Karaiby

Royal Naval Cemetery

Znany tak bucolicznie jak „Polana”, mały Królewski Morski Bermudy posiada pozostałości brytyjskich oficerów marynarki wojennej, wysłanych na Bermudy, którzy zginęli w XIX i XX wieku, w tym ofiary utonięcia i udaru słonecznego, ale głównie żółtej gorączki.

Wielu żołnierzy, którzy zginęli w bitwach w połowie Atlantyku podczas wojen światowych, zamiast powrócić do ojczyzny, zostało po prostu pochowanych na pobliskich wyspach. Królewski Cmentarz Marynarki Wojennej na Bermudach został faktycznie założony przed dokami, które miało służyć, był nawet kompletny, prawie tak, jakby był oświadczeniem o akceptacji śmierci podczas wojny. W każdym razie, zanim duża populacja wojskowych została pochowana na cmentarzu, który na początku był otwarty dla wszystkich (z wyjątkiem skazanych), wybuch żółtej gorączki szybko zaczął wypełniać działki.

Podczas II wojny światowej wielu żołnierzy, którzy zginęli w pobliskich bitwach, zostało pochowanych na cmentarzu marynarki wojennej, kiedy to przechodzili na prywatny pochówek wojskowy. Siły amerykańskie wydzierżawią część ziemi na wyspie od rządu brytyjskiego, ale ten cmentarz przypomina o tym, kto pierwszy był właścicielem tej ziemi.

Hell, Grand Cayman

Piekło może być bardzo gorące, szczególnie w lecie. Większość ludzi wyobraża sobie płomienie pochłaniające większość podziemi, podczas gdy piekło w większości pokryte jest czarnym piaskiem, turystami i nadmiernym kiczem.

Wylegiwanie się w zielonej scenerii Wielkiego Kajmanu to niewielki obszar nie większy niż boisko piłkarskie z surowych, czarnych formacji wapiennych zwanych piekłem. Piekło zostało stworzone przez złoża soli i wapna przez 24 miliony lat, a legenda o pochodzeniu tej nazwy jest kontrowersyjna. Niektórzy twierdzą, że miejscowi wierzyli, że to miejsce jest podobne do krajobrazu piekła. Inni twierdzą, że brytyjski generał polujący w okolicy wykrzyknął „Och, do diabła”, gdy nie trafił w najbliższy rejon.

Niezależnie od historii tej nazwy, obszar przyciągnął ogromną liczbę odwiedzających i przyczynił się do rozkwitu branży turystycznej. Mężczyźni przebrani za diabła wędrują po sklepie z pamiątkami, a Club Inferno służy jako najlepsza lokalna knajpa. Jest nawet poczta, gdzie można wysyłać pocztówki przyjaciół i krewnych z piekła.

Według Wikipedii „Piekło może być dość pracowite, ponieważ jest to przystanek na wycieczki statkiem wycieczkowym.” Osoby planujące wizytę w pobliskim George Town powinny odpowiednio zaplanować swoją podróż. W piekle jest tylko tyle miejsca dla hord turystów.

Krwawa ściana z krwawej zatoki

Little Cayman ma mniej niż 170 mieszkańców, a prawie każdy, kto tam mieszka, jest związany z nurkowaniem w taki czy inny sposób, a nawet wśród tych koneserów Bloody Bay to najbardziej cudowne nurkowanie na wyspie.

Podobno nazwany tak na tle licznych bitew pirackich, zatoka jest najbardziej znana z niesamowitego podwodnego zanikającego niedaleko brzegu: prawie pionowej ściany koralowca oddalonej o 300 metrów. Ta imponująca przestrzeń wystarczyłaby, by przyciągnąć nurków z całego świata, ale tutaj koralowiec podwaja naturalną cudowność dzięki swojej naturalnej bioluminescencji.

Ten koral jest domem dla wielu bioluminescencyjnych stworzeń, z których większość jest mikroskopijna. Podczas gdy wiele organizmów używa bioluminescencji w celu rozproszenia ofiary lub drapieżników lub wskazania chęci do wiązania, nikt nie jest naprawdę pewien, jaki jest symbiotyczny pożytek z korala. Oprócz niemal niewidocznych organizmów zamieszkujących koral, żywa skała również ulega fluoryzacji. Fluorescencja jest często mylona z bioluminescencją, ale chociaż bioluminescencja jest światłem stworzonym przez organizm, fluorescencja wymaga zewnętrznego źródła światła (jak światło słoneczne lub czarne światło). Większość koralowców jest zdolna do jednego, a Bloody Bay czyni je jednym z najbardziej kolorowych i nieziemskich nurkowań na świecie.

Nurkowanie jest łatwe i popularne tutaj na Little Cayman, a nocne nurkowanie jest łatwe do zorganizowania, ale potrzebujesz wyrafinowanego sprzętu, aby uchwycić pełną gamę kolorów na wyświetlaczu. Jednak jeśli nie boisz się ciemności, Bloody Bay może być jednym z najbardziej imponujących zabytków w świecie przyrody.

Wrak Dziesięciu Żagli

Na wschodnim krańcu Wielkiego Kajmanu, daleko od terminalu statków wycieczkowych i centrów finansowych na wyspie, prosty pomnik upamiętnia katastrofę morską, która dała początek legendzie o statusie wolnego od podatku na wyspie.

Wieczorem 7 lutego 1794 r. Konwój dziesięciu brytyjskich statków na Jamajce spotkał się z katastrofą na zdradliwych rafach Wielkiego Kajmanu. Fregata Royal Navy HMS Convert przewodziła grupie dziewięciu statków handlowych, z czego sześć było w Anglii, a trzy w Stanach Zjednoczonych. Kapitan Convert, John Lawford, poszedł wieczorem spać, wierząc, że bezpiecznie już przeszedł przez Wielki Kajman. Bez wiedzy kapitana Lawforda, podczas nocy sześć statków w jego konwoju przepłynęło przed Konwerterem na torze, który skierował ich bezpośrednio na rafy Kajmana. O trzeciej nad ranem jeden ze statków wystrzelił sygnał niebezpieczeństwa i Lawford wrócił na pokład, aby odkryć, że jego własny statek również unosi się na rafie. Gdy Lawford próbował zmienić kurs, inny statek w konwoju zderzył się z Konwerterem, kierując oba statki na rafę, gdzie szybko się zatonęły.