Etiopia

Bete Giyorgis z Lalibela

Kiedy młody Saint Gebre Mesqel Lalibela urodził się w Dynastii Zagwe w Etiopii, miasto Lalibela było znane jako Roha. Imię Lalibela zostało nadane młodemu chłopcu, gdy wkrótce po urodzeniu otoczył go rój pszczół. Jego matka wierzyła, że ​​to znak, że pewnego dnia uda mu się rządzić Etiopią. Jego imię dosłownie oznacza „pszczoły rozpoznają jego suwerenność”.

Lalibela jest najlepiej znana jako król, który zarządził budowę 11 monolitycznych kamiennych kościołów znajdujących się dziś w mieście. Celem Lalibeli było stworzenie nowej Jerozolimy etiopskiej, a on odtworzył wiele scen biblijnych, takich jak stajnia, z rzeźbionej skały. Bete Giyorgis jest zdecydowanie najbardziej spektakularnym z tych kościołów. Wyrzeźbiony z ziemi i ukształtowany od środka na zewnątrz, jest jednym, nieprzerwanym kawałkiem kamienia. Bete Giyorgis jest połączony z innymi zatopionymi kamiennymi kościołami poprzez szereg skomplikowanych tuneli.

Istnieją dwie wersje historii Kościoła: jedna mówi, że kościół został zbudowany po śmierci Lalibeli (ok. 1220) przez wdowę jako pamiątkę „świętego króla”. Inny twierdzi, że był to obietnica, którą król Lalibela uczynił dla Św. Jerzy, który był zdenerwowany Lalibelą, nie zbudował poświęconego mu kościoła.

Kościół jest pocięty o 40 stóp w dół, jego dach tworzy kształt greckiego krzyża. W kościele znajduje się kurtyna, która chroni Świętych Świętych i księdza wystawiającego książki i obrazy zwiedzającym. W cieniu jednego z ramion kościoła w kształcie krzyża znajduje się replika Arki Przymierza. Chociaż odkrywca mógł kiedyś go otworzyć, stwierdził, że jest pusty. Nikt nie był w stanie powiedzieć mu, co stało się z jego zawartością.

Miasto Lalibela jest całkowicie odizolowane od współczesnego świata. Bez pojazdów mechanicznych, stacji benzynowych i brukowanych ulic miasto rozwija swoją działalność tak jak przez setki lat. Rytuał religijny ma kluczowe znaczenie dla życia miasta: jedna dziesiąta jego populacji jest poświęcona kapłaństwu. W skład pakietu wchodzą również regularne procesje, rozległe posty i tłumy śpiewających i tańczących kapłanów. Jedenaście solidnych kościołów skalnych na wzgórzach niedaleko miasta sprawia, że ​​Lalibela jest jednym z najświętszych miejsc w Etiopii. Obecnie strona ta jest uważana za jedno z centrów pielgrzymek dla etiopskich chrześcijan. Ta atmosfera w połączeniu z religijną architekturą i prostotą miejskiego stylu życia nadaje miastu Lalibela „charakterystyczny ponadczasowy, niemal biblijny klimat”.

Dallol

Na północy Etiopii, godziny z każdego zaludnionego obszaru, jest rozległy obszar brutalnego krajobrazu, jakiego nie ma nigdzie indziej na świecie.

Dallol w depresji Danakil to wrzący, uformowany w sól świat całkowicie wrogi ludzkim odwiedzającym. Depresja Danakil, znana również jako Depresja Afara, wyróżnia jedną z najniższych i najgorętszych części świata.

Oprócz średniej temperatury 94 stopni Fahrenheita, sam Dallol jest otoczony gorącymi źródłami wrzących gorących minerałów i toksycznych pęcherzyków gazu na powierzchni. Pomimo tego, że Dallol był niezamieszkały, te geologiczne siły sprawiły, że obszar ten stał się nieco malowniczy, kolorując niziny o rdzawych pomarańczowych, żółtych i zielonych formacjach soli.

Dallol jest wyjątkowo niezadowolony do zamieszkania. Jednak wiele osób wciąż zapuszczało się w regionie do pracy ze względu na duże złoża soli stołowej na tym obszarze. Ekspedycje finansowane przez Europę przed I wojną światową zostały zamknięte i zlikwidowane w pierwszej połowie XX wieku. Późniejsze próby amerykańskich, indyjskich i włoskich firm zaowocowały tysiącami kopalni w całym regionie, ale bez stałego osadnictwa.

Mimo że obecnie jest niezamieszkana, małe konstrukcje z cegieł solnych zostały stworzone przez ludy Afara, kiedy były zatrudniane przez przedsiębiorstwa górnicze w XX wieku. Jednak większość z nich została porzucona i nadal istnieje niewiele śladów tych osad.

W pobliżu obszaru Dallol w tym samym regionie znajduje się Erta Ale, „Brama do piekła”, palący wulkaniczny teren z własnymi jeziorami lawy. Jest to równie trudne i bezlitosne środowisko, prawie niemożliwe do osiągnięcia bez wielkiego wysiłku.

Erta Ale

Etiopska „dymiąca góra” znajduje się w jednym z najgorętszych regionów na świecie i jest domem dla dwóch jezior lawy.

Znajduje się w depresji Danakil (lub Depresji Afar) w regionie Dalekich północno-wschodniej Etiopii, Erta Ale jest jednym z najbardziej suchych, najniższych i najgorętszych miejsc na ziemi. Temperatury w ciągu roku wahają się od 77 ° F do 118 ° F. Obszar ten jest dotknięty suszą, pozbawiony drzew i ma niewiele dróg.

Znany przez Afara jako „dymiąca góra” i „brama do piekła”, Erta Ale to wysoki na 2,011 stopy, stale czynny wulkan bazaltowej tarczy. Jest jednym z niewielu ciągle aktywnych wulkanów na świecie i członkiem jeszcze bardziej ekskluzywnej grupy: wulkany z jeziorami lawy. Podczas gdy istnieje tylko pięć znanych wulkanów z jeziorami lawy na całym świecie, Erta Ale często ma dwa aktywne jeziora lawy – dzięki czemu jest unikalnym miejscem.

Erta Ale została odkryta w 1906 roku, co czyni ją najdłużej znanym jeziorem lawy. Aby jezioro lawa istniało, powierzchnia jeziora i komora magmy muszą tworzyć stały system konwekcji, albo cała rzecz będzie chłodzić i krzepnąć. Pod ziemią otaczającą Erta Ale jest ogromna pula aktywnej magmy. Jezioro przechodzi cykle i ostygnie, tworząc czarną warstwę na górze, a następnie nagle z powrotem przekształca się w płynną lawę. Czasami, z powodu ciśnienia, „tworzą się fontanny” lawy, wypluwając lawę w pióropuszach o wysokości od 6 do 13 stóp.

Sam wulkan wybuchł w 1873, 1903, 1940, 1960, 1967 i 2005 roku, kiedy to zabił setki zwierząt i zmusił tysiące do ucieczki. W 2007 r. Lawina ponownie wymusiła ewakuację, a dwie osoby zaginęły i prawdopodobnie zostały zabite.

Pomimo trudnych warunków, niebezpieczeństwa erupcji wulkanów i ekstremalnych upałów, Erta Ale stała się ostatnio celem podróży turystycznych. Podczas gdy w 2002 r. Obszar był dostępny tylko helikopterem, dziś grupy turystyki przygodowej odbywają wycieczki do wulkanicznych jezior i teraz można jechać w odległości 4,3 mil od wulkanu.