Kanada

Big Rock Erratic

Niepewny jest właściwie dokładnie tym, jak to brzmi. Duże, potężne bryły skalne, wystające z płaskiego i rzadkiego krajobrazu, wpadające w oko i mistyfikujące każde zrozumienie jego pochodzenia.

Właściwie nazywane „błędami glacjalnymi”, te formacje skalne są stosunkowo powszechne. Utworzone przez wyparte skały, które tysiące lat temu przemierzyły lodowiec, ich zdecydowanie nietypowy wygląd pochodzi z tego opartego na lodowcu rajdu, gdy topiący się lód zdeponował rozrzucone skały, gdzie nie „. t należą.

W Albercie w Kanadzie istnieje szczególnie duży i dalekosiężny szlak tysiąca zbroi zwanych Pogórzem Erratycznym. Big Bit narzutowy jest jego klejnotem koronnym.

Złożony z 16.500 ton kwarcytu, Big Rock, czyli Okotoks, jest największym na świecie znanym lodowcem na naszej planecie. Położona nieco ponad cztery mile od Okotoks, Alberta, od której wywodzi swoją nazwę, masywna formacja skalna jest niepowtarzalnym monolitem w monotonnym skądinąd krajobrazie.

Pomimo interesujących, ale prostych początków tego powoli rozwijającego się punktu orientacyjnego, od dawna przyciąga legendy i mity. Te pochodzą sprzed tysięcy lat dla plemienia Czarnych Stóp, którego legendy wyjaśniły szczególne położenie skały, wyszczególniając spór między kamieniem a młodym wojownikiem, który ostatecznie ustąpił miejsca szalonej pościgu i ostatecznemu rozbiciu skały w jej centrum.

Dziś podróżnicy o mistycyzmie wciąż przyciągają Wielką Skałę, zwykle unikając naukowego wyjaśnienia niezwykłej formacji, zamiast tego wolą tworzyć własne historie z biegiem czasu.

Columbia Icefield

Icefield Columbia jest lodowiskiem znajdującym się w kanadyjskich górach skalistych, na kontynencie kontynentalnym Ameryki Północnej.

Pole lodowe leży częściowo w północno-zachodnim krańcu Banff i południowym krańcu Jasper National Park. Około 325 km² w głębi ma głębokość od 100 do 365 metrów (328 do 1197 stóp) i przyjmuje do 7 metrów (275 cali) opadów śniegu rocznie.

Lodowisko zasila osiem głównych lodowców, w tym:

* Lodowiec Athabasca * Lodowiec Castleguard * Lodowiec Kolumbii * Lodowiec kopuły * Lodowiec Stutfield * Lodowiec Saskatchewan

Athabasca jest najczęściej odwiedzanym lodowcem na kontynencie północnoamerykańskim. Usytuowany naprzeciwko Icefield Center, jego lód jest w ciągłym ruchu, skradanie się do przodu w tempie kilku centymetrów dziennie. Ta część lodowca, lodowiec Athabasca, jest widoczna z Icefields Parkway, znanej również pod nazwą The Jasper Banff Highway. Lodowiec Athabasca znacznie się cofnął od czasu swojego największego współczesnego okresu w 1844 roku. W miesiącach letnich odwiedzający ten obszar mogą podróżować na lodowiec w zaciszu dużych „snowcoach”.

Rzeka Athabasca i północna Saskatchewan pochodzą z Columbia Icefield, podobnie jak dopływowe źródła rzeki Columbia. Ponieważ pole lodowe znajduje się na szczycie potrójnego Podziału kontynentalnego, wody te płyną ostatecznie na północ do Oceanu Arktycznego, na wschód do Zatoki Hudsona (a stamtąd do Oceanu Północnego Atlantyku), a także na południe i zachód do Pacyfiku.

Jednak odwiedzając lodowce należy zachować ostrożność. Lodowiec jest niebezpieczny, a ludzie zostali zabici w głębokie, ukryte szczeliny zwane szczelinami na lodowcu. Zawsze idź z przewodnikiem.

Medicine Lake

Letni odwiedzający Medicine Lake zakładają, że jest to normalne górskie jezioro, ale byliby w błędzie.

