Karaiby

Przebywanie na szczyt bez nielegalnego przewodnika jest nielegalne. Wycieczki można rezerwować w EcoTour, znajdującym się w Santiago de Cuba, za 130 CUC (mniej więcej równowartość 130 USD). Alternatywnie, można zarezerwować taksówkę i wynająć przewodnik bezpośrednio z bazy parku narodowego, ale biorąc pod uwagę wysoki koszt gazu na 2-godzinną jazdę, koszt wynosi mniej więcej tyle samo.

Wcześniej podwyżki można było przeprowadzić w dwudniowym noclegu, ale z powodu wyjątkowo suchego roku, rząd kubański ograniczył liczbę wyjazdów do 1 dnia. W rezultacie musisz zacząć o 7 rano, aby wrócić przed zmrokiem. Sama wędrówka waha się od 9-12 godzin w zależności od tempa. Zalecane jest przyniesienie własnych przekąsek, ponieważ lunch EcoTour to tylko kanapka z kiełbasą.

Wrzące jezioro

Nie ma to jak odosobnione jezioro. Przejeżdżając przez gęstwinę drzew lub po nierównym szlaku i nagle dostrzegając tę ​​czystą, błękitną wodę, jej powierzchnia lśni jak szkło w gorącym słońcu i sącząc chłodną, ​​orzeźwiającą wodę z górskich źródeł, które ją karmią. Lub, szczególnie w upalny letni dzień, skacząc do niego głową, by poczuć chłód od stóp do głów.

Takie górskie jezioro jest uniwersalne w swojej atrakcyjności, a Dominika niczym się nie różni. Z wyjątkiem jednego miejsca.

W jednym, szczególnie nieparzystym basenie połączonym z wysoką górą Watt Mountain w Morne Trois Pitons National Park, woda po prostu nie jest taka odświeżająca. W rzeczywistości jest gorąco. I podczas gdy „gorące” jest powszechnym zwrotem używanym do hiperboli, odwiedzający nie powinni sprawdzać prawdziwości tego twierdzenia – picie lub kąpanie się w tej wodzie spowoduje śmierć lub przynajmniej ciężkie oparzenia.

Nie dlatego, że większość odwiedzających byłaby skłonna zrobić coś takiego. Gęsta chmura balsamicznej pary emanuje z groźnego jeziora i nie pozostawia wątpliwości, jak bardzo woda jest naprawdę gorąca. Ale jeśli tylko to nie jest wystarczająco przekonujące, wirujący, bulgotliwy wir płynącej wody w centrum jeziora potwierdza bez wątpienia, że ​​woda została doprowadzona do wrzenia.

Zaczarowana przez złowrogą magię, jak może się wydawać to ciało wodne, zjawisko to jest całkiem proste, choć rzadkie. Miska skalistej gliny, która formuje to jezioro, nie jest twoją średnią szuflą w ziemi – zamiast tego jezioro ma bezpośrednią linię do stopionego podłoża Ziemi, z otworami wentylacyjnymi pompującymi parującą parę i gazy do wody, ogrzewając je do chwili gotować.

Jednak magia lub brak magii, wiecznie gotująca się i wyparowująca woda, zdaje się opierać prawom fizyki – lub przynajmniej prawom logiki – i tworzy dziwne i bematyzujące miejsce na szczycie tej mglistej góry.

The Rock at Pagua

Skała na Pagua jest miejscem jednej z najciekawszych legend ludu Kalinago, obejmującego kontrolę umysłu, kwiaty i ducha zamieszkującego kamień.

Zgodnie z folklorem rdzennych mieszkańców Kalinago na Dominice, prawie 60-metrowa skała jest domem dla potężnego ducha. Miejscowi mówią, że mały biały kwiat rośnie blisko skały, jednak kwitnie tylko jeden dzień w roku. Każdy, kto ma dość szczęścia, aby znaleźć ten kwiat, powinien pocierać kwiat w dłoni. W tym przypadku legenda mówi, że jeśli skierują swoją dłoń w kierunku kogoś, kogo chcą mieć nad sobą kontrolę, podczas wywoływania swojego nazwiska będą mieli kontrolę nad tą osobą.

Jednak to nie tylko kontrola kwiatów i umysłu. Istnieje wiele dużych pęknięć na powierzchni skały i mówi się, że jeśli zobaczysz ducha skały mieszkającego w skale, ukochana z pewnością wkrótce umrze.

Mimo że większość historii jest lokalną legendą, istnieją pewne interesujące obserwowalne prawdy. Na przykład naprawdę istnieje biały kwiat, który kwitnie rzadko w pobliżu skały. Jeśli ktoś znajdzie roślinę podczas kwitnienia, mówi się, że silna halucynogenna i psychedeliczna herbata może być wytwarzana z liści. W innych porach roku, kiedy kwiat nie kwitnie, liście nie mają takiego samego efektu.

Los Tres Ojos

Ukryta w naturalnej jaskini wapiennej w bujnym otoczeniu Republiki Dominikańskiej, niewielka grupa podziemnych jezior znanych jako Los Tres Ojos (The Three Eyes) jest domem dla wielu gatunków zwierząt i naprawdę wspaniałych naturalnych widoków.