Oceania

Wrak HMS Bounty

„Jestem teraz nieszczęśliwy, aby powiązać jedno z najbardziej okrutnych aktów piractwa, jakie kiedykolwiek popełnili … Chrześcijanin … potem powiedział:” Chodź, kapitanie Bligh, twoi oficerowie i ludzie są teraz w łodzi, i musisz iść z nimi; jeśli spróbujesz wykonać najmniejszy opór, natychmiast zostaniesz zabity: „bez dalszej ceremonii, trzymając mnie za sznur, który związał mi ręce, z plemieniem uzbrojonych zbirów wokół mnie, zostałem zmuszony przez stronę … zostało nam rzuconych kilka kawałków wieprzowiny, a niektóre okrywy, także … kordelasy … Na pełnym morzu rzuciliśmy się w dryf. ”

-Captain William Bligh

W kwietniu 1789 roku kapitan William Bligh stracił kontrolę nad swoim statkiem w jednej z najsłynniejszych buntów w historii. Ludzie z HMS Bounty, wysłani z Anglii w poszukiwaniu chleba chlebowego dwa lata wcześniej, byli zmęczeni, mieli dość trudnego stylu dowodzenia Bligh, a przede wszystkim naprawdę chcieli naprawdę wrócić na Tahiti.

18 ludzi pokonało kapitana, zagroziło mu życie i postawiło go na małej łodzi z 18 lojalnymi ludźmi. Rozpoczęła się jedna z najbardziej niezwykłych opowieści o morskiej wytrzymałości i przetrwaniu, w której Bligh i jego ludzie, napędzani być może pragnieniem prawej zemsty, przepłynęli 3618 mil morskich w ciągu 47 dni i przybyli do Timoru, aby zgłosić bunt. Tylko jeden człowiek tego nie zrobił – żeglarz o imieniu John Norton został ukamienowany przez tubylców podczas nieudanej próby lądowania na zaopatrzenie na odległej wyspie Tofua.

Tymczasem buntownicy wyruszyli w życie na wyspach Tubuai, Tahiti i Pitcairn z nowymi rodzonymi żonami. W obawie przed wykryciem, po osiedleniu się na wyspie Pitcairn, buntownicy spalili Bounty w wodzie, skutecznie łapiąc się w nowym raju na wyspie.

To, co nastąpiło, było niczym innym jak idyllicznym życiem. Ludzie walczyli, sprzeczali się i ulegali chorobom, popełniali samobójstwo i zabijali się nawzajem z zimną krwią. Osiemnaście lat później, kiedy Pitcairn i buntownicy zostali odkryci przez statek Topaz, tylko jeden z mężczyzn był wciąż żywy.

W 1957 roku fotograf i odkrywca Luis Marden dokonał niezwykłego odkrycia szczątków Bounty, wciąż widocznych w płytkiej wodzie u wybrzeży Pitcairn, mniej więcej niezakłóconej przez półtora wieku. Chociaż niektóre artefakty z wraku zostały usunięte, nadal istnieją pozostałości, które mogą zobaczyć nurkowie, którzy chcą ryzykować niebezpieczne fale w zatoce. Inne artefakty są prezentowane w hali społeczności na Pitcairn.

W innym miejscu możesz oddać hołd kapitanowi Blighowi w Londynie, gdzie jego grobowiec zwieńczony jest rzeźbą chleba chlebowego.

Do rowu oceanicznego Sua

W ciągu tysiącleci erozja pól lawy wokół Lotofaga opuściła obszar z kieszeniami basenów i serią otworów blowholes, z których największym jest To Sua (którego nazwa tłumaczy się jako „wielka dziura”).

Rondo oceaniczne To Sua to rozkosz pływaczki, położona na skraju tropikalnego raju, a południowe Pacyfiku na jego brzegach. Otoczony bujnymi ogrodami, zwiedzający wiedzie wzdłuż klifowych ścieżek do naturalnego basenu z wodą morską zatopionego głęboko w ziemi.

Zachodnia strona rowu oceanicznego wychodzi na niewielką, piaszczystą plażę, do której można się dostać jedynie przez jaskinię. Skały z wulkanicznego bazaltu znikają pod stopami, pozostawiając epicką drabinę jako jedyny punkt dostępu do wody poniżej.

Zbyt niecierpliwy, by zejść powoli? Chociaż wykonanie skoku do krystalicznej wody może wydawać się kiepskim wyborem, na głębokości 90 stóp, basen ze słoną wodą oferuje całkowicie bezpieczną okazję dla tych, którzy są na tyle odważni, aby dać im szansę. Czy akty brawury okażą się mniej pociągające, wiosłowanie turkusowych wód okopu oceanicznego podczas buczenia na Bali Hai zapewne będzie równie niezapomnianym przeżyciem.

Alofaaga Blowholes

Te wzbudzające podziw blowhole znajdują się na malowniczym wybrzeżu w pobliżu wioski Taga na wyspie Samoa, Savai’i. (Czasami słyszysz, że są one określane jako blowhole w Taga).

Piszczałki Alofaaga i inne podobne do nich powstały dzięki przepływom lawy, które stopniowo wyrzeźbiły podwodne jaskinie. Te jaskinie morskie rosły w górę w kierunku lądu, aż stały się tunelami łączącymi ocean z górną powierzchnią skały. Kiedy woda rozbije się od strony morza od strony jednego z tuneli Taga, wpada w rurę, wylewając się przez dziurę nad ziemią w wodzie, która może wynosić nawet 20 metrów, ale często jest znacznie wyższa. Towarzyszące ciśnieniu wody powoduje również głośny dźwięk wydmuchu, który przerywa każdy wytrysk wody morskiej.

Większość ziemi na Samoa jest własnością zwyczajową, w której ziemia jest własnością społeczności tubylczych i administrowana pod ich jurysdykcją. Z tego powodu wejście do wydm jest przez wioskę Taga, a odwiedzający płacą niewielką opłatę za zwiedzanie naturalnego cudu. Początkujący goście mogą czuć się skłonni do wycofania się z natrysku, ale mieszkańcy nie mają takich wyrzutów sumienia. Za kolejną niewielką opłatą miejscowi rzucają kokosy w otwór wentylacyjny tuż przed wielkim uderzeniem. Rakiety orzechowe są nawet wyższe niż strumień wody, z łatwością osiągając 100 stóp.

Aby uzyskać najlepszy pokaz, przyjdź na fali (i spodziewaj się zmoknąć).