Bisti Badlands

Bisti Badlands (formalnie Bisti / De-Na-Zin Wilderness) położone są na suchej pustyni w północno-zachodnim Nowym Meksyku i stanowią jedno z najbliższych przybliżeń nieznanego, obcego świata, jaki można znaleźć tutaj, na Ziemi.

Obszar ten bierze swoją nazwę nie tylko od uderzających formacji skalnych, które zaśmiecają krajobraz („bisti” jest terminem Navajo oznaczającym „pośród formacji adobe”), ale od petroglifów żurawia (ptaka, a nie sprzętu budowlanego), które znaleziono w obszar – „De-Na-Zin” będący słowem Navajo dla zwierzęcia.

Wysadzony w powietrze krajobraz pokrywają dziwne, falujące kształty grzybów z kolorowego piaskowca i łupka. Ogromne hoodoos (wysokie, cienkie wieże skalne) i małe labirynty o dziwnych kamiennych kształtach zostały stworzone przez eony wody i wilgoci noszone na miękkiej warstwie popiołu, tworząc nieprawdopodobne, górne ciężkie osobliwości.

Pomimo tego, że wyglądał jak gotowy zestaw do produkcji science fiction lub fantasy, obszar ten nie był szeroko wykorzystywany do filmowania, z wyjątkiem filmu „Czarnoksiężnik” z 1977 roku.
Know Before You Go

Najlepszy punkt dostępowy Bisti znajduje się przy State Highway 371 na drodze 7297, około 40 mil na południe od Farmington. Jedź drogą żwirową 7297 na wschód przez około dwie mile do skrzyżowania T i skręć w lewo. Przejedź prawie jedną milę do obszaru parkingowego Bisti Access.

Zauważ, że nie ma żadnych udogodnień na parkingu ani w jego pobliżu – bez wody, bez toalety, nic. Musisz przyjść całkowicie przygotowany, by być samemu. Może być bardzo gorąco w ciągu dnia i bardzo zimno w nocy. Obszar, w którym znajdują się dziwne formacje skalne, znajduje się około 1,5 mil od parkingu i nie ma żadnych szlaków, znaków ani drogowskazów. Bardzo łatwo byłoby się tu zgubić, jeśli nie będziesz ostrożny. Dedykowany moduł GPS jest wysoce zalecany, ponieważ na tym obszarze występuje bardzo słaby zasięg telefonii komórkowej, a nawet jeśli jest zasięg, mapy telefonów nie podają szczegółów.

http://www.ajkshop.pl/
http://www.bud-len.pl/
http://www.dcgroup.pl/
http://www.glus.pl/
http://www.gryfbet-gielda.pl/