Botswana

Gcwihaba Caverns

Daleko na uboczu, dostępne tylko w wersji 4×4, są Botswana’s Gcwihaba Caverns, fantastyczna seria jaskiń wypełnionych stalaktytami, stalagmitami i nietoperzami. Tysiące nietoperzy.

Kiedy potencjalny odkrywca dociera do odosobnionych Jaskini Gcwihaba, nie jest trudnym zejściem pod względem speleologii, ale ma własne wyjątkowe wyzwania. Nawet strona internetowa turystyki Botswany ostrzega, aby być przygotowanym na sztorm latających ssaków, jeśli robisz zbyt wiele hałasu.

Główna komnata jaskini dolomitów, nazwana Jaskinią Drotsky’ego po pierwszym Europejczyku, który został pokazany jaskinią w 1934 r., Jest masywną polaną w kamieniu, w której nietoperze zwieszają się ze wszystkich ścian. Systemy jaskiń są domem dla co najmniej trzech różnych gatunków nietoperzy, z których wszystkie są nieszkodliwe, ale wszystkie z nich zamieszkują obowiązujące jaskinie.

Archeologiczne artefakty znaleziono również w jaskiniach i wokół nich, co sugeruje, że były one kiedyś używane jako schronienie dla prehistorycznego człowieka.

Czworonóg afrykański

Istnieje wiele przypadków, w których granice dwóch lub trzech narodów dotykają, ale rzadki zbieg czterech narodów spotykających się w jednym miejscu istnieje tylko w Afryce, gdzie spotykają się zakątki Zambii, Zimbabwe, Botswany i Namibii.

W przeciwieństwie do turystycznych miejsc, gdzie państwa spotykają się w Ameryce, które zwykle są ozdobione pomnikami i medalionami z brązu, afrykański quadripoint znajduje się pośrodku rzeki, która przecina kraje. Zostało wysunięte teorium, że punkt nie jest prawdziwym kwadratem, lecz parą punktów trójdzielnych rozdzielonych cienkimi paskami nieruchomości. Niezależnie od quibbling, oczywiste borykanie się z jurysdykcją, że cztery kraje są tak blisko siebie, doprowadziło do konfliktu.

W pewnym momencie prom, który przeprawił ludzi przez rzekę z Namibii do Botswany, stał się punktem spornym, a oba kraje wnioskowały o transport. Niewielka ilość walk wybuchła, ale była raczej przytłumiona na międzynarodowy incydent.

Podczas gdy wielu utrzymuje, że niewielkie zmiany w przepływie rzeki Zambezi i dokładne granice geograficzne wyeliminowały faktyczną liczbę czteropłatową, kraje są tak blisko, że jedyna różnica jest akademicka.

Matsieng Footprints

Opowieść o stworzeniu opowiedziana narodom tego, co jest teraz w południowo-wschodniej Botswanie, obejmuje wielkiego łowcę o imieniu Matsieng. Niektóre wersje mówią, że był jednonogim olbrzymem; inne wersje mówią, że miał dwie nogi. Wszystkie wersje opisują jednak, w jaki sposób wyłonił się pewnego dnia z wodopoju, a następnie jego zwierząt, a następnie jego ludzi, i wyruszył wraz z nimi przez mokrą ziemię, by osiedlić okoliczne ziemie.

Matsieng Footprints to petroglify zapisane w tej kulturalnej tradycji. Ślady znajdują się na płaskiej powierzchni piaskowca z kilkoma dużymi naturalnymi dziurami, które działają jak doskonałe baseny do zbierania wody deszczowej. Tak więc ludzie odwiedzają to miejsce często przez tysiąclecia, aby napełnić naczynia lub podlać swój inwentarz. Z czasem miękki piaskowiec zgromadził kolekcję około 170 rzeźb przedstawiających ludzkie stopy (gigantyczne i nie-gigantyczne) oraz stopy zwierząt (często kotów) i zwierzęta w profilu (takie jak żyrafy).

