Karaiby

Legwany pomagają rozpraszać nasiona w poszukiwaniu pożywienia, a zatem stanowią ważną część ekosystemu na wyspach. Są bardzo terytorialne, a ponieważ jest więcej leguanów płci męskiej niż żeńskich, często wyruszają na okazję do kojarzenia. Samce można rozpoznać po kolcach przypominających dinozaury, które spływają po grzbietach, podczas gdy samice mają wyczuwalne pierścienie wokół ich ogonów.

Lokalne ekoturystyki zabierze Cię na wyspę, część kosztów podróży do ich ochrony. Z pewnością warto spacerować ścieżkami i promenadami na wyspie i zobaczyć iguany, które nie są płochliwe, a nawet podzielone na etapy przez twoją obecność, a wiele z nich jest znanych imiennie dla przewodników wyspy.

Rzeźby Sapodilla Hill

Więc odkryłeś, że jesteś rozbitkiem na jednej z odległych wysp Turks i Caicos w erze żagla. Będziesz miał trochę czasu na zabicie w oczekiwaniu na zbawienie od przejeżdżającego statku lub grupy ratowniczej, czemu nie oznaczysz swojej wizyty na jednej ze skał.

To właśnie zrobili niezliczeni żeglarze i ofiary katastrofy, kiedy znaleźli się na Wzgórzu Sapodilla na wyspie Providenciales na Północno-Zachodnich Wyspach Caicos. Wyryte w skalistych skałach i głazach porozrzucanych po wzgórzu są imiona, daty i małe wzory pozostawione przez nieszczęśliwych marynarzy, którzy znaleźli się na pustyni na wybiegu, kierując się na wzgórze, by mieć lepszy punkt obserwacyjny, z którego można było obserwować statki. Niektórym skałom pozostało tylko surowe imię i data wyryte w kamieniu, podczas gdy inne zawierały małe łodzie lub budynki, by opowiedzieć swoje opowieści. Większość rzeźb pozostawiono między połową XVIII a połową XIX wieku.

Teraz, gdy opuszczenie wyspy na opuszczonej wyspie nie stanowi większego problemu (przynajmniej nie w Caicos), na Sapodilla Hill nie powstają nowe rocka. W rzeczywistości te, które pozostały, zmniejszyły się od czasu ich świetności. Z powodu zagłady i kradzieży historyczne znaczniki powoli zanikały z biegiem lat.

Na szczęście dzisiaj jest to chronione miejsce historyczne, które powoli jest skatalogowane i zachowane przez Muzeum Turks and Caicos. Oprócz wycisków wielu rzeźb, muzeum przeniosło wiele rzeźbionych skał, aby je chronić. Zajmują się również badaniem nazw i historii związanych z każdym rzeźbieniem, aby lepiej poznać historię wraków, które pozostawiły swój ślad na wyspie.

Dziura

Wyspy Turks i Caicos mają fundamenty z wapienia, więc dziury w ścianach nie są rzadkością, ale żadna nie jest tak imponująca, jak znana jako „The Hole”.

Na wyspie Providenciales ten wgłębienie zostało odkryte przez budowniczych dróg, kiedy niemal wjechali swoim sprzętem do ogromnej jaskini. Dziura ma około 50 stóp średnicy i 60 stóp w dół do wody w dole.

Możliwe, że jest połączony z oceanem, ponieważ wydaje się pływowy. Miejscowi mówią, że kiedy pada wystarczająco, możesz wskoczyć do dziury, gdy woda jest wystarczająco głęboka. Jest też małe otwarcie, oddalone o kilka jardów, które prowadzi również do dziury – to najwyraźniej sposób, w jaki się wycofujesz, kiedy już wskoczyłeś.

Dziury są spowodowane lekko kwaśnym deszczem, który powoli zjada wapień (proces krasowy). Kamień wokół otworu jest miękki i kruchy, a nie ma żadnych poręczy ochronnych, więc stąpaj ostrożnie.