Argentyna

El Zanjón de Granados

Prawie 200-letnia rezydencja, która prowadzi do serii podziemnych tuneli, które pochodzą z najwcześniejszych osiedli w Buenos Aires, El Zanjón de Granados jest obecnie muzeum, które oferuje godzinne wycieczki do zwiedzających. Niektóre części konstrukcji, w tym ściana z zaprawą muszelkową, sięgają jeszcze dalej.

Uratowany przez historyka-amatora i argentyńskiego inżyniera chemicznego Jorge Ecksteina w 1985 r., Rozpadający się wrak zajęło siedemnaście lat, aby przywrócić jego obecny stan. Ponad 130 ciężarówek gruzu zostało odkopanych z tuneli budowli. W gruzie Eckstein odkrył francuskie kafelki, afrykańskie fajki, angielską porcelanę i wiele innych cennych przedmiotów.

Wystawy w muzeum są zróżnicowane i zawierają stare, podziemne cele niewolnicze oraz fotografie z terenu pochodzącego z XIX wieku.

El Ateneo Grand Splendid

Z każdą inkarnacją od jej powstania w 1919 roku – najpierw jako teatr sztuk performatywnych, potem jako kino, a teraz księgarnia – Grand Splendid sprawdzi się jako godne majestatycznego tytułu.

Zachowując oryginalne freski sufitowe, ozdobne pudełka teatralne, eleganckie zaokrąglone balkony, szczegółowe ozdoby i pluszowe czerwone zasłony sceniczne, wnętrze budynku zachowało się równie zadziwiająco dziś, jak po raz pierwszy wyobrażali je architekci Peró i Torres Armengol.

W czasach świetności Teatro Grand Splendid gościł takie legendy tanga, jak Carlos Gardel, Francisco Canaro, Roberto Firpo i Ignacio Corsini. Właściciel budynku Max Glucksman był czołową postacią w świecie tanga, jako właściciel wpływowej wytwórni płytowej Nacional-Odeon. W 1929 roku teatr przeszedł pierwszą transformację, by stać się kinem, z wyróżnieniem jako pierwszy w Buenos Aires, który pokazał film dźwiękowy. Glucksmanowska miłość do tanga została przeniesiona do nowego kina, a orkiestracja na żywo tango towarzyszyła projekcjom filmów niemych. Architekt Fernando Manzone nadzorował najnowszą adaptację budynku do księgarni El Ateneo i sklepu muzycznego, osiągając kwotę 3 milionów AR. Tuż przed wydzierżawieniem budynku Grupo Ilhsa w 2000 r. Grand Splendid był zagrożony wyburzeniem z powodu złej gospodarki.

Choć niektórzy lamentują nad utratą ukochanego kina, to dzięki Grupo Ilhsa – właścicielowi 40 księgarń, w tym flagowej lokalizacji Grand Splendid – zwiedzający mogą nadal podziwiać ten cudowny pomnik minionej epoki. Podczas gdy wybór książek w ofercie jest standardową ceną w sklepie sieciowym, a głównie w języku hiszpańskim, bibliofile znajdą oszałamiająco bogaty wybór książek, które są wystarczającym powodem, aby zapłacić El Ateneo Grand Splendid wizytę. Aby w pełni rozkoszować się blaskiem, można również delektować się kawą i muzyką fortepianową na żywo na scenie, na której grały argentyńskie gwiazdy tanga.

Lodowiec Perito Moreno

Jeśli odwiedzasz tylko jeden lodowiec w swoim życiu, Perito Moreno będzie dobrym wyborem. Góruje nad turkusową polodowcową wodą Parku Narodowego Los Glaciares Patagonia, oświetlając oślepiająco biały i emanujący zimnym, niebieskimi kolorami. W przeciwieństwie do większości innych ziemskich lodowców, Perito Moreno wciąż rośnie.

Lodowiec Perito Moreno, nazwany od XIX-wiecznego odkrywcy, ma obecnie 19 mil długości i wznosi się na średnią wysokość 240 stóp nad powierzchnią wody. Łącznie lodowiec obejmuje około 121 mil kwadratowych. Jest częścią lodowiska znajdującego się zarówno w Argentynie, jak i Chile, który jest trzecim co do wielkości rezerwatem słodkiej wody na świecie. Część obszaru nazywanego australijskimi Andami Andami, stała się w 1981 roku miejscem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Są platformy widokowe w bezpiecznej odległości od lodowca, z widokiem na jezioro Argentino, na lodowiec. Możesz zbliżyć się do punktu, w którym zasadniczo czujesz, jak lodowiec oddycha zimnym powietrzem na twojej twarzy.

Jeśli zaczekasz chwilę, prawdopodobnie zobaczysz ogromne fragmenty pęknięcia masy lodowej i uderzą w wodę, tworząc potężny, ryczący ryk. Są ścieżki spacerowe, które pozwalają na sprawdzenie lodowca z kilku różnych punktów widokowych, a także łódź, która zabierze Cię w 45-minutową podróż dookoła bazy. Istnieją również wycieczki trekkingowe, które prowadzą do części lodowca, w otoczeniu pięknej, patagońskiej scenerii lasów i gór.

Jeśli przyjeżdżasz własnym samochodem, musisz wziąć Wojewódzką Trasę nr 15 z El Calafate, która jest 80 km (50 mil) i zajmie około półtorej godziny. Istnieją również cztery firmy autobusowe z siedzibą w El Calafate, które prowadzą codzienne objazdy za około 15 USD.

wodospad Iguazu

Przepływająca w przeważającej części przez Brazylię, rzeka Iguazu dzieli się na górne i dolne części bezpośrednio na przepaść między Brazylią i Argentyną.

W zależności od poziomu wody w rzece od 150 do 300 oddzielnych wodospadów w miejscu wylewania wody ponad spadek od 200 do 300 stóp. Pomimo setek mniejszych opadów, które pojawiają się i znikają nad urwiskami, ponad połowa rzeki przepływa przez kanał zwany po prostu Diabelskim Gardłem.

Granica między dwoma krajami przebiega oddzielając gardło Diabła, lwią część spadków po stronie argentyńskiej, a reszta wciąż wylewa się z Brazylii. Z dwóch krajów, które przyciągają turystów z obu, jest widok na malowniczą okolicę. Wodospady Iguazu mogą dzielić rzekę, ale wydaje się, że łączą dwa kraje.

Po stronie argentyńskiej możesz płacić tylko gotówką i argentyńskimi pesos. Dwudniową wycieczkę zaleca się odwiedzić obie strony i odpocząć trochę w mieście. Ale możesz odwiedzić park w jedną noc lub nawet jeden dzień (tylko strona argentyńska). Najlepsze miesiące do odwiedzenia: marzec – maj i sierpień – październik.

Muzeum Xul Solar

Z marzeniami o reformowaniu i doskonaleniu wszechświata argentyński artysta Xul Solar wynalazł dwa języki, duchową formę szachów, zmodyfikowane pianino i malował dzieła oparte na własnej mieszance kosmicznego mistycyzmu.

Museo Xul Solar w Buenos Aires posiada większość swojej sztuki, wraz z dokumentami, listami i „pamiątkami kosmosu”, które zbudował. Galerie znajdują się tuż poniżej poprzedniego mieszkania Solar, gdzie jego pokoje są przechowywane wraz z jego biblioteką około 3500 książek.