Karaiby

Wulkan Piparo Mud

Piparo to wieś w Trynidadzie Na południowym skraju centralnej części Trynidadu leży niewielka wioska Piparo, która szczyci się kilkoma roszczeniami do sławy: po pierwsze, legenda Calypso, którą Ras Shorty wybrał na emeryturę; po drugie, była to baza operacji dla znanego z narkotyków lorda Dole Chadee, aż do wykonania w 1999 roku; na koniec, a przede wszystkim z importu, wioska Piparo była miejscem dziwacznej, niezwykle niszczycielskiej erupcji wulkanu błotnego, która miała miejsce 22 lutego 1997 roku.

Dzięki wstrząsom i dudnieniu, które dały cenne ostrzeżenie przed wyniszczającą erupcją, wieśniacy mogli uciec w ostatniej chwili, zanim magiczne błoto zalało ich domy od podłogi do sufitu. Samochody i domy zostały zakopane pod kwadratową milą błota, która szybko stwardniała w betonową glinę. Choć nikt nie został zabity, 31 rodzin zostało na stałe wysiedlonych ze swoich domów.

Od tego pamiętnego dnia powstała alternatywna droga do Piparo przez pobliski Guaracara, a oryginalny wulkan błotny jest teraz nieaktywny w miejscu erupcji w 1997 roku. Pozostałości zniszczonych domów, dróg do nikąd i ogólnego chaosu są nadal widoczne do dziś.

Wybuch wulkanu Piparo nie jest odosobnionym przypadkiem w Trynidadzie. Chociaż wulkany błotne, znacznie rzadsze niż ich pojawianie się na lądzie, również utworzyły tymczasowe wyspy u wybrzeży Trynidadu w 1964 i 2001 roku. Co więcej, około 15 innych wulkanów błotnych również istnieje w okolicy, dzięki czemu zwiedzanie tych fascynujących i rzadkich formacji geologicznych jest wielkim przypomnieniem dziwaczna natura nadal nieoczekiwanie przywraca panowanie nad lokatorami.

Chalk Sound Blue Hole

Blue Hole w pobliżu Chalk Sound, Providenciales, Turks & Caicos, to podwodne wybrzeże o długości 400 stóp i głębokości 220 stóp, popularne wśród żółwi morskich, rekinów i nurków odwiedzających.

„Niebieskie dziury” to podwodne wylewy. Chociaż są stosunkowo rzadkie, istnieją inne przykłady na całym świecie, w tym Great Blue Hole of Belize i Dean’s Blue Hole na Bahamach.

Wrak La Famille Express

W 2004 roku, pośród huraganu Frances, prywatny frachtowiec wyskoczył z cumy i dryfował na Morzu Karaibskim.

Dziś La Famille Express spoczywa na rafie w odległości kilku stóp od wody, opuszczonej i opuszczonej. Został zbudowany w 1952 r. Przez rosyjską marynarkę wojenną jako statek towarowy, Fort Szewczenko. Został sprzedany wyspiarzowi w połowie lat 90., ale wcześniej nie był świadkiem pierwszego kryzysu kubańskiego z 1962 r. Samotny na rafie, rdzewiejący i niszczejący od dnia, w którym został zniszczony, służy jako punkt orientacyjny dla żeglarzy i ukryta atrakcja Turks i Caicos.

Iguana Island

Mała wyspa o długości mniejszej niż kilometr od wybrzeża Providenciales w Turks i Caicos jest domem dla kwitnącej populacji zagrożonej Iguany z Turks i Caicos (Cyclura carinata).

Little Water Cay, czasami nazywane Iguana Island, jest dostępne tylko łodzią lub kajakiem. Na zamieszkałych wyspach w łańcuchu Turków wprowadzenie domowych kotów i psów wymazało rodzime populacje iguany, ale dzięki wysiłkom konserwatorskim wyspa Iguana i liczne inne małe wysepki i cay mają obfite jaszczurki w obfitości. Te przyjazne gady jedzą głównie owoce i liście, w tym miejscowe rośliny guawa i okazjonalne owady, żeńskie legwany często wspinają się po drzewach, aby dotrzeć do dojrzałych jagód.