Argentyna

Park ma swój przydomek, Dolina Księżyca, ze względu na surowe, nieziemskie struktury geologiczne, które znajdują się w krajobrazie. Miliony lat temu obszar ten był terenem zalewowym zdominowanym przez silne rzeki i opady. W czasach dinozaurów osady skalne powstawały powoli z biegiem czasu i od tego czasu już istnieją. Niektóre z tych skał są okrągłe i gładkie jak kulki ze względu na stały wiatr, który ukształtował je poprzez erozję. Wśród skał olbrzymie (nieco ponad 130 stóp wysokości) skamieniałe pnie drzew świadczą o bogatej roślinności, która niegdyś karmiła podobnie gigantyczne stworzenia, które chodziły między nimi.

Dziś obszar wokół Doliny Księżyca znany jest z posiadania najstarszych na świecie szczątków dinozaurów. Jest to popularna – i ważna – strona dla badań paleontologicznych.

Campanópolis

Antonio Campana był self-made supermarket milionerem. Kiedy zdiagnozowano mu śmiertelnego raka gardła, postanowił sprzedać wszystko i poświęcić resztę swojego życia na zbudowanie snu.

Ziemia, którą kupił w 1976 roku za swoją wizję, znajduje się u zbiegu dwóch strumieni i opiera się na ekologicznej ochronie. Jednak miejsce pasterskie szybko uległo zniszczeniu, gdy agencja państwowa wywłaszczyła mienie do wykorzystania jako składowisko. Do czasu, gdy długa batalia prawna Campana, by odzyskać własność ziemi, zakończyła się sukcesem, została już pochowana pod kilkuletnim śmieciem. Podczas gdy ziemia nie nadawała się już do wypasania bydła (co pierwotnie było częścią jego planu), był niezłomny w swych architektonicznych ambicjach.

Po wyrównywaniu terenu i usunięciu 2 milionów metrów sześciennych śmieci, budowa rozpoczęła się w 1980 roku na tym, co stanie się czarującym średniowiecznym miasteczkiem Campanópolis. Jest to kompletna mała wioska, zbudowana w eklektycznym stylu, który zaprosił do porównania z zestawem filmowym Tima Burtona. Budynki są w większości wykonane z przedmiotów odzyskanych z rozbiórki innych budynków i sprzedawane jako odzysk. Przez cały czas budowy Campana trałowała niezliczone aukcje, wykupując drzwi, płoty, bramy i kolumny, a także detale dekoracyjne, takie jak zabytkowe krzesło fryzjerskie, stara winda i sto maszyn do pisania. Jedna ważna część wsi wykonana jest z materiałów zebranych z przerwanych linii kolejowych.

Cała ta praca została zaprojektowana i wyreżyserowana przez człowieka, który nie miał doświadczenia w architekturze i opracowywał plany w locie w miarę ewolucji projektu. Oprócz wioski Campana obsadziła także ponad 100 000 drzew i innych roślin. Ogólnie rzecz biorąc, wieś zajmuje około 50 akrów (20 hektarów) 495-hektarowej (200-hektarowej) nieruchomości; w surrealistycznej scenerii znajdują się fontanny, mosty, sztuczne jezioro z dokami, kościół miejski, holenderski wiatrak, brukowane uliczki, „Muzeum Drewna” i „Dom Żużlowy”, a także niezliczone inne budynki, wieże, przejścia, i tajne zakątki do odkrycia.

Powiedział, że w 1976 roku miał tylko pięć lat życia, Campana przetrwała kolejne 24 lata, podczas których pracował niestrudzenie na Campanópolis. Kiedy zmarł, dalszy rozwój ustał; jego synowie utrzymują teraz to miejsce, ale dodatkowe plany wymyślone przez magnata spożywczego, który stał się średniowiecznym miastem-planistą, pozostają nieukończone.

Castillo de Naveira

Ten neogotycki zamek został zbudowany w 1841 roku przez Dona Enrique’a Beschtedta i zaprojektowany przez belgijskiego architekta Ernesta Moreau.

Grobowiec Rufiny Cambacérès

Cementario de la Recoleta w Buenos Aires w Argentynie jest z pewnością jednym z najpiękniejszych cmentarzy na świecie. Zaprojektowany przez francuskiego inżyniera Próspero Catelin i przebudowany w 1881 roku, cmentarz jest wiktoriańskim neoklasycznym wybuchem, z ozdobnymi mauzoleum na każdym kroku.

Znane z bogatej i sławnej Argentyny krypty i nagrobki są wielkimi arcydziełami barokowymi, naśladującymi architekturę zamożnych domów miasta. Wśród elity cmentarnej są Eva Peron, laureatka Nagrody Nobla Luis F. Leloir i Isabel Walewski Colonna, wnuczka Napoleona Bonaparte. Jeden nagrobek nie należący do nikogo szczególnie sławnego, ucieleśnia jedno z najciekawszych – i przerażających – historii cmentarza.

Rufina Cambacérès urodziła się w zamożnej rodzinie, spadkobierczyni wielkiej fortuny bydła, a jej ojciec Eugenio Cambacérès był znanym pisarzem i politykiem. Rufina doznała wczesnej tragedii, gdy jej ojciec zmarł na gruźlicę, gdy miała zaledwie cztery lata.

W 1902 r. Rufina miała dziewiętnaście lat i wyrosła na piękną młodą kobietę i była kimś w rodzaju ekonomisty z Buenos Aires. Przygotowując się do udziału w pokazie, Rufina nagle i bez ostrzeżenia upadła na podłogę. (Wiele współczesnych wersji tej historii zawiera trochę o tym wywołanym skandalicznym odkryciem, coś o tym, że jej chłopak spał z własną matką, ale jest to prawie na pewno fabrykacja dodana później, aby urozmaicić historię.) Wezwano lekarzy i podobno wszyscy trzej lekarze uznali młodego Rufinę za zmarłego na atak serca. Rufina została włożona do trumny i zapieczętowana w mauzoleum, i odbył się pogrzeb.

Kilka dni po pogrzebie robotnik cmentarny stwierdził, że trumna poruszyła się w krypcie, a pokrywa była zepsuta miejscami. Obawiając się grobu, otworzył go, by znaleźć coś jeszcze gorszego – zadrapania pokrywające wnętrze trumny, a Rufinę zginęły, ręce i twarz posiniaczone, próbując przedrzeć się z trumny.

Wyjaśnienie, które lekarze powiedzieli później, jest takie, że Rufina doświadczyła ataku „katalepsji” (klasyczna diagnoza zakopana w żyłach i używana w „Przedwczesnym pogrzebie” Edgara Allana Poe), a później obudziła się w jej trumnie. umrzeć z wyczerpania i szoku.

Tak czy inaczej legenda idzie. Ta opowieść ma wszystkie znamiona miejskiej legendy, a ponieważ trudno jest znaleźć jakiekolwiek dowody na jej poparcie, prawie na pewno nieprawda. To, co tak naprawdę stało się z Rufiną, jest trudne do ustalenia, choć umarła w wieku dziewiętnastu lat, a część o pracowniku cmentarza, który odkrył, że jej trumna poruszyła się i złamała, również może być prawdą. Reszta jest prawdopodobnie wynikiem nadaktywnych lokalnych wyobrażeń.

Jej grób jest oszałamiającym arcydziełem sztuki secesyjnej i ma pełnowymiarowy posąg Rufiny trzymającej drzwi do swojego mauzoleum, powiedziane, że została zbudowana przez matkę jako hołd dla tego, co się z nią stało.