Oceania

Cargo Cults of Tanna

Kulty towarowe odnoszą się do wszelkich prymitywnych społeczeństw, które czczą towary lub ładunki krajów pierwszego świata jako dary duchowe.

Podczas II Wojny Światowej wyspa Tanna w Vanuatu po raz pierwszy ujrzała takie bogactwo, gdy amerykańscy GI przybyli do pracy w bazie wojskowej na pobliskiej wyspie Efate. Chętni do odłączenia się od europejskiej kolonizacji i wzmocnienia, widząc, jak czarni amerykańscy żołnierze przewodzą ładunkowi, zaczęły pojawiać się nowe religie.

Najbardziej fascynującym kultem cargo jest ruch Johna Fruma. Członkowie czczą amerykańskiego żołnierza o nazwisku John Frum, który miał pochodzić z żołnierza określającego się jako „John z Ameryki”. Coroczne obchody odbędą się 15 lutego – John Frum Day.

Uroczysta armia mężczyzn będzie malować „U.S.A.” na ich piersiach i wykonywać hybrydę wojskowego ćwiczenia i tańców kastomowych z drewnianymi pistoletami. Będą podnosić amerykańską flagę, budować samoloty II wojny światowej z trawy i budować prowizoryczny pas lądowania, wszystko z oczekiwaniem, że John Frum powróci z większym ładunkiem.

Podobnie, inne plemię na Tanna czci księcia Filipa, księcia Edynburga, jako boską istotę.

Nurkowanie na Wyspie Zielonych Drzew

Każdej wiosny, tuż po tym, jak pierwsze ignamy zaczynają wyłaniać się z ziemi, mieszkańcy wyspy Pentecost na południowym Pacyfiku wznoszą ogromne drewniane wieże, niektóre o wysokości nawet siedemdziesięciu pięciu stóp, w każdej z wyspiarskich wiosek.

Ceremonia znana jest jako N’gol lub nurkowanie lądowe. Mężczyźni wspinają się na szczyt tych wież, przywiązują do swoich kostek dwie długie sprężyste winorośle, ogłaszają światu swoje najbardziej intymne (i czasami ostatnie) myśli, a następnie przeskakują. Winorośl ma złapać skoczka właśnie w miejscu, w którym jego włosy są w stanie wyszczotkować ziemię, rytualnie ją nawożąc dla obfitych zbiorów ignamu.

Punkt Million Dollar

Kiedy wojsko Stanów Zjednoczonych opuściło wyspę Espiritu Santo Vanuatu, po zajęciu jej jako bazy podczas II wojny światowej, pozostawiło po sobie prace infrastrukturalne, takie jak drogi, budynki i pasy startowe. Ale jego najdziwniejszym dziedzictwem mogą być miliony dolarów towarów, które wrzucił do oceanu – tak, że Francuzi i Brytyjczycy nie mogli ich mieć.

Dzisiaj, u wybrzeży tego, co zostało nazwane „Million Dollar Point” na Oceanie Spokojnym, nurkowie i płetwonurkowie napotykają zaskakujący widok: fortunę wojskowych czołgów, karabinów i dżipów odpoczywających pod falami.

Espiritu Santo, wyspa na archipelagu Vanuatu, została utworzona jako wojskowa baza zaopatrzeniowa, port morski i lotnisko po ataku na Pearl Harbor, kiedy USA użyły jej jako miejsca startu do ataku na Japończyków na Pacyfiku. W tym czasie część Vanuatu nadal znajdowała się pod brytyjską i francuską kolonizacją.

Kiedy Ameryka opuściła bazę wojskową po wojnie, pozostałe dobra – wszystko, od broni po butelki Coca-Coli – zostały zaoferowane Francuzom i Brytyjczykom po bardzo niskiej cenie, 6 centów za dolara. Jednak kolonizatorzy przyjęli założenie, że gdyby odmówili zakupu przedmiotów, armia amerykańska byłaby zmuszona po prostu pozostawić ich za darmo.

Amerykanie niczego takiego nie mieli. Na przekór Brytyjczykom i Francuzom, wojsko podjęło pochopną decyzję, aby doprowadzić wszystkie pojazdy, żywność, odzież, napoje i inne sprzęty do nabrzeża na południowym wybrzeżu wyspy. Następnie armia wyrzuciła wszystkie pojazdy do morza, wykorzystując buldożery, aby zrzucić resztki zapasów nad nabrzeże, zanim jeszcze doprowadzi buldożery do morza, upewniając się, że kraje europejskie nie będą w stanie zdobyć w ogóle, za darmo lub w inny sposób.

Towary o wartości milionów dolarów zostały całkowicie zniszczone w ciągu tych dwóch dni, bezużyteczne na dnie oceanu. W wyniku zatapiania wody zostały skażone paliwem, gumą, metalem i innymi odpadami, pozostawiając miejscowych Vanuatuan zaszokowanych podczas rzezi, choć uratowali to, co mogli, gdy Amerykanie ostatecznie odeszli.

Dziś możesz udać się do Million Dollar Point i wziąć nurkowanie lub nurkować przez wrak, jeśli chcesz przepłynąć przez ten dziwny pomnik politycznej złośliwości.