Kanada

Inuvik Community Greenhouse

Na starym lodowisku hokejowym w Inuvik w Kanadzie, w kraju o najbardziej wysuniętej na północ handlowej szklarni rośnie chmielowy zbiór roślin. Owoce, warzywa i kwiaty rozkwitają pod blaskiem nocnego słońca, chronione przed ostrymi arktycznymi elementami.

Miasto Inuvik znajduje się 120 mil powyżej koła podbiegunowego. W tak zamarzniętym terenie hodowla jest trudna, a import świeżych owoców i warzyw jest kosztownym przedsięwzięciem. W 1988 r. Stowarzyszenie Ogrodnicze Społeczności Inuvik rozpoczęło inicjatywę obchodzenia problemów związanych z ich produkcją: przekształcili arenę hokejową w szklarnię komercyjną.

Gigantyczna szklarnia jest podzielona na dwie odrębne sekcje. Szklarnia handlowa o powierzchni 4 000 stóp kwadratowych zajmuje połowę powierzchni, a reszta powierzchni jest wypełniona prawie 180 osobnymi działkami, które utrzymują członkowie społeczności. Niektóre z podniesionych łóżek są przeznaczone dla grup szczególnie narażonych, takich jak starszyzna miasta, grupy dziecięce i lokalne organizacje charytatywne.

Na poszczególnych działkach o powierzchni ośmiu stóp na cztery stopy, w Arktyce kwitnie mnóstwo produktów, które nie nadają się do uprawiania w Arktyce. Ludzie sadzą smaczne przysmaki, takie jak szpinak, sałata, marchew, pomidory, truskawki, squash, a nawet od czasu do czasu arbuz. Kwiaty są również powszechnym znaleziskiem. Okres wegetacji szklarni trwa od maja do końca września.

Szklarnia znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od charakterystycznego kościoła igloo w mieście.

Long John Jamboree

Zwariować? Shack-wacky? Gorączka kabiny? Bez względu na to, który eufemizm Ci się podoba, samo doświadczenie jest bardzo realne. Ale w zależności od chwili to nie musi być złe.

To jest kluczowa wiedza, że ​​ludzie ze wszystkich wyższych i południowych części Ziemi uczą się przyjmować na poziomie molekularnym – inaczej nie przetrwaliby w okresach skrajnej ciemności, które towarzyszą zimie. Zgodnie z tą logiką, jeśli przy każdym działaniu występuje równa i przeciwna reakcja, ponowne pojawienie się światła uzasadnia bardzo dobre wycięcie tych zimowych szaleńców.

Wpisz: Long John Jamboree at Yellowknife Bay.

Każdej wiosny ponad tysiąc pojazdów (ciężarówek, skuterów śnieżnych, śmigłowców itp.) Wypełnionych mieszkańcami pękającymi od koleżeństwa gromadzi się na szczycie zamarzniętego Wielkiego Jeziora Niewolniczego z okazji końca tych długich, ciemnych północnych zimowych dni. Moda, w której się śmieją, jest niczym spektakularnym, nawet jeśli izolowane kombinezony pozostają najmądrzejszym wyborem strojów. Imprezy obejmują konkurs Ugly Truck and Dog, turniej piłki siatkowej na śniegu, konkurs dekarzy na lody inspirowane De Beers, herbatę dla seniorów, konkurs na igloo, wymaganą bródkę i wiele innych.

W warunkach tak niezrównanej radości pielgrzymi z Long John Jamboree otrzymają wybaczenie, gdyby zapomnieli, że widowisko wciąż rozgrywa się w temperaturach, które są wręcz oziębłe. Stąd ciepło duchów – zarówno płynnych jak i ludzkich – emanujących ze wszystkich stron.

Hoodoos z Drumheller Valley

W Badlands Alberta w Kanadzie można spotkać dziwacznie ukształtowane formacje skalne o wysokości do 20 stóp. Tradycje Blackfoot i Cree utrzymują, że te skały to skamieniałe olbrzymy, które ożywają nocą, aby chronić otaczający ich teren, rzucając kamieniami w intruzów.

Dziś wiemy, że skały zostały stworzone przez erozję – być może tak niesamowitą siłą jak gigantyczna petryfikacja. Naturalnie ukształtowane przez wiatr i wodę, te hoodoos (znane również jako bajeczne kominy) zostały wyrzeźbione przez miliony lat w kształcie słupów.

Wykonane z miękkiego piaskowca, hoodoo są na ogół zwieńczone twardszą „czapką” skalną, spowalniającą proces całkowitego rozpadu. Wspinanie się nie jest dozwolone, ponieważ struktury piaskowca są dość kruche. W końcu te hoodoos zostaną zniszczone tak cienko, że się zepsują, a twardszy top rock runnie w dół.

Skarbiec

Wewnątrz naturalnej okolicy Bow Flats, tuż przy autostradzie Trans-Canada znajduje się duży tunel wykuty w północnym zboczu Mt. Solidny wapień McGillivray.

Tunel prowadzi do góry do dwóch komór z grubsza 80 stóp x 25 stóp. Wiele osób twierdzi, że rząd kanadyjski tunelował w górach jako plan budowy bunkra, w którym znajdowaliby się urzędnicy na wypadek wydarzenia nuklearnego podczas zimnej wojny.

Jak się okazuje, teoretyków nie są zbyt daleko od znaku. Płytkie jaskinie zostały zbudowane przez prywatną firmę Rocky Mountain Vaults and Archives, z zamiarem przechowywania tylko dokumentów … na początku. Rocky Mountain Vaults and Archives otrzymały licencje na rozpoczęcie budowy skarbca w 1969 roku, choć podejrzewa się, że wcześniej rozpoczęły tunelowanie. Firma planowała przechowywać „najważniejsze dokumenty” tego kraju, aby zapewnić im bezpieczeństwo nawet w przypadku opadów radioaktywnych. Skarbiec byłby kontrolowany pod względem klimatu i chroniony przed wszystkimi elementami i niebezpieczeństwami. „Zbudowany dla maksymalnej ochrony … przed jakąkolwiek formą niszczycielskiego występku, od mączniaka do bomby wodorowej.” Pierwotne plany dotyczące obiektu wymagały systemu nieprzeniknionych komór i sklepień wbudowanych w górę, które teoretycznie mogłyby służyć jako reduta dla urzędników państwowych w przypadku apokalipsy. Bez względu na to, co niewątpliwie byłoby największym sejfem przechowującym pliki w tamtym czasie, brakowało finansowania na wczesnym etapie budowy, a firma zbankrutowała. Projekt został porzucony i pozostawiony bez zmian, zaledwie ułamek planowanego rozmiaru oryginalnego, ambitnego pomysłu.

Dziś jaskinie krypty są nadal puste i stały się ulubionymi miejscami dla amatorów pieszych wędrówek i grotołazów, którzy mogą zwiedzać niestrzeżone komory bez przeskakiwania nawet ogrodzeniem.
Know Before You Go

Z parkingu na obszarze Heart Creek należy skorzystać z drogi prowadzącej na zachód. Jest wypłukany na uboczu, więc przejdź do niego i kontynuuj, aż dotrzesz do znacznika na trasie Trans Canada Trail. Skręć w lewo i kontynuuj, aż dojdziesz do skrzyżowania i kolejnego znacznika TCT, weź również lewą ścieżkę. Ścieżka stopniowo przechodzi od tego miejsca do wejścia do bunkra. Przynieś przyzwoitą latarkę, jeśli planujesz eksplorować.

Dodaj komentarz