Karaiby

Położony na południowo-wschodnim wybrzeżu Jamajki, naturalny port w Port Royal stał się centrum angielskiego życia na Jamajce. Pod koniec XVII wieku stało się jednym z największych europejskich miast w nowym świecie, ustępując jedynie Bostonie. Stało się również niesławnym domem piratów, prostytutek i Anglików. Daleko od domu, oddalali się od handlu niewolnikami, niewolniczej pracy na plantacjach i pieniędzy, które piraci przynieśli z grabieży przeciwko Hiszpanom.

Może być postrzegany jako wskaźnik kalibru występku w Port Royal, który w 1675 r. Notorycznym piratem Henry Morgan został gubernatorem porucznika. W rzeczywistości Morgan zaczął rozprawiać się z jawnym piractwem, ponieważ wielka epoka prywatnej działalności, której był częścią, zaczęła wkraczać w fazę zanikania. Zmarł zaledwie cztery lata przed wybuchem trzęsienia ziemi i został pochowany na cmentarzu Palisadoes.

Rankiem 7 czerwca 1692 r. Na wyspę uderzyło potężne trzęsienie ziemi o wartości 7,5. Miasto, w dużej mierze zbudowane na piasku, ucierpiało natychmiast od upłynnienia, budynki, drogi i obywatele wciągnięci w ziemię. Gejzery wybuchły z ziemi, budynki się zawaliły, w końcu miasto zostało uderzone falami tsunami, ciągnąc to, co nie zostało zniszczone do morza. W końcu niektóre 33 akry miasta zniknęły pod wodą, cztery z pięciu fortów zostały zniszczone lub zanurzone, a 2000 osób zostało zabitych. Cmentarz, na którym pochowany został kapitan Morgan, wślizgnął się do morza, jego ciała unoszą się, by zmieszać się ze świeżo zmarłymi.

Jeszcze zanim ziemia przestała się trząść, miejscowi donieśli, że zaczęły się grabieże, pisząc: „Natychmiast po ustaniu skraju trzęsienia ziemi, twoje serce będzie się brzydzić słysząc o grabieżach, rozbojach i gwałtach, które zostały w jednej chwili popełnione na miejsce przez najpodlejszych i najpodlejszych ludzi; żaden człowiek nie mógłby nazwać żadnej swojej rzeczy, bo ci, którzy byli najsilniejsi i najbardziej niegodziwi, pojmali to, co chcieli … ”

Gdy rozeszła się wieść o zniszczeniu Port Royal, została odebrana jako ostrzeżenie i wyraźny znak boskiej zemsty za sprośne zachowanie piratów i prostytutek, pretensje i bogactwo szlachty miasta lub grzechy niewolnictwo, w zależności od miasta i odbiorców.

Ale trzęsienie ziemi nie położyło kres złym drogom Port Royal, ani jego związkom z występkiem, ani z piratami, którzy zatrzymywali się przez kolejne 50 lat, podczas gdy polowali na hiszpańskie statki. W rzeczywistości, w 1720 roku John „Calico Jack” Rackham został powieszony w Gallows-Point w Port Royal na zamówienie pirackiego myśliwego – i byłego korsarza – Woodesa Rogersa (najbardziej znany z ocalenia rozbitka Aleksandra Selkirka, inspiracji dla Robinsona Crusoe) .

Od tego czasu miasto było wielokrotnie nawiedzane przez ogień, trzęsienie ziemi i huragan. Anglicy w końcu postanowili zamknąć swoją stację morską w Port Royal, skutecznie zamykając ją w celach służbowych, a większość mieszkańców wyjechała. W 1951 r., Co pozostało z Port Royal zostało dotknięte przez huragan Charlie, niszcząc więcej nieruchomości i pozostawiając tylko kilka oryginalnych budynków stojących.

Dziś większość szczątków XVII-wiecznego miasta leży poniżej 40 stóp wody. Aż do 1900 roku goście donoszą o mieście wciąż widocznym poniżej fal i niesamowitym wrażeniu płynącym ponad dachami. Od lat 50. XX wieku nurkowie odkrywają i katalogują zatopione miasto. W 1969 roku Edwin Link odkrył najsłynniejszy artefakt: zegarek kieszonkowy z 1686 roku, zatrzymany dokładnie o 11:43.

Ostatnio program archeologii morskiej na Uniwersytecie Texas A & M oraz na Narodowym Funduszu Dziedzictwa Jamajki przeprowadził podwodne badania archeologiczne, które zakończyły się w 1990 roku. Ich eksploracje ujawniły rzadko spotykane artefakty z XVII wieku. Ze względu na charakter katastrofy, pozostawiając wiele budynków nietkniętych i mniej lub bardziej nienaruszonych, w porównaniu z Pompejami porównano je do archeologicznych cudów i od 1999 r. Wyznaczono Narodowe Dziedzictwo.

Specjalny dostęp od rządu jest wymagany do nurkowania w ograniczonym obszarze ruiny Port Royal, ale wiele przedmiotów odzyskanych przez lata można zobaczyć w Muzeum Historii i Etnografii w Instytucie Jamajki w Kingston.

Muzea historii i etnografii w Instytucie Jamajki w Kingston można znaleźć w Port Royal Collection, Muzeum Historii i Etnografii, Institute of Jamaica

10-16 East Street

Kingston, Jamajka

(876) 922-3795

www.instituteofjamaica.org.jm