Karaiby

Fusterlandia

Po jednym z takich tournee Fuster został dotknięty pragnieniem odtworzenia czegoś w rodzaju publicznych dzieł Gaudiego w Barcelonie i Brâncuşiego w całej Rumunii we własnej ojczyźnie. Chciał umieścić swoją artystyczną rzeczywistość w swoim realnym otoczeniu i zaczął w swoim własnym sąsiedztwie.

W 1975 roku, po przeprowadzce do skromnego drewnianego domu w zniszczonej dzielnicy Jaimanitas poza Hawaną, Fuster zaczął dekorować swoje studio kolorową mozaiką. Kiedy skończył, zapytał swoich sąsiadów, czy mógłby ozdobić swoje domy i biznes. Kilku przyjęło jego ofertę, a kreacje z płytek wzrosły. W ciągu dekady gabinety lekarskie, przystanki autobusowe, fontanny, ławki, bramy i wiele innych były otoczone kapryśną wyobraźnią Fustera. Dziś jego dzieło pokrywa okolicę w tęczy dziwnej, czarującej fantazji.

Jaimanitas był ekonomicznie przygnębionym obszarem, zanim przybył Fuster, a teraz przekształcił się w raj dla artystów. Turyści są przewożeni do dzielnicy, aby podziwiać wciąż rosnące królestwo Fustera, które zrodziło nową generację artystów inspirowanych otoczeniem, w którym się pojawili.

Know Before You Go

Taksówka z centrum Hawany (około 20 CUC, chyba że jesteś lepszym negocjatorem niż ja), lub regularny lokalny autobus (MN 0,80 USD lub około 1/500 stawki taksówki, jeśli jesteś wystarczająco śmiały) – to tuż przy Avenida 5ta, a nawet przystanki autobusowe są w stylu Gaudiego. Myślę, że jeden z autobusów wycieczkowych „hop-on-hop-off” również jedzie do tego miejsca, i udają się tam na regularne wycieczki po Hawanie. Znajduje się w obszarze Jaimanitas, a nie w miejscu oznaczonym na mapie jako Playa Jaimanitas, ale kilka przecznic na południe w kierunku głównej drogi (być może trzeba będzie trochę przewinąć mapę, aby ją zobaczyć). Nie ma żadnych opłat, ale Fuster i jego sąsiedzi (z których wielu stało się artystami w wyniku jego pracy) z pewnością docenią zakup jednego z ich dzieł, małych lub dużych.

Cmentarz Colón

Założony w 1876 roku, Cementerio de Cristóbal Colón został nazwany na cześć Krzysztofa Kolumba i zaprojektowany przez wykształconego w Madrycie, galicyjskiego architekta o imieniu Calixto Arellano de Loira y Cardoso. Zbudowany wokół centralnej kaplicy, która była luźno wzorowana na katedrze we Florencji (alias „Il Duomo”), 150-akrowy cmentarz jest ułożony w siatce głównych centralnych alei i mniejszych bocznych uliczek. Zgodnie z planem Loiry, układ organizuje mieszkańców cmentarza zgodnie z ich rangą i statusem społecznym, z bogatymi i dobrze skomunikowanymi, zajmującymi ważne miejsca na głównych arteriach komunikacyjnych, podczas gdy osoby o niższej skali (takie jak skazani, ofiary epidemii, oraz ” pogan „) są zdegradowani do” przedmieść „.

Cmentarz Colón zawiera ponad 500 głównych mauzoleów, kaplic i rodzinnych sklepień, ze stylami od renesansu do neoklasycyzmu po art déco. Oprócz niezliczonych oszałamiających przykładów architektury grobowej, unikatowe miejsca obejmują: wymyślny 75-stopowy pomnik dla strażaków, którzy zginęli w katastrofalnym, ogólnokrajowym pożarze w 1890 roku; mausolea dla różnych organizacji handlowych i zawodowych (takich jak Workers Society of La Tropical Brewery); specjalne zabytki poświęcone dwóm graczom baseballa, szachowi (w kształcie białego króla) i dedykowanemu graczowi domino (w kształcie domina podwójnej trójki); oraz miejsca pochówku znacznej liczby poetów, filmowców i muzyków, w tym Ibrahim Ferrer Planas z pierwotnego Social Club Buena Vista. Można tu także znaleźć opuszczone i nieużywane groby i kaplice rodzin żyjących obecnie na wygnaniu.

Pierwszym mieszkańcem Cmentarza w Colón był sam architekt Loira, który zmarł przed zakończeniem projektu. Obecnie na cmentarzu znajduje się ponad 800 000 grobów, w tym milion razy. To oczywiście oznacza, że ​​przestrzeń dla tego wciąż działającego cmentarza jest premią, więc zazwyczaj resztki są usuwane po trzech latach, aby je zapakować i umieścić w magazynie (tak, przeczytałeś to poprawnie), aby zrobić miejsce dla nowych wstawek.

Presidio Modelo

Zbudowany w latach 1926-1928 Presidio Modelo został zaprojektowany jako model więzienia przez prezydenta-dyktatora Gerardo Machado.

Każdy budynek to krąg więziennych komórek otaczających centralną strażnicę. Idea projektu polegała na tym, że wieża strażnicza zostanie zaciemniona, co uniemożliwi więźniom stwierdzenie, czy byli obserwowani. To spowodowałoby poczucie niewidzialnej wszechwiedzy.

Fidel Castro, jego brat Raul i inni, którzy przeżyli rebelianckie ataki na Koszary Moncado, znajdowali się w tych panoptiknach, które miały pomieścić do 2500 jeńców. Wraz z powstaniem Castro Presidio Modelo był używany do utrzymywania dysydentów politycznych, homoseksualistów, Świadków Jehowy, kontrrewolucjonistów i innych „wrogów” wobec dyktatora. Populacja szybko wzrosła do ponad 6000 więźniów.

W 1961 r. W więzieniach wybuchły zamieszki z powodu przeludnienia, aw 1966 r. Zostały na stałe zamknięte przez rząd kubański. Dzisiaj budynki pozostają otwarte jako muzeum i pomnik narodowy. Stary budynek administracyjny funkcjonuje jako szkoła i centrum badawcze.