Karaiby

Old Havana Perfume Museum

Podczas gdy Kuba jest krajem komunistycznym, wciąż istnieją pewne frywolne, komercyjne rzeczy, dla których Kubańczycy mają wielką słabość. Perfumy są jednym z nich.

W Old Havana stoi Habana 1791, zbiór butelek, składników i historycznych artefaktów związanych z perfumami. W muzeum znajduje się kolekcja francuskich perfum, w tym Chanel No. 5, a także wielkie kubańskie perfumy Gravi, Sebatés i Crusellas. Większość kubańskich perfum pojawia się przed 1960 r., Z wyjątkiem jednej dużej kolekcji.

Suchel Fragrencia to perfumy państwowe i mydełko oraz oficjalne perfumy państwowe produkowane w tym kraju. Muzeum ma swoją kompletną kolekcję.

Viñales Mural de la Prehistoria

Mural de la Prehistoria autorstwa Viñalesa jest dziełem byłego dyrektora ds. Mapowania w Cuban Academy of Sciences, Leovigildo Gonzáleza Morillo. Mistrz sztuki neo-jaskiniowca, Morillo, podjął się masowego projektu przedstawiania historii świata aż do wieku ludzi na skalnej ścianie w dolinie Viñales.

Obejmują one wczesne mięczaki i inne antyczne organizmy morskie, a mural kamienny przechodzi przez epokę dinozaurów, a kończy się trzema gigantycznymi czerwonymi postaciami ludzkimi. Zarówno uznani za błyskotliwych w swej prostocie, jak i odrzuconych jako odrażający, podjęli ogromny wysiłek ze strony społeczności, aby utrzymać mural po śmierci jego twórcy.

Niedawno rozpoczął się projekt przywracania farby i kolorów. Niestety, projekt trwał prawie pięć lat i kosztował dużo pieniędzy, po raz kolejny rzucając mural do debaty. Wraz z poprawkami kolorów i wzornictwa, podjęto działania mające na celu zapobieganie erozji skał wokół muralu.

Chociaż sam mural jest często oznaczany jako overhyped, warto odwiedzić bujną dolinę Viñales, aw 1999 roku otrzymał on status światowego dziedzictwa UNESCO.

Mauzoleum Che Guevara

Miasto było miejscem ostatniego konfliktu rewolucji kubańskiej. Ostatnia próba zatrzymania władzy przez Fulgencio Batistę została zakłócona przez siły dowodzone przez Guevarę, który wykoleił pociąg pancerny przewożący amunicję, ciężką broń i 300 żołnierzy. Ostatecznie pokonując zdemoralizowane siły obronne miasta, rewolucjoniści osiągnęli ostateczne zwycięstwo, gdy lot Batisty odbył się z Kuby zaledwie 12 godzin po bitwie pod Santa Clara.

W uznaniu tego historycznego wydarzenia wagony wrakowe pozostają w swoich wykolejonych konfiguracjach nawet do dnia dzisiejszego, a buldożer zwykł rozkładać tory kolejowe stojące triumfalnie w pobliżu. Aby jeszcze bardziej upamiętnić bitwę, kubański rząd rozpoczął budowę pomnika Guevary w Santa Clara w 1982. Oficjalnie otwarty 28 grudnia 1988 r. Pomnik obejmował wspomnianą figurę, muzeum poświęcone życiu Guevary oraz ekspansywną parcelę wyłożoną kafelkami. .

To, co początkowo nie zawierało, to jednak mauzoleum. Dzieje się tak dlatego, że Guevara zginął w Boliwii w 1967 r., Stracony przez boliwijskie siły zbrojne po tym, jak poprowadził nieudany i źle zarządzany rebelianci w południowoamerykańskim kraju. Jego ciało zostało porzucone w nieoznaczonym zbiorowym grobie, gdzie pozostało nieodkryte do 1997 r. Jego szczątki można było zidentyfikować, między innymi dzięki jego rękom; brakowało ich, po amputacji zwłok 30 lat wcześniej i wysłano do Buenos Aires w celu identyfikacji odcisków palców, aby zweryfikować, że straconym buntownikiem był rzeczywiście słynny Che Guevara.

Jego szczątki – wraz z sześcioma innymi partyzantami znalezionymi w tym samym grobie – powróciły na Kubę i pochowano je z wojskowymi honorami 17 października 1997 r., Wszystkie pod pomnikiem, który został zbudowany dla Guevary dziesięć lat wcześniej. Kolejne wykopaliska w Boliwii przyniosły dodatkowe 23 szczątki bojowników, by odpocząć w jaskrawo prostoliniowym pomniku Guevary.

Odwiedzającym nie wolno wnosić żadnych rzeczy osobistych do kompleksu. W muzeum znajdują się broń Guevary, świadectwa lekarskie, lornetka i butelka wody, a także zdjęcia rewolucyjnych cygar do palenia i gry w golfa.

Callejon de Hamel

Kubański artysta Salvador Gonzáles Escalona opisuje swój styl afro-kubański jako mieszankę surrealizmu, kubizmu i sztuki abstrakcyjnej. Po spędzeniu ponad dwóch dekad na tworzeniu dzieł sztuki na Kubie, a także w USA, Norwegii, Włoszech i Wenezueli, samouk artysta zaczął ozdabiać zaułek poza jego mieszkaniem ze sztuką w 1990 roku.

Po wypełnieniu alei, która rozciąga się na około dwa bloki, z mozaikami, obrazami i rzeźbami, w tym tronem, który daje szczęście i ławką ze starych wanien, jego prace zaczęły wylewać się na ulicę i na boki budynków.

Okolica była niegdyś pusta, ale kolorowa ulica stanowi ekscentryczne tło dla muzyków i tancerzy rumby, którzy bawią rosnący tłum turystów i mieszkańców. Niedzielne popołudniowe sesje rumby są popularne wśród turystów. Lokalny program artystyczny dla dzieci spotyka się w zaułku. Okoliczna dzielnica Cayo Hueso niegdyś cieszyła się niebezpieczną reputacją, ale sztuka Salvadora pomogła zmienić postrzeganie tego obszaru.