Denali

Szczyt Alaski, Stanów Zjednoczonych i Ameryki Północnej na wysokości 20 237 stóp nad poziomem morza, Denali, wcześniej Mount McKinley, jest celem końcowym highpointerów, kuszącym celem dla alpinistów na całym świecie i symbolem tych, którzy tylko potrzebują wspinać się na góry, aby odcisnąć swój ślad na świecie.

Olśniewający masyw góry Denali jest centralnym punktem Parku Narodowego Denali i Rezerwatu, tuż przy autostradzie Denali w dzielnicy Denali. Denali oznacza „The Great One” w Athabaskan, a alpiniści i Alaskanie nazywają go również Denali. Dlaczego więc rząd USA nie miałby tego zrobić? Cóż, przez większość jego współczesnej historii, to z powodu rzeczy prezydenta.

Góra otrzymała prezydencką nazwę w 1896 roku, kiedy złoty pan William Dickey napisał dla New York Sun opowieść o swoich doświadczeniach w tej okolicy, a także o gigantycznej górze, którą „nazwaliśmy nasz wielki szczyt Mount McKinley, po Williamie McKinley z Ohio, który został nominowany na prezydenta. ” Niektórzy twierdzą, że Dickey spotkał wielu poszukiwaczy srebra, którzy byli na korzyść przeciwnika McKinleya, Williama Jenningsa Bryana, który opowiadał się za srebrnym standardem waluty, zamiast McKinley, który faworyzował standard złota.

Gubernator Jay Hammond i Alaska Legislature w 1975 r., Nie chcąc, by góra została na zawsze nazwana na przekór, zwrócił się do amerykańskiej rady ds. Nazw geograficznych o zmianę nazwy góry na Denali, ale ówczesny sekretarz spraw wewnętrznych odrzucił tę prośbę na dwa lata. Następnie wieloletni Przedstawiciel z rodzinnej dzielnicy prezydenta McKinleya w Canton, Ohio, Ralph Regula, manewrował, aby zachować tę samą nazwę. Prezydent Carter miał nowy park narodowy o nazwie Denali w 1980 r. Jako kompromis, ale na samym początku każdej kadencji kongresu, ponieważ reprezentant Regula wprowadził przepisy, aby zachować tę samą nazwę, utrudniając jej jeszcze dwa lata. Powtarzał tę strategię, aż przejdzie na emeryturę w 2009 r., Kiedy dwóch kolejnych przedstawicieli Ohio, Betty Sutton i Tim Ryan, przedstawili HR 229, powtarzając strategię na najbliższą przyszłość.

W 2015 r. Prezydent Obama oficjalnie zmienił nazwę na górę Denali.

Bez względu na to, jak się nazywa ta góra, w tym przez niektórych alpinistów „Mount Mid-Life Crisis”, Denali jest jedną z najlepszych wspinaczek na świecie. Wznosi się 17 000 stóp nad otaczającą równiną, najwyższą płaskorzeźbą ze wszystkich gór z poziomu morza. Wiele szlaków śnieżnych i lodowcowych z wieloma odmianami wspina się na South Peak. Standardową trasą w ostatnich latach jest West Buttress Route, 16-milowa trasa o wzroście ponad 12 000 stóp. Sezon wspinaczkowy na tej trasie trwa od maja do połowy lipca. Może obniżyć czasami niższe temperatury do -40 i gwałtowne prędkości wiatru, ale bardziej stabilną pogodę. Później z miesiąca robi się cieplej, ale częściej pojawiają się kary śnieżne. Wszyscy wspinacze na tej górze muszą być w najlepszej formie życia, dobrze zorientowani w wspinaczce po śniegu i lodowcu oraz być przygotowani na trzy tygodnie wyprawy w bardzo wrogim środowisku.

Dla tych, którzy chcą uchwycić górę wznoszącą się ponad dzikimi ziemiami poniżej, dostępnych jest wiele wyciągów wzdłuż autostrady Park, Alaska Route 3, aby zatrzymać się i zrobić zdjęcie. System autobusu wahadłowego w parku zapewnia również 6-godzinną przejażdżkę autobusem do jeziora Wonder Lake i Reflection Pond, który zapewnia spektakularne możliwości fotografowania w pogodny dzień, aby zobaczyć wielką górę wznoszącą się nad całym kontynentem.
Wiedz zanim pójdziesz

Do Parku Narodowego i Rezerwatu Denali wchodzi Park Highway, Alaska Route 3. Wyprawy górskie rozpoczynają się w miejscowości Talkeetna, AK.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.