7 magicznych miejsc do oglądania zorzy

Te wskazówki dadzą ci najlepszy zastrzyk w doświadczaniu zaklęć światła północnego i południowego.

Nieziemska aurora borealis, czyli zorza polarna, zaczynają się wysoko w ziemskiej atmosferze – na wysokościach od 60 do ponad 250 mil – kiedy naładowane cząsteczki ze Słońca zostają uwięzione w ziemskim polu magnetycznym. Rezultatem jest kolorowy, tańczący pokaz świetlny.

Za pierwszym razem, kiedy kręciłem, zorza polarna pochodziła z lodołamacza niedaleko Antarktydy. Na szczęście są znacznie bardziej dostępne miejsca, jeśli chcesz wziąć te pokazy światła samodzielnie.

Aby uzyskać najlepsze miejsca na tej niebiańskiej scenie, weź pod uwagę dowolną szerokość geograficzną powyżej 55 ° i niskie zanieczyszczenie światłem. Znajdź swoją swobodę magnetyczną na NOAA i tutaj.

W polarnych szerokościach geograficznych zorze mogą pojawiać się w ciemną noc. Długie zimowe wieczory są dobre, ale niekoniecznie najlepsze. W pobliżu równonocy w marcu i wrześniu, pole magnetyczne Ziemi pozwala większej ilości cząstek słonecznych wchodzić w interakcję z atmosferą, tworząc sezony zorzy polarnej! Proponuję równonoc jesienną we wrześniu, kiedy w polarnych szerokościach geograficznych panują przyjemne temperatury. Znajdź ciemne godziny swojej lokalizacji tutaj lub korzystając z aplikacji przewodnika nieba.

I pamiętaj: oprócz pogody, ciemne niebo i właściwy sezon to klucze. Spróbuj bezksiężycowe noce.
Islandia

Nawet bez północnych świateł Islandia jest nieziemskim miejscem do odwiedzenia, z lodowcami, gejzerami, potężnymi wodospadami i wulkanami. Zarówno szerokość jak i szerokość geograficzna kraju sprzyja oglądaniu zorzy, ale pogoda nie zawsze współpracuje. Jednak dobra linia brzegowa w całym kraju pozwala ścigać czyste niebo.

Widziałem moje najlepsze zorze z gór Kirkjufell na zachodnim wybrzeżu. W wysokiej aktywności można nawet szpiegować zorzę polarną z przedmieść Reykjavík; Latarnia Grotta jest popularnym miejscem widokowym.

W całym kraju obserwatorzy nieba mogą korzystać z lampek do tańca z wanien z hydromasażem na świeżym powietrzu, w domkach Buubble oraz z gorących wiosennych lagun.

Kiedy jechać: od końca sierpnia do początku kwietnia

Fairbanks, Alaska

Fairbanks, położone zaledwie dwa stopnie poniżej Arktyki, w pobliżu międzynarodowego lotniska i niedaleko imponującego Parku Narodowego Denali, to najlepsze miejsce w USA, aby podziwiać zorzę polarną. Ma nawet własny system prognozowania i oferuje wycieczki, które zabierają gości z dala od świateł miasta.

Kiedy jechać: od końca sierpnia do połowy kwietnia
Yellowknife, Kanada

Ta stolica Terytoriów Północno-Zachodnich nad brzegiem Wielkiego Jeziora Niewolniczego może pochwalić się własną wioską Aurora i specjalnymi zajęciami dla turystyki zorzy polarnej.

Kanada to raj widokowy na zorzę polarną, dzięki północnej szerokości geograficznej i słabemu zanieczyszczeniu światłem; gdzie indziej w kraju, Wood Buffalo i Park Narodowy Jasper są popularnymi miejscami widokowymi.

Kiedy jechać: od połowy sierpnia do końca kwietnia. Dla Churchilla i Wood Buffalo na początku sierpnia do początku maja.
Tromsø, Norwegia

Największy obszar miejski w północnej Norwegii znajduje się 217 mil na północ od koła podbiegunowego, ale dzięki Prądowi Zatokowemu linia brzegowa ma zaskakująco umiarkowane temperatury. Ma również piękne krajobrazy, wspaniałe fiordy i Alpy Lyngen.

Widziałem spektakularne zorze w wiosce Ersfjordbotn, 12 mil od Tromsø. Inne popularne miejsca w kraju to Lofoty i dalekie północne miasta Alta, Nordkapp i Kirkenes.

Kiedy jechać: od połowy września do końca marca
Północna Szwecja i Finlandia

Najbardziej wysunięte na północ miasto Kiruna to brama do pobliskich atrakcji. Jest ICEHOTEL, górzysty Park Narodowy Abisko, miejscowa kultura Samów i obfite renifery. W niewielkiej odległości od miasta znajduje się dobre miejsce do oglądania zorzy polarnej. Pogoda tutaj jest o wiele bardziej stabilna niż wybrzeże Norwegii, ale jest też zimniejsza.

W regionie Laponii w Finlandii, Rovaniemi służy jako brama do pobliskich parków narodowych – gdzie zimą można zobaczyć zamarznięte, pokryte śniegiem drzewa zwane rzeźbami Tykky wraz z zorzę polarną.

Kiedy jechać: od połowy września do końca marca
Grenlandia

Być może jest zbyt daleko na północ, by zobaczyć zorzę polarną – tak jest w północnej Grenlandii. Ale idź dalej na południe, by zobaczyć piękne zorze i atrakcje, takie jak lodowiec Qaleraliq, który nawet latem ma małe pływające góry lodowe.

Kiedy jechać: od połowy sierpnia do końca kwietnia na południu i pod koniec sierpnia do połowy kwietnia w Nuuk.
Tasmania i Nowa Zelandia

Słyszysz o zorzy polarnej częściej niż o południowych światłach (aurora australis), ponieważ jest mniej miejsc, by zobaczyć zorze polarne z półkuli południowej. Twoja najlepsza szansa jest na południowym krańcu Tasmanii (Australia) i Nowej Zelandii, gdzie ciemne niebo pomoże ci zobaczyć jakiekolwiek aktywne zorze na południowym horyzoncie. Są to najbliższe dostępne miejsca na południowym biegunie magnetycznym poza Antarktydą.

When to Go: Przez cały rok, ale twoja najlepsza szansa jest bliska równonocy.