Chrystus Dobrego Zdrowia, ratuj go!” Koń nie przetrwał upadku, ale młody jeździec został cudownie ocalony.

W tym samym roku Montanez zbudował małą kapliczkę dokładnie w tym miejscu, gdzie upadł na klif. Ołtarz został zbudowany z błyszczącego srebrno-złotego liścia, otoczony pięknymi obrazami olejnymi słynnego portorykańskiego artysty Jose Campeche. Większość skromnych rozmiarów, ale nieskazitelnie dobrze wyposażona kaplica nie zmieniła się od czasu, gdy Montanez ją zbudował. Ale przez dziesięciolecia powoli dodawali go wierzący, którzy przychodzą do kaplicy szukając cudów dla fizycznej choroby. Przez lata przynosili małe srebrne ozdoby, z których każdy reprezentował jakąś chorą część ciała. Te małe „milagros” dekorują ściany, miniaturowe srebrne nogi, ręce, serca lub płuca, co stanowi o wiele większą przyczynę bólu dla pielgrzymów.

Dzisiaj kościół jest otwarty tylko we wtorki i dni religijne i jest czczony z szacunkiem przez grupę lokalnych starszych kobiet; wolontariusze o nazwie „La Hermandad del Santo Cristo de la Salud.” Viejo San Juan jest wypełniony niezliczonymi ukrytymi skarbami w swoich starożytnych kamiennych murach, nie bardziej niż w południowo-zachodnim rogu, gdzie niepozorna kaplica daje nadzieję swoim odwiedzającym, tak jak to zrobiła przez ponad 250 lat.

Casa Bacardi

Na obrzeżach barrios klasy robotniczej w Cataño, Puerto Rico, znajduje się oaza dla wytrawnego koktajlowego ślizgacza, Casa Bacardi. Wewnątrz gigantycznych żelaznych bram, ozdobionych charakterystycznym emblematem nietoperza, największa na świecie destylarnia Bacardi bardziej przypomina ekskluzywny klub wiejski. Bujne, wypielęgnowane trawniki i tropikalne palmy udekorowane rzeźbami sztuki współczesnej stanowią idealne płótno do pięknego budynku Art Deco „Katedra Rumu”.

Oferując wycieczki po destylarni, gdzie każdego dnia produkuje się ponad 100 000 litrów rumu, warto wybrać się do samego Casa Bacardi. Począwszy od doków starego hiszpańskiego kolonialnego miasta San Juan, promy La Lancha de Cataño prowadzą przez Bahîa de San Juan za jedyne 50 centów. Po zejściu z pokładu w doku Cataño, znajdziesz grupę przedsiębiorczych portorykańskich obywateli, którzy kursują w starych autobusach szkolnych do Casa Bacardi za dodatkowe 3 dolary.

Mimo że jest jedną z największych na świecie marek, Bacardi nadal jest firmą rodzinną. Założony przez Don Facundo Bacardí Massó, hiszpańskiego imigranta na Kubie w 1830 roku, stworzył unikalną metodę destylacji rumu, która zmieniła go z napoju z wyboru dla Royal Navy ze smalcem na wyrafinowanego ducha. Dziś Bacardi jest prawie identyczny z oryginalnym tajnym procesem fermentacji, destylacji i filtracji węgla drzewnego Dona Facundo.