Miejsca klęsk żywiołowych są gotowe na turystów

Od huraganów po lawiny błotne i trzęsienia ziemi, klęski żywiołowe zdawały się rosnąć w zeszłym roku, te miejsca są piękne i odporne.

Klęski żywiołowe – od huraganów po lawiny błotne i trzęsienia ziemi – zdawały się wzrastać w 2017 r., Często z niszczycielskimi skutkami. Według danych National Oceanic and Atmosferic Administration, burze w samych Stanach Zjednoczonych narobiły szacunkowo 306 miliardów dolarów na straty – najbardziej kosztowny rok w historii. Mimo to szacunki te nie mogą w pełni uwzględniać strat ekonomicznych w dotkniętym regionie, a skutki mogą odbijać się długo po początkowych szkodach, w szczególności w przypadku zmiany planów podróży przez odwiedzających.

Podróżni mają szansę bezpośrednio uczestniczyć w rewitalizacji dotkniętych miejsc, wybierając odwiedzane regiony. W nadchodzącym roku warto rozważyć odwiedzenie tych sześciu destynacji po klęskach żywiołowych w 2017 roku.

Putumayo, Kolumbia

Ponad 320 osób zginęło w wyniku zalania rzek, a masywna lawina błotna wyprzedziła południowe miasto Mocoa w Kolumbii we wczesnych godzinach rannych 1 kwietnia 2017 roku, najgorszą klęskę żywiołową w kraju od lat. Podczas gdy działania naprawcze i restauratorskie w stolicy departamentu Putumayo trwają, pobliskie naturalne atrakcje pozostają nienaruszone. Udaj się do regionu, aby odkryć Santuario de Flora Plantas Medicinales Orito Ingi-Ande – obszar ochrony na granicy Amazonii i Andów, gdzie znajdują się ważne dla kultury gatunki roślin – oraz lasy chmur i dębów w najstarszym parku narodowym w kraju, Cueva de los Guácharos.

Sonoma i hrabstwa Napa w Kalifornii

Niektóre z najbardziej niszczycielskich pożarów w kalifornijskiej historii spustoszyły 200 000 akrów wina na północ od San Francisco w październiku. Blaze szalały tygodniami, zdobywając około 6600 obiektów i prawie dwa tuziny istnień. Podczas gdy niektóre winnice tracą plony, a inne stają w obliczu skażonych przez dymy zbiorów, większość winnic hrabstwa Sonoma i Napa rośnie w nisko położonych obszarach, które nie płonęły. Malutkie, położone w centrum miasta miasto Headlsburg jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania winiarni hrabstwa Sonoma. Wszystkie pokoje i hotele w mieście są otwarte dla osób podróżujących służbowo. Udać się do Napa? Zatrzymaj się w nowej restauracji Compline i winiarni w centrum Napa na prywatne klasy wina lub kolacje.

Karaiby

Huragany Irma i Maria dostarczyły jeden-dwa uderzenia, przytłaczając większą część Karaibów zeszłej jesieni. Około 40 procent Portoryko pozostaje bez mocy. Ale niektóre wyspy – w tym Barbados, Antigua, Jamajka i Bahamy – przetrwały burzę lepiej niż inne, a wszystkie dotknięte karaibskie rejsy wycieczkowe zostały ponownie otwarte. Większość miejsc z niecierpliwością oczekuje gości, których spodziewają się w sezonie od grudnia do maja. Jest tu nawet kilka nowych miejsc: Quintessence Boutique Resort na Anguilli, Serenity w Coconut Bay na Saint Lucia i Jewel Grande Montego Bay Resort & Spa na Jamajce; Ośrodek Hodges Bay Resort and Spa on Antigua otwarty jest w lecie 2018 roku.

Coastal Texas

Huragan Harvey zalał wybrzeże Teksasu trylionami litrów wody w ciągu pięciu dni pod koniec sierpnia. W Corpus Christi pojawiły się pomieszane łódki, przemoczone farmy i zrównane z ziemią domy, a ponad 200 mil na północ, mieszkańcy Houston wiosłowali w rozlewiskach nad autostradami i zalewanymi miejskimi krajobrazami w scenach przypominających Nowy Orlean po Katrinie. Podczas gdy duże pokosy na wybrzeżu Teksasu wciąż się regenerują, Houston okazał się odporny. Skorzystaj z hotelu w centrum miasta, takiego jak nowy, 21-piętrowy hotel Alessandra i wybierz się na wycieczkę po podziemnych tunelach, które łączą 95 bloków śródmiejskich, które powracają po powodziach. Następnie udaj się na przechadzkę po zielonej przestrzeni Hermanna Parka – otrzymała tylko niewielkie obrażenia.

Miasto Meksyk, Meksyk

Dwa trzęsienia ziemi o wysokiej sile uderzyły w Meksyku w 2017 r. Pierwszy, na początku września, uderzył w południowe stany Chiapas, pozostawiając prawie 100 zabitych. Drugi przypadł na dwa tygodnie później, ale tym razem epicentrum znajdowało się 75 mil na południe od bardziej zaludnionego Meksyku, ostatecznie zabijając ponad 360 osób. Dopiero dzień po pierwotnym trzęsieniu ziemi huragan Katia wylądował w stanie Veracruz, powodując lawinę błotną, która zabiła jeszcze dwie osoby. Pomimo ciężkiego uderzenia Meksyk jest dużym krajem, a całe regiony nie zostały dotknięte żadną z tych klęsk żywiołowych, w tym popularnych obszarów turystycznych Cancun, Los Cabos, Riviera Nayarit i Riviera Maya. Nawet w Meksyku wracają do (głównie) zwykłego biznesu z wieloma miejskimi hotelami i muzeami – w tym Muzeum Antropologii, Muzeum Fridy Kahlo i Palacio de Bellas Artes – ponownie otwarte po inspektorze budowlanym oświadczyły, że są one solidne.

Sri Lanka

W maju niezwykle ciężkie deszcze monsunowe rozdęły rzeki w południowej części Sri Lanki, powodując lawiny błotne i grzebiąc domy i ludzi. W 2016 roku podobnie ulewne deszcze spowodowały osuwiska, które pochowały trzy wioski. Mimo to ten urokliwy kraj, który przetrwał dziesięciolecia wojny domowej, ma wiele do zaoferowania – szczególnie w porze suchej. (Na południowym zachodzie od grudnia do marca lub od maja do września w regionach północnych i wschodnich). Zobacz wspaniałe plaże w Tangalla wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża, a następnie udaj się w głąb lądu, by zobaczyć jelenie, leniwce, lamparty i kąpiące się słonie w Parku Narodowym Udawalawe lub zwiedzić imponujące kamienne ruiny w starożytnym północnym mieście Anuradhapura.