Argentyna

Urodzony w Argentynie w 1887 roku jako Oscar Agustín Alejandro Schulz Solari, później zmienił nazwisko na Xul Solar, czyli „światło słoneczne”. Jego obrazy mistycznych światów i alternatywnych wszechświatów wypełnione są pływającymi miastami, tajemnymi symbolami, aniołami, skrzydlatymi końmi, piramidami , węże i przerażające pół-rasy samolotów i ludzi.

Jego wizja utopii skupiała się na stworzeniu uniwersalnego języka. Uznając, że język hiszpański jest przed wiekami przestarzały, a jego słowa były zbyt długie i zbyt kakofoniczne, wymyślił Neo-Criollo. Pochodzi z języka hiszpańskiego i portugalskiego, z kawałkami po francusku, angielsku, grecku i sanskrycie i ma być uniwersalnym językiem dla Ameryki Południowej. Solar próbował mówić ze wszystkimi i napisał kilka tekstów w Neo-Criollo, w tym „San Signos”, zbiór 64 pism opartych na heksagramach „I Ching”. Później wymyślił bardziej skomplikowany Pan-Lengua, język międzynarodowy zakorzeniony w matematyce, muzyce, astrologii i sztuce wizualnej. Był monosylabiczny, bez gramatyki i miał wymyślony skrypt i dwunastkowy system liczbowy

Podczas modyfikowania fortepianu, aby uczył go prostszym do nauki, zbudował trzy rzędy kolorowych klawiszy do gry w skali heksatonicznej własnego wynalazku. Kolory klawiszy odpowiadały kolorom w jego obrazach, używając płótna jako nuty. Wysiłki Słońca w połączeniu spirytyzmu ze sztuką obejmowały uruchomienie teatru lalek dla dorosłych, który przedstawił dzieła religijne i poetyckie, z postaciami przedstawiającymi 12 znaków astrologicznych. Marzył o samowystarczalnym mieście w kosmosie, które byłoby „niebiańskim Jeruzalem” i wierzył, że latające miasta mogą rozwiązać światowy problem przeludnienia.

Xul Solar również wymyślił i zmodyfikował gry, aby pasowały do ​​jego nowych zasad dotyczących wszechświata. W piłkę nożną zapytał: „Po co grać tylko jedną piłką, a nie trzema lub czterema, i dzielić pole na sześć lub dwanaście równoległych sektorów, tak jak w rugby, a każdy z graczy nosi koszulkę z różnymi literami, tak aby słowa i frazy powstają? „Pan Chess, jego duchowa i złożona wersja szachów, grał na planszy 13×13 zamiast 8×8 i ciągle zmieniał zasady oparte na języku Pan-Lengua. Reguły mogą być jednocześnie zbiorem nut, słownikiem do tworzenia nowych języków i sposobem na pytanie „Co gramy?”

Kiedy zmarł w 1963 roku, trzymał różaniec, który zrobił z 71 sztuk malowanego drewna. Jego żona Lita powiedziała, że ​​”nie wierzył w śmierć, dla niego zawsze będzie jutro”.

La Cueva de las Manos (Jaskinia Dłoni)

Las Cueva de las Manos jest schowany w dolinie rzeki Pinturas, w odosobnionym miejscu argentyńskiej Patagonii, dostępnej przez długie żwirowe drogi gruntowe. Podróż może być trudna, ale niewątpliwie jest tego warta. Prowadzi ona do najwcześniejszych znanych form ludzkiej sztuki, sięgającej około 10 000 lat.

Prehistoryczna grafika namalowana na ścianach tej pustynnej jaskini jest nie tylko starożytna, ale piękna. Można dostrzec trzy różne style, które zostały stworzone przez różne narody w różnych okresach czasu. Najważniejszym wydarzeniem jest jednak La Cueva de las Manos, czyli „Jaskinia rąk”, której nazwa brzmi: setki kolorowych odcisków dłoni na ścianach jaskini.

Ręcznie malowane obrazy są datowane na około 5000 lat pne. Uważa się, że mieszkańcy jaskini wymachują własnymi rękami, wykorzystując do tego kościane rury, aby stworzyć sylwetki. Większość odbitek ma lewa dłoń, co wskazuje, że prawdopodobnie trzymali rurę rozpylającą w swoich prawych dłoniach. Artyści użyli różnych pigmentów mineralnych do różnych kolorów – tlenków żelaza dla czerwieni i fioletu, kaolinu dla białego, natrojarozy dla żółci i tlenku manganu dla czerni.

W jaskini znajdują się również sceny myśliwskie i przedstawienia zwierząt oraz życia ludzkiego, sięgające nawet ponad dłutami, do około 7300 rpne. Łowcy-zbieracze, którzy mieszkali w jaskiniach w tym czasie, stworzyli sztukę przedstawiającą pogoń za zdobyczą, z których najczęstszym był guanako, rodzaj lamy. Ulubionym narzędziem myśliwskim była bola, na której rzucano połączone ze sobą linki z ciężarami na obu końcach, aby złapać nogi zwierzęcia. Trzecia kategoria sztuki została odkryta, z obrazami przedstawiającymi zwierzęta i ludzi w bardziej stylizowany i minimalistyczny sposób, wykonanymi głównie w czerwonych pigmentach.

Poprzez wszystkie te różnorodne formy sztuki jaskiniowej, badane warstwa po warstwie, oglądamy życie tych, którzy żyli w jaskiniach, myśląc, że zostały ostatnio zamieszkałe przez przodków ludu Tehuelche na pustyni Patagońskiej. Badanie zostało po raz pierwszy zbadane przez badaczy w 1949 r., A szersze badania przeprowadzono w latach 60. XX wieku. Zostało uznane za miejsce światowego dziedzictwa UNESCO w 1999 roku.

Jaskinia leży w dolinie rzeki Pinturas, w odosobnionym miejscu w krajobrazie Patagonii. Najłatwiej dotrzeć do niego drogą żwirową (RP 41), która pozostawia Rutę 40 2,8 mili na północ od Bajo Caracoles i biegnie 28 mil na północny wschód od południowej strony Kanionu Pinturas. Do północnej strony kanionu można też dotrzeć szorstkimi, ale krótszymi drogami z Ruty 40. Ścieżka o długości 1,8 mili łączy dwie strony kanionu, ale nie ma połączenia drogowego.

Główna jaskinia ma 79 stóp głębokości i szerokość 49 stóp i początkowo wysokość 33 stóp. Ziemia wewnątrz jaskini ma nachylenie wznoszące; wewnątrz jaskini wysokość jest zredukowana do nie więcej niż 7 stóp.

Palacio Barolo

Usytuowany minutę spacerem od krajowej legislatury Argentyny, na końcu Avenida de Mayo w Buenos Aires, Palacio Barolo, niegdyś najwyższy budynek Ameryki Południowej, nadal góruje nad sąsiednimi budynkami.

Prace budowlane rozpoczęły się w 1919 r., A zakończyły się w 1923 r., Ale ich atrakcyjność wykracza daleko poza swój dotychczasowy tytuł, a nawet jego miejsce wśród bułgarskich zabytków architektonicznych z jego złotego wieku jako wschodzącej stolicy świata. Stworzony przez magnata bawełny Luis Barolo i architekta Mario Palanti jako świecką świątynię, Palacio Barolo służy jako alegoria struktury i treści Boskiej Komedii Dantego Allighieri.