Latem rozlewiska lodowate zalewają jezioro, czasem go przelewając, a jesienią i zimą jezioro znika, stając się błotnem z porozrzucanymi kałużami wody połączonymi strumieniem, z których wszystkie nie są tak niezwykłe, jeziorami pustymi przez cały czas. To, co sprawia, że ​​Medicine Lake jest niezwykłe, to że nie ma widocznego kanału do osuszania jeziora – więc dokąd płynie woda?

Odpowiedź brzmi: „na dole”, jak wanna bez wtyczki. Rzeka Maligne wlewa się do jeziora od południa i spływa przez dziury w dnie. Woda następnie przepływa przez system jaskiń utworzony w nieco rozpuszczalnej wapiennej skale, wypływając ponownie w obszarze Kanionu Maligne 16 kilometrów poniżej.

Podziemny system jest rozległy i w latach 70. naukowcy wykorzystali barwnik biodegradowalny do określenia zasięgu rzeki podziemnej. Barwnik pojawił się w wielu jeziorach i rzekach w okolicy, do momentu, w którym stało się jasne, że system podziemny jest jednym z najbardziej rozległych na świecie. To sprawia, że ​​Medicine Lake jest wejściem do jednej z największych znanych tonących rzek na półkuli zachodniej, a co może być największym niedostępnym systemem jaskiń w dowolnym miejscu na świecie!

Letnia woda lodowa wpadająca do jeziora przekracza pojemność dziur wlotowych, aby ją osuszyć, ale zmniejszona woda w stanie stopionym pod koniec lata i jesienią oznacza, że ​​zatoki jeziora mogą wysuszyć jezioro szybciej, niż rzeka Maligne może go wypełnić. To powoduje znikanie zjawisk jeziora. Aborygeni nazywali jezioro Medicine ze względu na jego pozornie magiczne moce, a Organizacja Narodów Zjednoczonych stworzyła Park Krajobrazowy Gór Skalistych, będące częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO, częściowo z powodu tego unikalnego systemu odwadniającego.

Medicine Lake szczyci się również zdrową populacją pstrąga tęczowego i pstrąga potokowego i jest popularnym miejscem do wędkowania muchowego. Przy tym jeziorze położonym na dużych wysokościach występuje również przyroda. Niedźwiedź grizzly, czarny niedźwiedź, muł, karibu, wilki, łosie i owce górskie są jednymi z większych ssaków, które często latają nad jeziorem w sezonie letnim. Bielik i rybołów są również często odwiedzane i żyją z populacji ryb.

Red Rock Coulee

Rozsiewając dziewicze wzgórza prerii w południowej Albercie, te duże i wyjątkowo kuliste czerwone skały sprawiają, że czujesz się tak, jakbyś stał na Marsie. Niektóre z ognistych głazów mają ponad 8 stóp średnicy (2,5 metra), co czyni je jednym z największych konkrecji piaskowca na świecie.

Ta geologiczna osobliwość może być trochę trudna do zdobycia, na tyle na uboczu, aby zachować niezwykłą ciszę, tylko dodając nieziemskiego nastroju. Red Rock Coulee znajduje się około 30 mil na południowy zachód od miasta Medicine Hat i chociaż nie jest to naprawdę miejsce, do którego można się udać, ten objazd lub jednodniowa wycieczka to ciekawy widok.

Możesz wspiąć się na duże skały i podziwiać tajemnicę ich formacji. Jedna z kul jest podzielona na pół na czysto, ukazując jej dziwny kształt. Zestalenia uległy erozji z miękkiej podbudowy, która pokrywa obszar i zmieniły kolor na czerwony z tlenku żelaza. Jeśli masz szczęście, możesz poznać unikatowe kryształy kwarcu, które znajdziesz w okolicy, podziwiając piękny wschód słońca lub zachód słońca nad kolorowym krajobrazem Badlands.
Know Before You Go

To miejsce jest trochę trudne do zdobycia. Aby uzyskać szczegółową mapę, zapoznaj się z parkami Alberta. Droga jest wybrukowana w połowie drogi, a następnie przechodzi w żwir. Z Medicine Hat idź na południe na Hwy 3 do Siedmiu Osób. Skręć na południe na linii 887 / Township Rd 87 na kilka kilometrów, a następnie tuż przed zakrętami drogi prosto na polną drogę i kontynuuj aż zobaczysz znak Alberta Park. Na miejscu nie ma żadnych udogodnień.

Dodaj komentarz