Karaiby

Muzeum Parowe Havany

System kolei w Kubie był źródłem historycznego znaczenia dla kraju, a muzeum lokomotyw usytuowane obok Dworca Centralnego jest świadectwem jego spuścizny. W XIX wieku Kuba była światowym liderem w produkcji cukru i jako pierwsza z krajów Ameryki Łacińskiej miała kolej – tuż po USA, Wielkiej Brytanii, Belgii i Niemczech.

Muzeum odkrytych parowozów zostało otwarte w 2009 roku w historycznej dzielnicy Hawany i wyświetla wybrane pozostałe silniki parowe zbudowane przez American Baldwin Locomotive Works Company. W zestawie znajduje się lokomotywa 1112, która jest trzecią najstarszą maszyną zachowaną na Kubie, i wykorzystano film „Jose Marti” w reżyserii filmowca, Fernando Pereza.

Otwarcie muzeum oznaczało 172. rocznicę pierwszej podróży Kuby z Hawany do Bejucal 19 listopada 1837 roku oraz 490. rocznicę założenia miasta San Cristobal. Niektóre lokomotywy nadal znajdują się w oryginalnych warunkach, podczas gdy niektóre zostały odnowione i odnowione.

Przystosowane za zgodą Exploguide.com poświęcone podróżnym szukającym alternatywnych i niedoszłych podróży.

S.S San Pasqual Shipwreck

W 1921 roku została uszkodzona przez burzę i zacumowała do 1924 roku, kiedy została zakupiona przez Old Times Molasses Company z La Havana i była używana do przechowywania melasy w Santiago na Kubie. W 1933 roku osunęła się z wybrzeża Cayo Las Brujas, gdzie pozostaje do dziś.

Legenda głosi, że z powodu plotek o nawiedzonej łodzi nikt już nie odzyskał zmagazynowanej trzciny cukrowej po upadku. Teraz, 80 lat później, trzcina cukrowa uległa fermentacji, wytwarzając statek pełen rumu. „Prawdą jest, że kiedy zwiedziliśmy statek, kilkadziesiąt metrów wokoło, pyszny zapach rumu po prostu łaskotał nasze nozdrza”, mówi badacz, który niedawno odwiedził teraz opuszczony statek.

W tym samym roku zatonął, SS San Pasqual został zaciągnięty i celowo osiadł na mieliźnie. Następnie był wyposażony w karabiny maszynowe i armaty i wykorzystany podczas II wojny światowej do poszukiwania niemieckich okrętów podwodnych. W tym czasie most łączył statek z brzegiem, ale ostatecznie został zniszczony przez pogodę. Pasqual jest również niezwykły, ponieważ jest to duży betonowy statek, który nie jest już budowany, a którego wciąż pozostaje tylko kilkadziesiąt przykładów.

Podczas rewolucji kubańskiej służyła jako więzienie dla armii Che Guevary. Od tego czasu statek organizuje zawody w klubach wędkarskich, a także służy jako baza dla nurków. Ostatecznie statek został przekształcony w 10-pokojowy hotel, teraz zamknięty. Statek jest nadal dostępny statkiem z lądu.

Przystosowane za zgodą Exploguide.com poświęcone podróżnym szukającym alternatywnych i niedoszłych podróży.

Baconao Park

Dzięki tej nacjonalistycznej strukturze, Park Baconao, 20 kilometrów od Santiago de Cuba, rozwinął się jako mikrokosmos historii i kultury Kuby. Chociaż czasami atrakcje w parku wydają się niezwiązane z tematem, a nawet trochę dziwne, wszyscy oni przypominają sobie jedną z chwały przeszłości Kuby i zaczynają od samego początku. Jedną z głównych atrakcji parku jest Valle de Prehistoria, kilka akrów tropikalnej roślinności wraz z 200 wędrownych dinozaurów okresu jurajskiego. Dodając do dziwności wystawy, dinozaury zostały zbudowane przez więźniów z lokalnego więzienia.

Przemieszczając się chronologicznie przez historię, w parku znajduje się także bujna laguna i typowa wioska Taino, przedkolumbijskiego ludu Karaibów. Zwiedzający mogą podjechać do wioski Taino i wziąć drinka w barze przed kąpielą na pobliskiej plaży. Oprócz historii naturalnej, Baconao ma również kolekcję 2500 miniaturowych modeli samochodów i muzeum poświęconego atakowi na Moncadę.

Mimo, że atrakcje rozrzucone na ponad 330 mil kwadratowych przyciągają wielu zwiedzających, głównym celem Baconao jest zawsze rewolucja. Granjita Siboney, mała farma na ziemi, to właśnie to miejsce, w którym Fidel i jego rebelianci zaplanowali ruch 26 lipca. Farma zawiera artefakty od rebeliantów, takie jak broń, mundury i to, co strona turystyczna Santiago de Cuba opisuje jako „niezliczone wspomnienia tamtych dni”.

Baconao jest wypełniony niewyjaśnioną tajemnicą i silną kubańską dumą i poczuciem nacjonalizmu. To, w jaki sposób te idee dokładnie odnoszą się do miniaturowych samochodów i modeli dinozaurów, jest niejasne, ale tysiące odwiedzających z Kuby wydaje się dobrze rozumieć.