Karaiby

Obserwatorium zostało otwarte w 1963 roku i było pomysłem profesora Uniwersytetu Cornell, Williama E. Gordona. Dr Gordon był przede wszystkim zainteresowany badaniem rozpraszania fal radiowych z atomów i cząsteczek w górnej atmosferze Ziemi, ale z biegiem czasu instrument znalazł zastosowanie również w astronomii.

Jak można się spodziewać po tak dużym teleskopie, dokonano kilku wielkich odkryć w Arecibo. Przede wszystkim obserwatorium znane jest z odkrywania pierwszych planet poza naszym układem słonecznym i pomiaru prędkości obrotowej planety Merkury. Teleskop znalazł się również w centrum niektórych z bardziej znanych projektów w poszukiwaniu inteligencji pozaziemskiej.

W 1974 roku astronomowie Frank Drake i Carl Sagan ułożyli binarny ciąg znany jako wiadomość Arecibo, która została przesłana z teleskopu w Puerto Rico w kierunku gromady gwiazd M13 około 25 000 lat świetlnych stąd. Jeśli ostatecznie zostanie zdekodowany przez inteligentną rasę, pozaziemscy odbiorcy zostaną powitani za pomocą obrazu bitmapowego o wielkości 23 pikseli na 73 piksele, przedstawiającego istotę ludzką, wzory chemiczne, układ słoneczny, a nawet sam teleskop.

Ci z młodszych pokoleń raczej rozpoznają Arecibo ze swoich ról w hollywoodzkich filmach. Gigantyczny teleskop zajmował ważne miejsce w końcowej scenie filmu „Złotowłosy” Jamesa Bonda i był także anteną stosowaną przez Jody Foster w jej poszukiwaniach obcych sygnałów w adaptacji filmowej Kontaktu.

The Tanks of Flamenco Beach

Na wyspie Culebra w Puerto Rico znajdują się wspaniałe tropikalne plaże i bujne rezerwaty dzikiej przyrody, ale tuż przed II wojną światową Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych użyła malowniczej wyspy, aby przetestować swoich żołnierzy i ich bomby, pozostawiając po sobie wiele czołgów, które zardzewiały na pustyni .

W szczególności na wyspie Flamenco Beach wykorzystano ćwiczenia szkoleniowe, które rozpoczęły się w 1939 r., Jako początek amerykańskich działań podczas drugiej wojny światowej. Testowanie i trening były kontynuowane przez wojnę i po niej, i chociaż nie stworzono ogromnej bazy, na wyspę przeniesiono wiele sprzętu i uzbrojenia. Niestety, testowanie i ćwiczenia na wyspie nie dorównywały niewielkiej populacji mieszkańców, a na początku lat 70. protesty zaczęły próbować zmusić wojsko do opuszczenia wyspy. Zajęło to tylko około czterech lat, ale marynarka wreszcie dostała wskazówkę i ewakuowała wyspę, zaprzestając wszelkich testów.

Jednak kiedy marynarka wojenna skręcała, zostawili po sobie kilka swoich czołgów i inne części sprzętu. Podczas gdy większość z nich została oczyszczona, ogromnych czołgów nie można było przenieść i po prostu pozostawiono do zgniotu. Podczas gdy słone morskie wiatry działały na metalu, powodując rdzewienie i kruszenie, miejscowi zaczęli pracować nad ich dekoracją, pokrywając opuszczone kadłuby warstwami graffiti.

Dzisiaj czołgi pozostają i stały się unikatową cechą plaży, która w innym wypadku jest nieskazitelna. Nowe kawałki graffiti są stale dodawane do starych, dając starym maszynom wojennym prawie radosne nowe życie.

Cueva Ventana

Cueva Ventana tłumaczy dosłownie „Window Cave”. Lokalnie znana, Window Cave to zachwycająca wapienna jaskinia ustawiona na zboczu klifu – taka, którą zwiedzający mogą swobodnie zwiedzać.

Jaskinia w oknie oferuje imponujące stalagmity i stalaktyty, sięgające podłogi i sufitu niczym postrzępione zęby w rozwartej paszczy jaskini. Ale prawdziwą atrakcją jest koniec krótkiej ścieżki przez solidną skałę stworzoną przez jaskinię.

Przejście kończy się dramatycznie, otwierając się w czarującą dziurę w skale i otaczając bujną dolinę Río Grande de Arecibo daleko poniżej. Malownicze widoki z tego miejsca przyciągają turystów od dziesięcioleci, oferując widoki na całą dolinę i zejście na dół.

Poza główną atrakcją Cueva Ventana, znajduje się kilka innych jaskiń i korytarzy otaczających ten obszar, w tym krótsze i bardziej wymagające jaskinie dojrzałe do eksploracji, a nawet speleologii.

Z San Juan wybierz Route 22 West do Route 10 South, zjedź 75B na KM75. Zaparkuj na stacji benzynowej Texaco lub w jej pobliżu po wschodniej stronie drogi (czasami pobiera się opłatę za parkowanie na stacji).