Karaiby

El Carnaval de la Vega

Afrykańskie dziedzictwo Republiki Dominikańskiej znajduje odzwierciedlenie w szalenie barwnych maskach i strojach, które wyprowadzane są na ulice, aby doroczny El Carnaval de la Vega świętował okres przed Lentem, jedną z najstarszych i najbardziej popularnych tradycji dominikańskich. El Carnaval de la Vega sięga czasów, gdy pierwsi europejscy osadnicy przybyli do miasta w 1500 roku.

Rozpoczynając działalność religijną, aby uczcić czas tuż przed Wielkim Postem, temat El Carnaval de la Vega skupiał się wokół zwycięstwa dobra nad złem. W ostatnich latach ten festiwal ewoluował, aby objąć święto niepodległości Dominikany, które przypada 27 lutego każdego roku. Przez cały luty karnawały odbywają się w weekendy i obejmują większość prowincji, ale El Carnaval de la Vega pozostaje największym z nich.

Dla El Carnaval de la Vega, wszystkie przystanki są wyciągane: muzyka, kostiumy, jedzenie, napoje i inne elementy składają się na kolorowe i pełne życia obchody wyspiarskich tradycji i folkloru. Niektóre z działań, które odbywają się podczas festiwalu to wybór Miss Carnaval Vegano w korowodzie; zwieńczenie króla festiwalu; parada otwarcia; koncert w każdą niedzielę z popularnymi piosenkarzami; i parada końcowa.

La Vega, gdzie odbywa się festiwal, jest największym miastem i gminą na Dominikanie oraz trzecim co do wielkości w całym kraju. Obszar ten został zasiedlony przez Europejczyków, gdy Krzysztof Kolumb wybudował mały fort w pobliżu dzisiejszego miasta w 1494 roku. Zamierzony w celu strzeżenia drogi, jaką wewnętrzne pokłady złota były przewożone w drodze z kraju, fort był zarządzany przez strażników, którzy ostatecznie pozwoliło osiedlić się wokół hiszpańskiej osady. W 1562 roku miasto zostało zniszczone i całkowicie pochowane przez trzęsienie ziemi.

Dr Rafael M. Moscoso National Botanical Garden

Nazwany na cześć znakomitego botanika dominikańskiego, który skatalogował znaczną część życia roślinnego Hispanioli, Narodowy Ogród Botaniczny Dr. Rafael M. Moscoso został założony w 1976 roku. Obejmujący 400 akrów (160 hektarów), park prezentuje niezwykły endemizm u obu ptaków i roślinność pochodząca z drugiej co do wielkości wyspy na Karaibach.

W ogrodzie znajdują się kolekcje bromelii, paproci, palm, sukulentów, roślin leczniczych oraz wystawa ponad 300 gatunków storczyków. Rozległy, dobrze utrzymany park jest również popularnym celem dla obserwatorów ptaków, ponieważ różnorodne gatunki ptaków – zarówno znane, jak i rzadkie – tworzą stałe lub przejściowe domy na Dominikanie. Na terenie obiektu znajduje się tradycyjny japoński ogród.

Symbolem parku, znajdującym się w różnych przedstawieniach, jest liść guanito, czyli palmy wspólnej dla ogrodu.

Museo del Ron y la Caña (Muzeum rumu i trzciny cukrowej)

Zbudowany w XVI-wiecznym odrestaurowanym budynku Muzeum Rumu i Cukru jest jednym z najnowszych muzeów w strefie kolonialnej i został otwarty pod koniec 2008 roku. Można zobaczyć zdjęcia oryginalnego budynku przed jego rekonstrukcją.

W muzeum znajdują się liczne eksponaty przedstawiające historię rumu i trzciny cukrowej, zarówno jej podstawę w niewolnictwie, jak i ostatecznie przekształcenie w źródło dochodów wyspy. Są tu piece z brązu, jeszcze i wiele innych przedmiotów z historii wytwarzania rumu na Dominikanie, a także pługi i inne przedmioty do zbioru trzciny cukrowej. Trzcina cukrowa rośnie wewnątrz otwartego patio.

Dołączone są również zdjęcia „Roneros” (mężczyźni, którzy zrobili rum) i kilka starych beczek wypełnionych wspaniałym rumem dominikańskim. Na frontonie muzeum znajdują się również wszystkie rumy dominikanów na sprzedaż w rozsądnych cenach.

Jeśli zobaczysz, że cały ten rum sprawił, że jesteś spragniony, jest tam przyjemny bar, w którym możesz napić się rumowego napoju, z całą satysfakcją, że znasz historię znalezioną w twoim kieliszku.

Zegar słoneczny z Santo Domingo

Zanim pojawiły się telefony komórkowe, zegarki, zegary i około miliona innych sposobów sprawdzenia czasu, był zegar słoneczny.

El Reloj de Sol de Santo Domingo jest jednym z najstarszych zegarów słonecznych w Ameryce Północnej i jednym z pierwszych znanych „oficjalnych” urządzeń czasu w Ameryce Północnej. Położony w Santo Domingo i zbudowany w 1753, był używany do zachowania oficjalnego czasu dla Hiszpanów pod administracją Francisco Rubio.

Zbudowany na kwadratowym filarze skały, tarcza słoneczna – która działa poprzez rzucanie cienia z ruchomego słońca na mapę czasu – ma dwa pionowe tarcze i tarczę ekwatorialną na górze, zamiennik oryginału, który został zerwany w huragan. Nie ma ruchomych części i składa się tylko z metalu, zaprawy i kamienia. Zegar jest w doskonałym stanie i doskonale informuje czas.