Kanada

Park Narodowy Yoho

Prawie onomatoopoeta, „Yoho” pochodzi od słowa Cree oznaczającego „zdumienie.” Z kanadyjskimi Górami Skalistymi, Park Narodowy Yoho oferuje niesamowite widoki malownicze i wspaniałe wodospady, a także niezwykłą mieszankę prehistorycznych skamielin i nowoczesnego rozwoju.

Na wysokości 4900 stóp nad poziomem morza łupek Burgess był dobrodziejstwem dla paleontologów, gdy Karol Walcott odkrył go w 1909 roku. Ta skała osadowa zawiera skamieliny z okresu kambryjskiego sprzed ponad 500 milionów lat. Te skamieniałości, niektóre z najstarszych na ziemi, przedstawiają pierwsze wielokomórkowe stworzenia na planecie. W szczególności łupek Burgess pomaga naukowcom, ponieważ skamieniałości chwytają miękkie części ciał z niezwykłą klarownością, co jest ważnym czynnikiem przy badaniu bezkręgowców. Skamieniałości wpłynęły na rozwój taksonomii i naszego rozumienia wczesnego życia na Ziemi. (UNESCO uznało łupek za miejsce światowego dziedzictwa w 1981 r.)

Yoho ma także jeden z cudów techniki z czasów kolei. Aby zlikwidować przepaść między Wschodnią i Zachodnią Kanadą, rząd zbudował linię kolejową pod koniec XIX wieku. A układanie torów przez Góry Skaliste jest jeszcze trudniejsze, niż się wydaje. Główny inżynier projektu zaprojektował tunele do skrętu i wyjścia z gór. Zamiast bezpośredniego wznoszenia, pociąg podążał za zboczeniem, wyłaniając się coraz wyżej, gdy wykręcano go z gór. Tunele spiralne są postrzegane jako historyczne miejsce Kanady w Yoho.

Część parków Canadian Rocky Mountain, Yoho, jest połączona z parkami narodowymi Banff, Jasper i Kootenay. W parkach żyją niedźwiedzie grizzly. Jest w sumie 60 niedźwiedzi, w tym 16 reprodukcyjnych samic. Przeważnie mieszkają w północnych częściach Parku Narodowego Banff. Kanadyjskie parki narodowe dążą do ochrony siedlisk zagrożonego niedźwiedzia, a jednocześnie chronią odwiedzających.

Wreszcie, park ma niezwykłą formację geologiczną: naturalny most. W końcu woda zetrze skałę. Zobacz zdjęcia powyżej.

Plac zabaw bogów

Usytuowany na szczycie góry, ze spektakularnymi widokami na Vancouver i okolice, Plac zabaw bogów został zaprojektowany i zrealizowany przez Toko Nuburi, snycerza snów Ainu.

Ainu to rdzenna ludność pochodząca z północnej Japonii (a także Sachalin i Wyspy Kurylskie, obie części Rosji). Sercem tradycyjnego terytorium jest japońska wyspa Hokkaido; na południowo-wschodnim wybrzeżu Hokkaido znajduje się miasto Kushiro, siedziba Toko Nuburi i siostrzane miasto Burnaby w Kolumbii Brytyjskiej.

Toko – już uznany na arenie międzynarodowej artysta, z zamówionymi pracami na całym świecie – odwiedził Burnaby w ramach specjalnej delegacji z Kushiro w 1985 roku. Podczas wizyty odwiedził szczyt górski, który zainspirował go. Po sukcesie pomysłu na dużą drewnianą rzeźbę, Toko i jego syn Shusei rozpoczęli pracę nad projektem w 1989 roku, korzystając z urządzeń i dzienników dostarczonych przez miasto Burnaby. Plac zabaw dla bogów (lub Kamui Mintara, po japońsku) został ukończony i odsłonięty w 1990 roku, aby uczcić 25. rocznicę szczególnego związku między oboma miastami.

Plac zabaw Bogów czerpie z tradycji animistów Ajnów, z totemami zwierzęcymi reprezentującymi bogów zstępujących w celu stworzenia świata, podczas gdy mniejsze, otaczające bieguny reprezentują powiązane relacje Ajnów z boskością. Ogólna zbieżność skojarzeń między ludźmi, bogami, zwierzętami i naturą symbolizuje przyjaźń między Burnaby i Kushiro.

