Carlsbad Caverns

Speleologia, szczególnie w nieodkrytej jaskini, jest niebezpiecznym hobby. Nawet z najnowocześniejszym sprzętem wiele rzeczy może pójść źle, a poważna kontuzja może uwięzić podziemną jaskinię.

Jednak w 1898 roku, 16-letni Jim White wszedł do tego, co miało być znane jako jaskinie Carlsbad, i tylko z jedzeniem, wodą, domowymi pochodniami, jakimś sznurkiem i przyjacielem znanym tylko jako „dzieciak” lub „pothead”, „Zaczęli tworzyć mapy jednego z największych na świecie systemów jaskiń.

White odkrył jaskinię, gdy jechał konno przez pustynię Chihuahuan i był świadkiem czegoś, co wyglądało jak czarne tornado wypływające z ziemi. To, co okazało się tysiącami nietoperzy uciekających z jaskini, doprowadziło nastoletniego Jima do otworu w środku pustyni w Nowym Meksyku. W jego słowach „wpatrywałem się w największą i najczarniejszą dziurę, jaką kiedykolwiek widziałem, z której nietoperze zdawały się dosłownie gotować.” Naturalnie Jim wszedł prosto.

Jim „skradał się jak koty na kilkunastu niebezpiecznych półkach i mijał wiele niesamowitych otworów”, widząc zadziwiające cechy geologiczne, takie jak stalaktyty i stalagmity, słomę sodową, kamień spływowy, zbiorniki wodne, zapory z torfowiskami i ogromny obszar znany dziś jako Jaskinia Nietoperzy. W pewnym momencie słaba lampa naftowa Jima zabrakło paliwa i został pogrążony w ciemności „jak gdyby milion ton czarnej wełny spadł na mnie.” Na szczęście miał zapas i był w stanie wyjść z powrotem. Ale to był dopiero początek dla Jima i jaskini.

Jim powrócił później z nienazwanym meksykańskim przyjacielem znanym jako „pothead” i spędził trzy dni na zwiedzaniu tunelu, i jak Tom Sawyer użył sznurka, aby odwzorować ich drogę i uniknąć zagubienia się. To, co zobaczyli, było niesamowite i obejmowało to, co teraz wiadomo, że jest drugą co do wielkości komorą jaskiniową na świecie, „Hall of Giants”, ma około 4000 stóp długości, 625 stóp szerokości i 350 stóp wysokości w najwyższym punkcie.

Wśród innych znalezisk jaskini znalazła się Sala Zielonego Jeziora, nazwana tak ze swojego pięknego, mineralnego zielonego jeziora, obszaru znanego jako Tajemniczy Pokój, nazwanego tak, by słyszeć tu tajemniczy dźwięk, a „bezdenna otchła” odkryta na głębokości 140 stóp, ale powinna być wypełnione miękkim piaskiem, tak że kamienie wpadające nie wydały żadnego dźwięku, gdy wylądowały.

Jaskinie Carlsbad zostaną wykorzystane jako źródło guana do nawożenia sadów owocowych w Kalifornii (z ogromnym wiadrem używanym do 1925 r. Do transportu zarówno kupy nietoperzy, jak i ludzi wchodzących i wychodzących z jaskiń), testowanego jako bunkier jądrowy ( wojskowi obserwowali wodę w pokoju Green Lake w poszukiwaniu zmarszczek, kiedy wyruszyli na pobliską pustynię w Nowym Meksyku z bronią atomową, nie było widać zmarszczek) odwiedzili liczni luminarze, tacy jak Amelia Earhart, Will Rogers, Ty Cobb, a nawet Robert Wadlow, najwyższy człowiek świata.

W 1979 roku jaskinie były miejscem krótkiego scenariusza zakładników (czterech mężczyzn oddało się po około 5 godzinach), aw 1985 roku po latach nieudanych prób, Jim Goodbar i Mike Queen użyli balonów, aby unieść linę do stalaktytu, udało się zabezpieczyć linę do wspinaczki i uzyskać dostęp do niedostępnej wcześniej części jaskini. Nazwali dwa pokoje dostępne w ten sposób w Spirit World i Balloon Ballroom.

http://www.brugo.pl/
https://dogin.pl/
https://redsms.pl/
https://www.redsonia.pl/