Oceania

Ghost Fleet of Truk Lagoon

Przez dwa dni w 1944 r. Alianckie bombowce padały na plaże wysp Caroline na południowym Pacyfiku.

Podczas II wojny światowej laguna była gospodarzem Cesarskiej Floty Japonii, która została zniszczona w wyniku operacji Hailstone, często nazywanej japońskim Pearl Harbor. Dziś setki japońskich samolotów i innych maszyn wojskowych pozostają na dnie laguny, co czyni je jednym z najlepszych na świecie miejsc do nurkowania wraków z II wojny światowej.

Wyspy były kiedyś częścią hiszpańskich zachodnich Indii, eksplorowane przez Magellana, a później odwiedzane przez hiszpańskich kupców i misjonarzy. Niskie wyspy koralowe otoczone są niezwykłą, osłoniętą rafą – idealną do pomieszczenia marynarki wojennej.

17 lutego 1944 r. Pięć lotniskowców i cztery lekkie nośniki wraz ze statkami pomocniczymi i około 500 samolotami zstąpiło na wyspy w niespodziewanym ataku. Zaledwie na tydzień przed atakiem japońskie wojsko przeniosło dodatkowe statki na ten obszar, w wyniku czego zniszczono około 250 japońskich samolotów i zatopiono ponad 50 statków. Około 400 japońskich żołnierzy zostało zabitych na jednym statku, uwięzionym w ładowni. Większość floty pozostaje dokładnie w tym samym miejscu, w którym została, w dużej mierze zapomniana przez świat, aż do późnych lat sześćdziesiątych.

W 1969 r. Film Jacquesa Cousteau „Laguna zagubionych okrętów” eksplorował zalaną wrakami lagunę, a wiele zatopionych statków wciąż było pełnych ciał. Gdy nurkowie wraków zwróciły uwagę na tę stronę, Japonia rozpoczęła działania naprawcze, a wiele ciał zostało usuniętych i wróciło do Japonii w celu pochówku. Pozostaje jednak kilku.

Wiele wraków widać przez płytką, czystą wodę, dzięki czemu jest to dostępne nurkowanie. Same wraki mogą być bardzo niebezpieczne, nie tylko ze względu na poszarpane krawędzie i plątaniny kabli, ale ze względu na półwieczny stary olej i paliwo wyciekające do wody, stwarzając potencjalnie niebezpieczną sytuację.

Do lat 90. XX wieku laguna była znana w Truk, ale obecnie nazywa się Chuuk. Wiele map nadal pokazuje obie nazwy.

Christian’s Cafe

Christian’s Cafe to urocza kawiarnia i bar w mieście zbudowanym przez bezwzględnych piratów. Znajduje się na najbardziej odległej, zamieszkałej wyspie na świecie.

Osiedlone w 1790 roku przez mieszankę wysp Tahitian i załogę słynnego porwanego statku H.M.S. Bounty, Pitcairn Island jest domem dla małej populacji, która wyrzeźbiła życie na małej wulkanicznej wyspie. Bar Christian to cotygodniowa sala towarzyska. Ze względu na historyczne prawa moralne wyspy, które poprzednio wymagały zezwolenia na zakup lub konsumpcję alkoholu, Christian’s Cafe faktycznie zaczęło serwować alkohol swobodnie po 2009 roku.

Od zakazów na wyspie zostały złagodzone w celu zachęcenia turystyki, samotny cafe bar widzi podróżujących na dziesięciodniowych lub trzydniowych przepustkach, a nawet niektórych gości z przechodzących statków wycieczkowych. Zakład sam w sobie jest duży, biały pokój z pięknym widokiem bujnej tropikalnej roślinności Pitcairn, zapewniającej relaksującą atmosferę, w której można delektować się miejscowymi.

Wyspa ma tylko 50 starzejących się mieszkańców i bardzo mało importu towarów, więc godziny barowe są utrzymywane stosunkowo krótko, otwierają się dopiero po 18:30 w piątki, ale jeśli uda się znaleźć sposób na dotarcie na wyspę, to najlepiej za zmieszanie go z miejscowymi mieszkańcami wyspy.