Karaiby

Wodospady Saut-d’Eau

Każdego roku tysiące ludzi przychodzi do Wodospadów Saut d’Eau podczas religijnej pielgrzymki, aby kąpać się w wodzie, prosząc o względy i modląc się o uzdrowienie od Matki Boskiej z Góry Karmel.

Położone niedaleko Mirebalais i 60 mil na północ od Port au Prince, wodospady stały się świętym miejscem po tym, jak powszechnie wierzono, że Najświętsza Maryja Panna pojawiła się w pobliżu na palmie. Drzewko zostało ścięte przez francuskiego księdza, który słusznie martwił się, że znaczenie kulturowe drzewa sprzyja dużej ilości przesądów, ale akcja była daremna, a sam obszar stał się święty, pomimo jego wysiłków.

Przez ponad sto lat Haitańczycy wędrowali z daleka, jeszcze bardziej od katastrofalnego trzęsienia ziemi w 2010 roku, prosząc Najświętszą Maryję Pannę (lub blisko stowarzyszoną Vodou Lwa, Erzulie Dantor) o jej błogosławieństwa. Chorzy i potrzebujący pozwalają, by woda z opadów obmyła ich podczas wykonywania różnych rytuałów zarówno Voodoo, jak i katolicyzmu podczas festiwalu religijnego trwającego trzy dni.

Festiwal rozpoczyna się w lipcu, dwa dni przed corocznym 16 lipca świętem Matki Bożej z Góry Karmel.

Sans Souci Palace

Pałac Sans-Souci był królewską rezydencją króla Henryka Christophe’a z Haiti, samozwańczego monarchy, który jako były niewolnik walczył w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych z Georgem Washingtonem. Następnie stał się kluczowym przywódcą rewolucji haitańskiej w 1804 roku, kiedy to mały naród uzyskał niepodległość od Francji.

Przywódca rewolucji, Jean-Jacques Dessalines, nazwał siebie gubernatorem generalnym na całe życie i miał zamiar rządzić nowo niepodległym narodem aż do końca swoich dni. Christophe stwierdził jednak, że megalomański tytuł zachwycająco kusząco i wraz z innymi niezadowolonymi członkami administracji spiskował, by go zamordować.

Po zabiciu Dessalinesa Christophe stworzył osobny rząd w Plaine-du-Nord i został wybrany na prezydenta państwa Haiti, a jeden z jego współspiskowców Alexandre Pétion został wybrany na prezydenta na południu. Znalezienie Gubernatora Generalnego dla życia trochę rozwlekłego, Christophe stworzył królestwo i sam ogłosił Henryka I, Króla Haiti. Stworzył także szlachtę i nazwał swego syna Jacques-Victor Henry księciem i spadkobiercą.

Zbudowany w 1810 roku i ukończony w 1813 roku pałac Sans Souci znajduje się w mieście Milot w departamencie Nord. Przed budową Sans-Souci, Milot był francuską plantacją, nad którą Christophe dowodził podczas rewolucji. Oskarża się o jego okrucieństwo i nie wiadomo, ilu robotników zginęło podczas budowy pałacowego budynku. Ruiny pałacu były niegdyś tętniącym życiem wirem ucztowania i tańca, z okazałymi ogrodami, sztucznymi źródłami i systemem wodociągów. Zadowolony z wielu zagranicznych gości, miał „reputację jednego z najwspanialszych budynków w Indiach Zachodnich”.

W 1820 r. Król Henri I popełnił samobójstwo po wyniszczającym udarze, strzelając sobie srebrną kulą na terenie pałacu. Został następnie pochowany w Cytadeli. Jego syn, bagnetowany na śmierć w tym samym roku przez rewolucjonistów, był jego jedynym spadkobiercą.

Znaczna część pałacu została zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi w 1842 roku, które zniszczyło znaczną część pobliskiego miasta Cap-Haïtien, a pałac nigdy nie został odbudowany. Kiedyś uważano Wersal na Karaibach, że zniszczona skorupa pałacu jest rzadko odwiedzana z powodu niestabilności tego obszaru politycznie. Jednak dzisiaj jest dość bezpiecznie, a taksówki zaprowadzą cię prosto do schodów. Lokalni przewodnicy, którzy są przeszkoleni w zakresie historii regionu, kręcą się wokół pałacu czekając na zatrudnienie. Jest tu również mnóstwo straganów, które sprzedają ci pamiątki. Po zwiedzeniu ruin pałacu Sans Souci można wynająć taksówkę, aby zabrać cię na górę, gdzie możesz wynająć konia, który zaprowadzi cię do Cytadeli.

Pomnik Jubilee Voodoo

Jedną z kwestii związanych z tym pomnikiem jest ogromna liczba różnych opowieści, które go otaczają. Ogólny konsensus jest taki, że krzyż został zbudowany około 200 lat temu przez Kościół katolicki. Kościół wierzył, że jest to sposób na „zdobycie wzgórza dla Pana”.