Karaiby

Museo Del Ambar (Muzeum Bursztynu)

Uważany za klejnot półszlachetny, bursztyn powstaje, gdy soki drzewne skamieniają się, czasem chwytając rośliny i zwierzęta w nim. Wydobywanie bursztynu przez wieki było wielkim biznesem na Dominikanie.

Niemieccy bracia Bentz dokonali fortuny na przełomie ubiegłego wieku w innym popularnym eksporcie: cukier. Zbudowali bogatą willę Bentz w 1919 r. W szczytowym momencie swojego sukcesu. W późniejszych latach ciężkie czasy zmusiłyby ich do sprzedania rezydencji, po czym zaczęła popadać w ruinę. Dopiero gdy Didi i Aldo Costa przywrócili go do swojego muzeum, odzyskał dawne piękno.

W 1970 r. Rodzina Costa przeprowadziła się do Puerto Plata i rozpoczęła kolekcję bursztynu, która ostatecznie wypełniła muzeum. Kurator przy wsparciu American Brandt Ghepart z Muzeum Historii Naturalnej w Cleveland, muzeum otwarto w marcu 1982 roku.

Na wystawie znajduje się wiele rzadkich znalezisk, w tym najbardziej znany pokaz: prawie 17-calowa starożytna jaszczurka uwięziona w bursztynie.

Ruiny szpitala św. Mikołaja z Bari

Miejsce miłosierdzia zbudowane pod rządami terroru, pierwszy szpital w Ameryce został zbudowany w 1503-1508 na rozkaz Nicolasa de Ovando, hiszpańskiego żołnierza, rycerza i gubernatora Indii. Minęło zaledwie kilka lat odkąd Kolumb został usunięty z gubernatora wyspy w łańcuchach, oskarżony o rażące nadużycia władzy. Kolumba zastąpił Francisco de Bobadilla, który kilka lat później zastąpił Ovando.

Ovando przybył z Hiszpani do Hispanoli (obecnie Republika Dominikany) z 2500 kolonistami, w tym młodym Francisco Pizarro, jeszcze nie konkwistadororem. Kolonia obejmowała także dominikańskiego księdza Bartolomé de las Casas, który pisał o losie tubylców i afrykańskich niewolników, by znaleźć się wśród pierwszych działaczy na rzecz praw człowieka w nowym świecie.

Chociaż ten pierwszy szpital powstał pod jego rządami, Ovando nie było łagodnym władcą. Pamięta się o jego bezwzględnym i gwałtownym stłumieniu rodzących się powstań oraz o zmuszaniu tych, którzy przeżyli, do rodzaju przymusowej niewoli. Po powrocie do Hiszpanii został zastąpiony przez syna Kolumba, Diego, którego dom, Alcazar de Colon, nadal stoi w pobliżu Santo Domingo.

Szpital nosi imię słynnego świętego Mikołaja z Bari we Włoszech, którego grobowiec emituje święty szlam, który od stuleci uważany jest za lekarstwo.

Przez ponad 350 lat działalności został zaatakowany przez piratów, działał jako szpital wojskowy i był świadkiem rewolucji. Ostatecznie uległo ono zniszczeniu w wyniku starości i trzęsienia ziemi, a znaczna część struktury została zniszczona w 1911 r., Aby zmniejszyć ryzyko zawalenia. Obecnie jest opuszczony i zrujnowany, w domu stada gołębi.

Altos de Chavon

W przeciwieństwie do tradycyjnej architektury dominikańskiej, wybudowana specjalnie na ten cel wioska Altos de Chavon w La Romana została zaprojektowana przez hollywoodzkiego scenografa, by wyglądał jak średniowieczna wioska z połowy świata za pomocą kamieni wysadzonej góry.

Wioska została założona w 1976 roku po tym, jak kierownik z Paramount Pictures dowiedział się o drodze w okolicy, która musiała zostać wykuta przez część góry. Jego pomysł polegał na tym, aby wykorzystać pozostałości po zburzeniu góry, aby odtworzyć całą wioskę, która będzie świętować rzemieślników z Dominikany. Prace trwały sześć lat, ale dzięki staraniom niewielkiej armii regionalnych rzemieślników wieś została wykonana ręcznie przy użyciu technik właściwych dla epoki, w tym obróbki drewna i kamienia, aby była tak autentyczna, jak to tylko możliwe.

W klejnotach wioski znajduje się malowniczy zabytkowy kościół i szeroki kamienny amfiteatr, który może pomieścić około 5000 gości. W wiosce na szczycie znajduje się szkoła artystyczna poświęcona zapewnieniu, że nowa era artystów i rzemieślników będzie nadal wychodzić z tego obszaru.

Pomimo tego, że jest to całkowicie sfabrykowana wioska, autentyczny artyzm prezentowany w zielonej osadzie sprawia, że ​​wkracza się w Altos de Chavron, cofając się do czasów średniowiecza. A przynajmniej obejrzyj film o nich.