Oceania

Z powietrza Bikini jest nieskazitelne i piękne. Roślina odrodziła się od czasu eksplozji i jest bujna i zielona. Niektóre widoczne pozostałości domów, miasteczek i cmentarzy dają złudzenie, że cywilizacja wciąż istnieje na ziemi. Rafy koralowe również odrodzą się, a duża laguna jest zachęcająca i przejrzysta. Ta wyspa jest głodna dla turystów i ma mnóstwo możliwości zarabiania pieniędzy. Z powietrza ukrywa swoje tajemnice.

Podczas pierwszego praktycznego testu bomb wodorowych w Bikini, 23 członków japońskiej załogi łodzi rybackiej, którzy byli podobno w bezpiecznej odległości, zostali skażeni przez wybuch, a skandal, który wstrząsnął narodem, był epicki. W końcu stała się inspiracją dla filmu Godzilla – w którym radioaktywny potwór wznosi się z amerykańskiego testu jądrowego i atakuje Japonię. Fani kultowego filmu mogliby odwiedzić pochodzenie klasyka, gdyby nie śmiertelne, niewidzialne trucizny zanieczyszczające zarówno ląd, jak i morze.

Pod czystą laguną znajdują się kości wielu okrętów i statków marynarki wojennej, obszar wyznaczony jako morski cmentarz przed wybuchami. Miejsce to od lat kusi wyprawami nurkowymi, a jest to kolejna cecha, do której tłoczyliby się turyści, jeśli pozwoli na to bezpieczeństwo. W 1968 r. USA przedwcześnie uznały wyspy za bezpieczne, a mieszkańcy wrócili do swoich domów i odbudowali swoje miasta. Poziomy promieniowania i związane z nimi odkształcenia chemiczne wzrosły do ​​niebezpiecznie niezdrowych poziomów w ich krwioobiegu i musiały zostać usunięte jeszcze raz.

Do dziś Stany Zjednoczone rekompensują tym, którzy przeżyli i mieszkańcom, którzy prawdopodobnie nigdy nie będą mogli wrócić do domu, a wyspy pozostają rajem oszałamiającego piękna i potencjału, którego nikt nie może bezpiecznie doświadczyć.

Ruiny Nan Madol

„W swoim domu w R’lyeh, martwy Cthulhu czeka marzenie”

U wybrzeży odległej mikronezyjskiej wyspy leżały ruiny niegdyś wielkiego miasta z sztucznych kamiennych wysp, które zainspirowały miasto R’lyeh w mythosie H. P. Lovecrafta Cthulhu.

Imponujące same w sobie, ruiny te stanowią pozostałości megalitycznej architektury na niezrównaną skalę w Mikronezji.

Dowody najwcześniejszej działalności człowieka pochodzą z pierwszego lub drugiego wieku pne. Budowa sztucznych wysepek rozpoczęła się prawdopodobnie w VIII i IX wieku naszej ery. Jednak budowle megalityczne zostały zbudowane w okresie od XII do XIII wieku, mniej więcej w tym samym czasie co kamienna konstrukcja katedry Notre Dame w Paryżu lub Angkor Wat w Kambodży.

Kompleks Nan Madol zbudowany jest na serii sztucznych wysepek położonych w płytkiej wodzie obok wschodniego brzegu wyspy Pohnpei. Obszar obejmuje obszar o długości około 1,5 km i szerokości 0,5 km i zawiera prawie 100 sztucznych wysepek.

Wydaje się, że Nan Madol mieściła elitę rządzącej elity dynastii Saudeleur. To była polityczna i ceremonialna siedziba władzy. Jako środek kontroli swoich poddanych dynastii Saudeleur udało się zjednoczyć klany Pohnpei. Władcy zmusili miejscowych wodzów do opuszczenia swoich rodzinnych wiosek i przeniesienia się do miasta, gdzie ich działania mogły być lepiej obserwowane.

Większość wysepek służyła jako obszar mieszkalny, jednak niektóre z nich służyły celom specjalnym, takim jak przygotowanie żywności, produkcja oleju kokosowego lub budowa kajaków. Madol Powe, sektor pogrzebowy, zawiera 58 wysepek w północno-wschodniej części Nan Madol. Centralnym punktem całego kompleksu jest królewska kostnica na wysepce Nandauwas, której 7,5-metrowe ściany otaczają centralną obudowę grobowca.

Populacja Nan Madol wynosiła prawdopodobnie ponad 1000 w czasie, gdy cała populacja Pohnpei ledwie osiągnęła 25 000. Na Nan Madol nie ma źródeł słodkiej wody ani możliwości uprawy żywności, więc wszystkie dostawy musiały zostać sprowadzone z lądu. Ludność miasta prawdopodobnie obejmowała dużą liczbę pospolitszych służących.

Nan Madol to największe centrum kultury, które pozostawiło wiele innych budowli megalitycznych rozproszonych na sąsiednich brzegach i na głównej wyspie Pohnpei; to wszystko można znaleźć na obszarze około 18 kilometrów kwadratowych.

Zgodnie z miejscową legendą kamienie użyte do budowy Nan Madol zostały przywiezione do lokalizacji za pomocą czarnej magii. Archeolodzy zlokalizowali kilka potencjalnych lokalizacji kamieniołomu na głównej wyspie, jednak dokładny sposób transportu materiałów budowlanych wciąż nie jest określony.

Lovecraft wykorzystał historię ruin jako podstawę jego R’lyeh, fikcyjnego, zatopionego miasta i domu Cthulhu, pojawiającego się w opowiadaniu „Call of Cthulhu”, opisanym jako: „Koszmarne zwłoki – miasto R’lyeh … został zbudowany w nieskończonej erze za historią przez rozległe, wstrętne kształty, które spływały z ciemnych gwiazd. Leżał wielki Cthulhu i jego hordy, ukryte w zielonych oślizgłych sklepieniach … aż do końca.

W opowieści wspomniano także o prawdziwej wyspie Pohnpei.

Nan Madol został opuszczony przed przybyciem pierwszych Europejczyków na początku XIX wieku, najprawdopodobniej upadając w czasie upadku dynastii Saudeleur w około 1450 roku. Niektórzy twierdzili, że ruiny są zaginionymi wyspami Lemurii, chociaż nie ma żadnego poparcia naukowego dla tego twierdzenia (lub, jeśli o to chodzi, dla istnienia Lemurii w ogóle).

Linie Continental Airlines oferują lot po wyspach do Pohnpei, który jedzie ze wschodu na zachód we wtorek, czwartek i sobotę oraz od zachodu na wschód w poniedziałek, środę i piątek.