Te petroglify – od 3000 do 10 000 lat temu – reprezentują wrażenia, jakie Matsieng i firma pozostawiły na miękkiej, nieformalnej wczesnej ziemi, wyłaniające się z wodopojów, wyznaczające miejsce jako miejsce tworzenia w lokalnym folklorze.

Wiele rzeźb zostało zniszczonych przez ekspozycję na żywioły i regularne podlewanie żywego inwentarza, który został niedawno przerwany. Pozostaje ważnym miejscem rytualnym, w szczególności do przeprowadzania ceremonii deszczu.

Know Before You Go

Lokalizacja jest 30 minut jazdy od centrum Gaborone na północ od A1, około 10 km za miejscowością Rasesa. Nowy znak drogowy, zaraz po Rasesa, oznacza miejsce i musisz jechać niewielką odległością po drogach gruntowych, aby ją znaleźć.

Sól kuchenna Makgadikgadi

Przed ostatnią epoką lodowcową jezioro Makgadikgadi zajmowało duży obszar w północnej Botswanie. Karmione przez rzeki Nata i Boteti, jezioro to nie miało naturalnego odpływu. W rezultacie sole stopniowo gromadziły się w nisko położonych obszarach. Następnie, prawie 10 000 lat temu, klimat w Afryce Południowej znacznie się zmienił, a jezioro wyschło, pozostawiając po sobie serię solniczek pokrywających ponad 10 000 mil kwadratowych, czyniąc z makaradikgadi prawdopodobnie największą sieć solnych mieszkań na świecie.

Patelnie są ogromne, opuszczone i niegościnne. Mimo to życie trwa. Są jednym z dwóch miejsc lęgowych dla flamingów w południowej Afryce, a letnie deszcze krótko zalewają patelnię i przenoszą różnorodność dzikich zwierząt na wcześniej nieżyjącą równinę. Podczas gdy patelnie to „słona pustynia”, gdzie można znaleźć tylko niektóre gatunki glonów, w okolicy znajdują się użytki zielone i krzewy. Archeologiczne dowody sugerują, że wczesni homo sapiens mogli nawet przez pewien czas mieszkać w okolicy, chociaż trudno sobie wyobrazić, jak tam się żyli.

Patelnie były również główną przeszkodą dla misjonarzy pchających na północ w Afryce. Jednak pomimo interakcji różnych osób z patelniami, solne mieszkania Makgadikgadi pozostają względnie niezakłócone. Patelnie z solą są bardzo niegościnne, więc interakcje między ludźmi są minimalne w porównaniu z innymi naturalnymi źródłami soli na całym świecie.

Są jednak zagrożenia dla patelni. W 1991 r. Rozpoczęły się komercyjne operacje wydobywania soli, a także planowano skierowanie wody z rzeki Nata do nawadniania, co mogłoby spowodować poważne zagrożenie dla małego i nietypowego (ale nie bez znaczenia) ekosystemu.

Know Before You Go

Patelnie znajdują się w Parku Narodowym Makgadikgadi i Parku Narodowym Nxai Pan, zaraz przy autostradzie A3 z Francistown do Maun. Patelnie są najczęściej odwiedzane ze wsi Gweta, ale można do nich dotrzeć także z Nata lub miasta Maun. Wycieczki są powszechnie dostępne we wszystkich trzech lokalizacjach, ale samodzielny napęd z napędem 4×4 jest łatwy. Baines Baobaby są dostępne z bramy Parku Narodowego Nxai, a Chapmans Baobaby znajdują się 20 kilometrów na torze Gweta-Orapa. Zauważ, że jeśli odważysz się od głównej drogi w garnki, śmierć jest wyraźną możliwością. Ogromny, niezmienny krajobraz uwięził już wcześniej gości. Zapoznaj się z off-roading i nawigacji, jeśli spróbujesz to zrobić samodzielnie.