Hopewell Rocks

Znane również jako Rocky Flowerpot ze względu na ich unikalny kształt stożka, Hopewell Rocks są jednym z najbardziej unikalnych formacji pływowych w Ameryce Północnej.

Spowodowane przez porywający przypływ z kanadyjskiego wybrzeża, skały te mają spindly podstawy i łuki, które nadal są przegryzane przez morze. Ruch pływowy jest wystarczająco drastyczny, podczas dwóch przypływów i dwóch przypływów każdego dnia, że ​​jeśli raz się zdarzy, podczas odpływu można chodzić po plaży u podstawy kamieni.

Ale musisz być szybki … powiedzmy, kilka godzin. Pływy zmieniają się. Właśnie to robią. W ciągu 6 godzin od niskiego poziomu będziesz odczuwał wysoki … przypływ. I do tego musisz być albo na lądzie, albo na kajaku! Wiele można zobaczyć w lecie, z wioślarzami poruszającymi się wewnątrz i wokół tych wspaniałych kolumn.

Jako część Bay Of Fundy, która jest domem dla najwyższych pływów na świecie, patrzysz na ogromną zmianę głębokości 46-50 stóp, dwa razy dziennie. (I tak, te wejścia i wyjścia zdarzają się w ciągu krótkich godzin: biznes pływowy działa 24/7!) … odpływ lub przypływ, w pełni księżyca … poczuj pociąg … i nie zapomnij o aparacie.

Fyi, wiele stojących skał ma również rzadką roślinność na ich płaskowyżach, które zasłużyły na ich kwiecisty przydomek. Posłuchaj, nie dotykaj. To piękne i kruche.
Know Before You Go

Jedź malowniczymi trasami z Saint John lub Moncton, New Brunswick. Lub wziąć jedną z wielu wycieczek działających w lecie. Zaplanuj półgodzinny wyjazd, aby dodać magii i splendoru zmian pływowych. Dodaj postój w Parku Narodowym Fundy, aby zobaczyć bardziej spektakularne widoki, pikniki lub całonocne biwakowanie …

Moncton Magnetic Hill

W Nowym Brunszwiku jest mała, inaczej nieokreślona skocznia, która od ponad 80 lat niepokoi odwiedzających. Początkowo ścieżka do wózków, kiedy samochody stały się bardziej popularne w Moncton w 1930 roku, kierowcy odkryli tajemnicze zjawisko występujące na tym małym wzgórzu. Jeśli kierowca zdejmie nogę z hamulca samochodowego w dolnej części wzniesienia, będą zaskoczeni, widząc, że ich pojazdy toczą się w tył – pod górę.

Powody tego dziwnego zjawiska rozciągają się w całym spektrum zjawisk paranormalnych, od kosmitów do duchów. W rzeczywistości zjawisko to jest złudzeniem optycznym, zwanym również „wzgórzem grawitacyjnym”.

W tych „mrocznych punktach” to, co wydaje się pochyłem pod górę, jest w rzeczywistości częścią większego nachylenia zjazdu, źle interpretowanego przez nasze mózgi, ze względu na sposób, w jaki nachylenia są usytuowane, zmieszane z niewielkim lub żadnym widokiem linii horyzontu. Woda, piłki i opony wydają się toczyć pod górę, kiedy naprawdę zjeżdżają w dół, tak jak powinny.

Wiele wzgórz magnetycznych jest odkrywanych tylko przez tych, którzy wiedzą, ale nie w Moncton. Wzgórze jest popularną atrakcją turystyczną, a goście mogą go znaleźć, szukając ogromnego magnesu. W szczycie sezonu minimalna opłata wynosi około 6 USD na pojazd, niewielki koszt warty zabawy z doświadczania tego złudzenia optycznego.
Know Before You Go

Atrakcja znajduje się poza Trans Canada Highway 2. Take Exit 450 (Highway 126), który sąsiaduje z Magic Mountain Water Park i Wharf Village. Istnieje wiele znaków, które kierują cię do atrakcji.

Dodaj komentarz