Denali

Szczyt Alaski, Stanów Zjednoczonych i Ameryki Północnej na wysokości 20 237 metrów nad poziomem morza, Denali, dawniej Mount McKinley, jest końcowym celem highpointerów, kuszącym celem dla alpinistów z całego świata i symbolem tych, którzy potrzebują wspiąć się na górę, aby zostawić ślad na świecie.

Potężny masyw Mount Denali jest centralnym elementem Parku Narodowego Denali i Rezerwatu, tuż przy autostradzie Denali w Denali Borough. Denali oznacza „Wielki” w Athabaskan, a alpiniści i Alascy nazywają go również Denali. Dlaczego więc rząd Stanów Zjednoczonych nie miałby tego robić? Cóż, dla większości jego współczesnej historii, to z powodu spraw prezydenta.

Góra otrzymała swoją prezydencką nazwę w 1896 r., Kiedy to złota rączka, William Dickey, napisała opowiadanie dla nowojorskiego słońca o swoich doświadczeniach w tej okolicy, a on napisał o górze behemoth: „Nazwaliśmy nasz wielki szczyt Mount McKinley po Williamie McKinley z Ohio, który był nominowany do Prezydium. „Niektórzy powiedzieliby, że Dickey spotkał wielu poszukiwaczy srebra, którzy byli za przeciwnikiem McKinleya, William Jennings Bryan, który bronił srebrnego standardu waluty, zamiast McKinley, który faworyzował złoty standard .

Nie chcąc, by góra została na zawsze nazwana na przekór, gubernator Jay Hammond i organ ustawodawczy Alaski w 1975 roku poprosili Amerykańską Radę ds. Nazw Geograficznych o zmianę nazwy góry na Denali, ale ówczesny Sekretarz Spraw Wewnętrznych wstrzymał się z tym wnioskiem na dwa lata. Następnie długoletni Przedstawiciel z rodzinnej dzielnicy Canton, Ohio, Ralph Regula, McKinley, manewrował, aby zachować to samo imię. Prezydent Carter miał nowy park narodowy o nazwie Denali w 1980 r. Jako kompromis, ale na samym początku kadencji Kongresu od tego czasu, Przedstawiciel Regula wprowadziłby ustawodawstwo, aby zachować nazwę tak samo, utrudniając ją przez dwa kolejne lata. Powtarzał tę strategię aż do przejścia na emeryturę w 2009 r., Kiedy dwóch kolejnych reprezentantów Ohio, Betty Sutton i Tim Ryan, przedstawiło H.R. 229, powtarzając strategię w przewidywalnej przyszłości.

W 2015 r. Prezydent Obama oficjalnie zmienił nazwę na Mount Mount Denali.

Niezależnie od tego, jak nazywa się tę górę, w tym pseudonim „Mount Mid-Life Crisis” przez niektórych alpinistów, Denali jest jedną z najlepszych wspinaczek na świecie. Wznosi się 17 000 stóp ponad otaczającą równiną, najwyższą rzeźbą jakiejkolwiek góry od poziomu morza. Wiele tras śnieżnych i lodowcowych z wieloma odmianami wznosi się na Południowy Szczyt. Standardową trasą w ostatnich latach jest West Buttress Route, 16-milowa trasa z ponad 12 000 stopami wzniesienia. Sezon wspinaczkowy na tej trasie to maj do połowy lipca. Może przynieść zimniejsze temperatury do -40 razy i pęcherzy powietrza, ale bardziej stabilna pogoda. Później w miesiącach pogoda staje się coraz cieplejsza, ale częściej nawiedzają ją śnieżyce. Wszyscy wspinacze na tej górze muszą być w najlepszej formie życia, dobrze zorientowani w wspinaczce na śniegu i lodowcach, i być przygotowani na trzy tygodnie na wyprawę w bardzo nieprzyjaznym środowisku.

Dla tych, którzy chcą uchwycić górę wznoszącą się nad dzikimi krainami poniżej, wiele wyciągów są dostępne wzdłuż Park Highway, Alaska Route 3, aby zatrzymać i zrobić zdjęcie. System autobusowy parku zapewnia również 6-godzinną podróż autobusem do Wonder Lake i Reflection Pond, co zapewnia spektakularne możliwości fotografowania w pogodny dzień, aby zobaczyć wielki szczyt górski nad całym kontynentem.

http://www.ajkshop.pl/
http://www.bud-len.pl/
http://www.dcgroup.pl/
http://www.gryfbet-gielda.pl/

Dodaj komentarz