Oceania

Szczyt na Saipan Island jest teraz usiany pamiątkami po krwawej bitwie i jej następstwach. Japońskie lotnisko wciąż stoi, a w pobliżu znajduje się pomnik pamięci japońskich czołgów Ha Go. Dzięki licznym obeliskom i rzeźbom buddy, Banzai Cliff służy jako przypomnienie, że ofiary wojny nie kończą się na polu bitwy. Każdego roku odwiedzający z Japonii i innych krajów odwiedzają sanktuarium, przynosząc prezenty, kwiaty i modlitwy, aby pamiętać o tych, którzy zginęli na klifie.

Dom Taga

Megalityczne miejsce zwane Domem Taga, położone na maleńkiej wyspie Tinian wśród Wspólnoty Marianów Północnych, było niegdyś okazałą kolekcją stojących kamieni, z wyjątkiem jednego, z których jeden upadł.

Przy ich budowie kamienne filary w Domu Taga miałyby około 15 stóp wysokości, każdy zwieńczony półkolistym kamieniem. Uważa się, że działały one jako główne podpory dla zbudowanego na nich drewnianego i słomianego domu. Ta konstrukcja sprawiłaby, że dom stałby się bezpieczniejszy od powodzi i dzikiej przyrody.

Strona otrzymuje swoją nazwę od lokalnej legendy otaczającej starożytne kamienie. Jak głosi historia, dom został pierwotnie stworzony przez ultra silnego wodza z Guam. W bardziej realistycznej wersji opowieści Chieftain Taga założył pobliski kamieniołom, z którego wydobyto kamienie, budując strukturę dla jego miłości, kobietę z wyspy Rota. W bardziej rozbudowanej wersji opowieści Taga podniosła ogromne kamienne filary i umieściła je na miejscu ręcznie. Obie wersje są prawdopodobnie tylko trochę prawdziwe, ale ruiny, które pozostały, są absolutnie prawdziwe.

Uważa się, że trzęsienia ziemi spadły większość kamieni, a dziś tylko jeden z pierwotnych 15 nadal stoi wysoki. Odwiedzający mogą odwiedzić ruiny mitycznego wodza, choć nie jest wskazane, aby ktokolwiek próbował sam podnieść kamienie.

Opuszczone centrum handlowe La Fiesta

Kiedy najbardziej niezawodne linie lotnicze wycofały się z Saipanu, nastąpiła katastrofa ekonomiczna, prowadząca do porzucenia największego centrum handlowego w Saipan.

Trzypiętrowy lokal La Fiesta Mall był popularnym miejscem spotkań w latach 90. Centrum miało trzy skrzydła: Fiesta I, II, III. Ten styl na świeżym powietrzu oznaczał, że był otwarty na bujne otoczenie na zewnątrz, bez świetlików i bez klimatyzowanych korytarzy. Część centrum handlowego została wykupiona i rozszerzona w 2003 r. Przez Northern Marianas College, która wycofała się z decyzji, pozostawiając wiele nowych powierzchni niewykorzystanych.

Wszystko zmieniło się, gdy Japan Airlines wyjechały z Saipan. Japan Airlines zapewniały codzienne loty Saipan z Narity oraz codzienne loty z Kansai, które miały łączną pojemność 182 000 miejsc rocznie. Ponadto nowi inwestorzy mieli trudności z kontynuowaniem działalności ze względu na stabilność gospodarczą. To, co było kiedyś największym centrum handlowym w Marianach, zostało zamknięte w 2004 roku.

Dziś martwe centrum handlowe nadal stoi, ale przez lata popadło w ruinę. Nieodwołalnie zajmuje go tropikalne otoczenie wyspy. Nadal nie ma zainteresowanych inwestorów i jest obecnie własnością samorządu lokalnego. Dwanaście lat później centrum handlowe jest jedynym miejscem do zwiedzania. Dziwna świadomość otacza ten masywny opuszczony kompleks. Centrum handlowe nie odebrało większości rzeczy, które pozostawiły w tym miejscu chmarę wielu śmieci biurowych, handlowych i rekreacyjnych. O dziwo, samo centrum handlowe jest zamazane w widoku ulicy Google.

Stare japońskie więzienie

Stare opuszczone japońskie więzienie na wyspie Saipan ma historię kryminalną, służącą jako dom dla amerykańskich jeńców wojennych po krwawej bitwie pod Saipan. Dziś graffiti wykonane przez żołnierzy, zarówno w czasie wojny, jak i po niej, wciąż można znaleźć na ścianach kompleksu.

Podczas kampanii Pacyfiku w czasie II wojny światowej Saipan był japońską kolonią. Po wycofaniu się z Ligi Narodów w 1933 r. Japonia rozpoczęła militaryzację wyspy, a Saipan stał się ważnym strategicznym centrum obrony japońskiego kontynentu. W krwawej bitwie pod Saipan w 1944 roku Amerykanie walczyli o zdobycie wyspy, gdy ruszyli na wschód w kampanii na Pacyfiku. Cierpiący na oszałamiające porażki Japończyków w pierwszych miesiącach wojny, tysiące Amerykanów stali się jeńcami wojennymi na wyspie. Japońskie budynki wojskowe, w tym stary więzienie, w którym przetrzymywano tych jeńców, pozostają w miejscu, choć przez lata popadały w ruinę.

Wciąż niosąc znaki bitwy, trzy budynki upiornego kompleksu więziennego pozostają w większości nietknięte. Jeden był najprawdopodobniej wykorzystywany jako budynek administracyjny, ponieważ nie ma metalowych prętów. Druga składa się z 4 bloków komórkowych, najprawdopodobniej używanych do izolacji. Trzeci, największy i najdłuższy budynek w kompleksie, zawiera 15 bloków komórkowych. Kompleks więzienia nie został całkowicie opanowany przez naturę i stosunkowo łatwo można go obejść. Gnijące ściany budynków więzienia są wyryte japońskim i angielskim pismem, widocznym przypomnieniem historii wyspy.

Ostatnio, stare japońskie więzienie na Saipanie było sceną wielu teorii spisku Amelia Earhart, związanych z obecnie obalonym raportem History Channel, który twierdzi, że Earhart został uwięziony przez Japończyków. Niektórzy twierdzili, że pilot został uwięziony w starym więzieniu na Saipanie i faktycznie nie uderzył w ocean. Jeszcze bardziej nieprawdopodobna teoria mówi, że Earhart był szpiegiem dla Japończyków, zanim został uwięziony. Historycy obalili te twierdzenia dość bezbłędnie, ale nawet z tylko szeptem dowodów, wielbiciele Earhart pozostają zafascynowani nawiedzającymi ruiny więzienia.

Plaża Taga

Podczas wizyty na Północnych Mariana Wyspach Pacyfiku, nie wychodź bez pływania na plaży Taga.

Ze szczytu zobaczysz tę piękną zatoczkę otoczoną około 15-metrowymi klifami po obu stronach. Mieszkańcy i goście uważają za ekscytujące zeskakiwanie ze skał i duży plusk do czystych i błękitnych wód. Jeśli boisz się wysokości, na plażę są zrobione schody i drabiny, dzięki którym ta plaża jest świetna dla wszystkich grup wiekowych. Piaszczyste dno morza rozciąga się na Ocean Spokojny. Kolorowe rafy koralowe znajdują się po obu stronach zatoki. Jest to również idealne miejsce, aby złapać niesamowity zachód słońca. Na pewno warto się zatrzymać.