White Sands National Monument

Wiatry piaskowe i falujące wydmy w Parku Narodowym White Sands zajmują powierzchnię 115 mil kwadratowych w południowo-środkowym Nowym Meksyku. Jest to największe pole czystych wydm gipsowych na świecie. Czysta, biała przestrzeń, która przyciąga stałych turystów od ponad 80 lat.

Znajduje się na północnym krańcu pustyni Chihuahuan i na skraju amerykańskiej bazy wojskowej i ośrodka badań rakietowych, ten amerykański park narodowy jest tak niejasny, jak urzeka. Odwiedzający mogą jeździć po różnych falujących wydmach, wędrować przez rezerwat przyrody, a nawet kupować sanki, by móc jeździć po wydmach.

Z roku na rok, najbardziej aktywne pola wydmowe mogą poruszać się w kierunku północno-wschodnim z prędkością do 30 stóp na rok. Te nienormalne wydmy, utworzone z czystego gipsu (uwodnionego siarczanu wapnia), powstają z „efemerycznego jeziora lub playa o bardzo wysokiej zawartości minerałów”, zlokalizowanego w zachodniej części pomnika. Gdy woda w jeziorze odparowuje, pozostawia za sobą minerały tworzące osady gipsowe. Te złoża są następnie transportowane przez wiatr i tworzą stale rozszerzające się morze wydm.

Rezerwat znajduje się również w parku, gdzie znajduje się unikalny zestaw specjalnie przystosowanych roślin i zwierząt. Niektóre z bardziej wyrazistych gatunków zwierząt to Bleached Earless Lizard, lis kit, jak również nierodzimie ale bardzo przystosowany afrykański Oryx. Łatwa do żeglugi ścieżka pozwala na eksplorację tego wyjątkowego krajobrazu. Cudowne naturalne otoczenie jest spektaklem, którego można doświadczyć, a pomimo popularności parku, znalezienie samotności wśród ogromnej bieli jest wyjątkowo łatwe.